Skontaktuj się
Antybiotyk na zatoki

Antybiotyk na zatoki

Na samym początku należy zaznaczyć, iż można wyróżnić 3 rodzaje zapalenia zatok: o podłożu wirusowym, grzybiczym oraz bakteryjnym. Co istotne? W przypadku leczenia bakteryjnego konieczne jest zastosowanie terapii antybiotykowej! Antybiotyk na zatoki stosowany jest w leczeniu zapalenia zatok w sytuacji, jeśli obok typowych objawów chorych zatok tj. zatkany nos, ból głowy, rozpierający ból zatok, towarzyszą wysoka gorączka i ropny katar. Dokładnej oceny charakteru dolegliwości Pacjenta dokonuje lekarz laryngolog, który decyduje ostatecznie jaki antybiotyk wybrać! Wybierając Centrum Medyczne MML zyskujesz pewność i gwarancje profesjonalnego leczenia zatok z zastosowaniem najnowocześniejszych i sprawdzonych metod! Nasi specjaliści laryngolodzy zawsze służą kompleksową pomocą!

Zapalenie zatok

Czy wiesz, że schorzenia zatok to częsty problem, który może pojawić się u osób w każdym wieku? Co więcej, skłonność do zachorowania zapalenie zatok może zostać odziedziczona lub uwarunkowana niewłaściwą budową zatok czy przegrody nosowej. Zapalenie zatok może pojawić się u osób, które nie wyleczyły grypy bądź przeziębienia, jednak jedne z najczęstszych przyczyn zachorowania to: zakażenia wirusowe, grzybicze oraz bakteryjne. W przypadku zakażenia bakteryjnego najczęściej podaje się antybiotyki: amoksycylinę, cefalosporyny lub makrolid.

Zapalenie zatok przynosowych- bakteryjne czy wirusowe?

Zapalenie zatok można podzielić ze względu na czas występowania objawów- mowa tutaj o ostrym lub przewlekłym zapaleniu. W przypadku przewlekłego zapalenia zatok objawy utrzymują się najczęściej ponad 12 tygodni! Jednak to nie jedyny podział, bowiem drugi jaki można zastosować do opisu schorzenia dotyczy samego czynnika, który odpowiedzialny jest za stan zapalany. Wyróżnić można wirusowe zapalenie zatok (standardowe przeziębienie) oraz zapalenie bakteryjne. Rozróżnienie głównego patogenu, który wywołuj chorobę zatok jest niezwykle istotne! Jest ono szczególnie ważne podczas doboru odpowiedniej terapii i zastosowania właściwego antybiotyku na zatoki.
Jeśli chodzi o wirusowe zapalenie zatok, ma ono najczęściej dosyć łagodny przebieg a same objawy ustępują już nawet w ciągu kilku dni! Natomiast w przypadku zapalenia bakteryjnego u Pacjentów występuje gorączka powyżej 38 stopni C, ropny katar oraz silny ból miejscowy. Pamiętaj, jeśli zauważysz takie objawy u siebie, powinieneś udać się na wizytę do lekarza, gdyż najprawdopodobniej konieczne będzie leczenie specjalnym antybiotykiem!

Antybiotyk na zatoki- kiedy wziąć?

Należy podkreślić, iż antybiotyk na zatoki włączany jest w sytuacji, gdy objawy utrzymują się około 10 dni lub gdy po 5 dniach ulegają nasileniu. O czym warto pamiętać? To, iż zarówno ciężki przebieg choroby jak i wystąpienie powikłań powinny być sygnałem do wdrożenia antybiotykoterapii. Bogata wiedza medyczna naszych specjalistów pozwala szybko rozpoznać bakteryjne zapalenie zatok, a tym samym rozpocząć leczenie przy pomocy odpowiedniego antybiotyku! Terapia antybiotykowa w Centrum Leczenia Zatok MML nie tylko poprawia wyniki leczenia, ale objawy znacznie szybciej ustępują- jest skuteczna i bezpieczna w 100%!

Jaki antybiotyk na zatoki?

