Akupunktura a rzucanie palenia

wpis w: Strefa pacjenta | 0

Według wytycznych WHO jest ok. 40 jednostek chorobowych, przy których uznaje się, że akupunktura przynosi zadowalające efekty. Są to m.in. migreny, depresje, bóle stawów. Co więcej  akupunktura może być także pomocna np. w zrywaniu z nałogiem nikotynowym. Ukłucie zamiast papierosa? Tak można pomóc sobie w rzucaniu palenia!

 

Jak to działa?

Akupunktura to, mówiąc najprościej, praca z energią. Jest to energia, która powstaje w naszym organizmie w wyniku pewnych procesów biochemicznych. Nośnikiem tej energii jest kwas adenozynotrójfosforowy. „Akupunktura polega na tym, że, nakłuwając odpowiednie punkty na ciele, zawiadujemy przepływem tej energii, możemy ją wzmacniać lub osłabiać, transferować z obszarów nadmiarowych do niedoborowych, możemy usuwać bloki energetyczne i w ten sposób, przywracając równowagę potencjału energetycznego – otrzymujemy dość szybki efekt terapeutyczny”– wyjaśnia Maciej Gapiński, specjalista w dziedzinie akupunktury w Centrum Medycznym MML.

 

Początki akupunktury

Przez kilka tysięcy lat wytypowano na ciele człowieka 365 punktów głównych i drugie tyle punktów dodatkowych. Każdy jeden punkt działa inaczej, gdy zastosujemy pojedyncze ukłucie a inaczej w kombinacjach.  Wśród zainteresowanych tą metodą leczenia krąży swoista anegdota, która świetnie obrazuje działanie akupunktury. Otóż pięć tysięcy lat temu w jednej z chińskich wiosek żył rolnik, którego bardzo bolała głowa. Pewnego dnia podczas sadzenia ryżu, wbił sobie w stopę drewniany szpikulec od motyki. Od tego momentu ból głowy przeszedł mu bezpowrotnie. Potem ów rolnik przekazał swoją wiedzę jednemu z lekarzy wojskowych, który w ten sam sposób wyleczył swojego dowódcę.

 

Na pomoc palaczom

Ta alternatywna metoda leczenie może być pomocna w zrywaniu z nałogiem nikotynowym. Pozwala ona przywrócić równowagę organizmu palacza, która ulega rozchwianiu w wyniku odstawienia nikotyny. Osobom sięgającym regularnie po papierosa kojarzy się on często z formą nagrody w postaci krótkiej przerwy i oderwania się od napiętego harmonogramu dnia, ucieczki od stresu i problemów. Stosowane w akupunkturze zabiegi oczyszczające pozwalają rozładować napięcia elektryczne, które w wyniku stresujących przeżyć gromadzą się w naszym ciele, tym samym zastępując potrzebę sięgnięcia po papierosa. „W przypadku zrywania z nałogiem nie ma żadnych przeciwwskazań co do stosowania akupunktury. Najważniejsze są jednak wola zerwania z nałogiem i konsekwencja.” – mówi Maciej Gapiński z Centrum Medycznego MML.