Skontaktuj się
Zaćma wtórna - przyczyny, objawy, leczenie

Zaćma wtórna — przyczyny, objawy, leczenie

Zaćma wtórna (zmętnienie torebki tylnej soczewki) to, powstające u niektórych pacjentów w różnym czasie po operacji zaćmy, ponowne zamglenie i zmętnienie tylnej torebki soczewki oka. Choroba ta może stać się swoistym powikłaniem po operacji usunięcia zaćmy, ale na jej wystąpienie wpływają także inne, niezwiązane z usuwaniem soczewki, czynniki. Schorzenie to objawia się m.in. zniekształceniem obrazu i brakiem ostrości widzenia. Wtórną zaćmę można skutecznie leczyć nawet po upływie wielu lat od zabiegu usuwającego kataraktę pierwotną.

Spis treści

  1. Co to jest zaćma wtórna?
  2. Przyczyny zaćmy wtórnej
  3. Objawy zaćmy wtórnej
  4. Leczenie zaćmy wtórnej

Co to jest zaćma wtórna?

Z technicznego punktu widzenia katarakta wtórna to nie ta sama przypadłość, co zaćma pierwotna. Przy wystąpieniu schorzenia wtórnego, zmętnienie nie jest zlokalizowane w samej soczewce, lecz w pozostałościach po niej, czyli w torebce tylnej soczewki.

Wystąpienie zaćmy wtórnej może mieć miejsce już kilka tygodni po operacji usunięcia katarakty, jednak często pojawia się dopiero po upływie kilku lat od zabiegu. Schorzenie to może potwierdzić lekarz okulista, tuż po przeprowadzeniu stosownych badań w gabinecie. Objawy tej choroby są na tyle specyficzne, że trudno jest pomylić je z inną dolegliwością.

Przyczyny zaćmy wtórnej

Przyczyny zaćmy wtórnej mogą być bardzo zróżnicowane. Szacuje się, że około 20 proc. pacjentów, którzy przeszli operację usunięcia zaćmy, po pewnym czasie skarży się na powrót dolegliwości. Czynniki, które mogą sprzyjać wystąpieniu zaćmy wtórnej to:

  • niektóre dolegliwości metaboliczne takie jak cukrzyca, czy niedoczynność tarczycy,
  • wysoka krótkowzroczność,
  • wady wrodzone siatkówki oraz operacje przeprowadzane na niej,
  • urazy oka,
  • wrodzone wady siatkówki,
  • urazy czy stany zapalne gałki ocznej.

Wśród przyczyn wystąpienia katarakty wtórnej, warto wymienić także wszczepienie sztucznej soczewki podczas zabiegu fakoemulsyfikacji. Kluczowe jest więc stałe monitorowanie i kontrola stanu zdrowia oka po operacjach lub w przypadku chorób metabolicznych, które zwiększają ryzyko wystąpienia zaćmy wtórnej.

Objawy zaćmy wtórnej

Objawy zaćmy wtórnej są takie same, jak w przypadku zaćmy pierwotnej. Oznacza to, że są ściśle związane z problemami w prawidłowym widzeniu. Objawy zaćmy wtórnej to najczęściej:

  • pogorszenie ostrości obrazu – staje się on zamglony i niewyraźny, co sprawia wrażenie patrzenia przez brudną szybę,
  • trudności z prawidłowym rozróżnianiem kolorów i brak pełnego kontrastu,
  • wykrzywiony obraz,
  • dwojenie się obrazu.

Objawy zaćmy wtórnej są więc charakterystyczne i uciążliwe. Schorzenie to powoduje także zmiany w percepcji światła odbitego oraz trudności w widzeniu w warunkach słabego oświetlenia, zwłaszcza w nocy. W przypadku zaobserwowania u siebie objawów tego schorzenia należy jak najszybciej zgłosić się do okulisty, ponieważ wcześnie zdiagnozowana zaćma wtórna jest łatwiejsza do wyleczenia niż jej pierwotna postać.

Leczenie zaćmy wtórnej

W przypadku zaćmy wtórnej leczenie nie sprowadza się do stosowania odpowiednich kropli czy noszenia soczewek korekcyjnych. Poprawa widzenia może nastąpić dzięki krótkiemu, mało inwazyjnemu i bezbolesnemu zabiegowi kapsulotomii. Jest to leczenie laserowe przeprowadzane przy znieczuleniu miejscowym w postaci kropli do oczu. Podczas jego przebiegu niezbędne jest także rozszerzenie źrenicy. Już po upływie 30-40 minut pacjent może opuścić miejsce operacji i udać się do domu. Usuwanie zaćmy wtórnej laserem to zabieg wykonywany przy pomocy urządzenia neodymowo-yagowego.  Trwa on zaledwie kilkanaście sekund. Usunięcie zmętnienia powodującego zaburzenia obrazu polega na wycięciu małego otworku w centralnym punkcie torebki soczewki tylnej. Pobyt w szpitalu na czas leczenia nie jest konieczny, ponieważ zabieg ten można wykonać w ambulatoryjnych warunkach w odpowiednio przystosowanym do tego gabinecie okulistycznym.

Aby skutecznie pozbyć się zaćmy wtórnej, należy stosować się do zaleceń po zabiegu, które są tak samo ważne, jak sam jego przebieg. Do kilku godzin po zabiegu u pacjenta może wystąpić niewyraźne widzenie oraz nadwrażliwość na światło. Przez kilka dni zalecany jest więc odpoczynek i zakładanie okularów przeciwsłonecznych. Czy da się uniknąć wystąpienia zaćmy wtórnej? Nie. Niektóre nawyki mogą jednak znacznie zmniejszyć to ryzyko. Dbanie o zdrową dietę, rezygnacja z palenia papierosów i ochrona wzroku przed intensywnym promieniowaniem słonecznym,  to dobre nawyki redukujące ryzyko pojawienia się tego schorzenia i jego leczenia.

Nieleczona zaćma wtórna może prowadzić do pogorszenia jakości życia i całkowitej utraty wzroku. Wskutek tego schorzenia może wzrosnąć ciśnienie wewnątrzgałkowe prowadzące do jaskry wtórnej, czyli bardzo groźnego stanu dla wzroku. Osoba z nieleczoną zaćmą wtórną będzie mierzyć się z dużymi trudnościami w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak np. czytanie, prowadzenie pojazdu, oglądanie telewizji czy nawet rozpoznawanie osób. Taka postać rzeczy wpłynie negatywnie także na stan psychiczny osoby chorej, która będzie odczuwać frustrację wynikającą z utraty niezależności.

Zobacz także:

Zobacz wszystkie