Przede wszystkim należy pamiętać, że antybiotykoterapia to metoda leczenia, która zawsze powinna być konsultowana z lekarzem! Specjaliści, laryngolodzy stosują tzw. leczenie empiryczne, które opiera się na wiedzy i doświadczeniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu wiedzą, który antybiotyk na zatoki wdrożyć w leczeniu Pacjenta! Lekarze wybierając najlepszy, najbardziej skuteczny preparat biorą pod uwagę:

  • czy Pacjent nie jest uczulony na daną substancję
  • jego wiek
  • możliwe działania niepożądane
  • jak dawkować
  • a także wyniki leczenia z ostatnich podobnych zakaże ń, o ile występowały

Antybiotyki na zapalenie zatok dobierane są w zależności od rodzaju bakterii chorobotwórczych oraz miejsca występowania stanu zapalnego. Główną ich rolą jest zapobieganie mnożenia się bakterii! W terapii stosuje się kilka antybiotyków:

  • amoksycylina- znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku ostrego zapalenia zatok, antybiotyk wykorzystuje się również w leczeniu zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych a także zapaleń ucha środkowego
  • azytromycyna- metoda leczenia zakażeń dolnych i górnych dróg oddechowych, zapaleń płuc, zatok. Azytromycyna stosowana jest także w leczeniu zakażeń skóry oraz trądziku
  • klarytromycyna- antybiotyk wykorzystywany do leczenia zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażeń ran i skóry. Doskonale sprawdza się w przypadku: liszajca bądź zapalenia mieszków włosowych
  • lewofloksacyna- antybiotyk o działaniu przeciwbakteryjnym, który wykorzystuje się przede wszystkim w leczeniu ostrego, bakteryjnego zapalenia zatok, zapalenia płuc, oraz zakażenia dróg moczowych i skóry

Co istotne? Najczęściej leczenie antybiotykiem trwa kilka dni, jednakże w przypadku długotrwałego bakteryjnego zapalenia zatok antybiotykoterapia trwa zazwyczaj co najmniej 7-10 dni! Warto pamiętać, aby zażywając antybiotyk na zatoki stosować także tzw. osłonę. Pamiętaj, jeśli terapia nie przynosi efektów a infekcja ciągle nawraca, należy poważnie rozważyć leczenie operacyjne zwłaszcza w przypadku: krzywej przegrody nosowej, przerośnięcia małżowin nosowych bądź polipów nosa. Bezcelowe jest także branie antybiotyku w przypadku infekcji wirusowej, oraz gdy objawy sugerują, że może to być alergia! Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy doświadczonego specjalisty, laryngologa, gdyż dzięki temu zyskasz gwarancje skutecznego leczenia!

Leczenie zatok antybiotykiem można wspomóc!

Warto dodać, że leczenie zatok antybiotykiem można dodatkowo wspomagać stosując tzw. domowe sposoby! W przypadku zapalenia zatok zalecanym rozwiązaniem jest płukanie nosa z zastosowaniem soli morskiej bądź roztworu chlorku sodu, który można nabyć bez recepty. Dostępne są one w postaci preparatów umożlwiających łatwą aplikację. Płukanie zatok i nosa ma pomóc przede wszystkim w oczyszczeniu przewodów z zalegającego śluzu, który może być główną przyczyną blokowania ujścia zatok przynosowych! Regularne wykonywanie zabiegu nie tylko przyśpiesza leczenie, ale łagodzi również uporczywe objawy nieżytu nosa oraz usuwa bakterie.
Najpopularniejsze w naszym kraju antybiotyki, które są zalecane przez lekarzy podczas zapalenia zatok zawierają: amkosycylinę, cefuroksym oraz klarytromycynę. Warto dodać, iż obecnie istnieje kilkanaście preparatów, które pochodzą od różnych producentów a oparte są na działaniu tych substancji czynnych. Podczas przyjmowania antybiotyków należy pamiętać, aby zażywać je ściśle wedle zaleceń lekarza! Co istotne? Dotyczy to zarówno ilości, częstotliwości jak i długości czasu leczenia. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą Centrum Leczenia Zatok MML! Wybierając Nas- wybierasz profesjonalne leczenie!

Zobacz także:

Zobacz wszystkie