Skontaktuj się

Gonioskopia

Gonioskopia to badanie okulistyczne, które służy ocenie tzw. kąta przesączania (rogówkowo-tęczówkowego). Wykorzystuje się ją głównie w diagnostyce jaskry. Badanie jest krótkie i bezbolesne. Dowiedz się więcej.

Czym jest kąt przesączania

Kąt przesączania znajduje się w przedniej części oka – pomiędzy tęczówką a rogówką. Jego kształt i stan ma znaczenie dla prawidłowego odpływu z oka płynu (tzw. cieczy wodnistej). Zahamowanie odpływu cieczy wodnistej jest powodem narastania ciśnienia wewnątrz oka. Z czasem może to prowadzić do jaskry (postępującego zaniku nerwu wzrokowego) i do całkowitej, nieodwracalnej utraty widzenia.

Co to jest gonioskopia

Gonioskopia to badanie kąta przesączania. Wykonuje się ją przede wszystkim w ramach diagnostyki jaskry i nadciśnienia ocznego lub w przypadku ich podejrzenia. Badanie pozwala m.in. określić typ jaskry, uwidocznić przyczynę niektórych rodzajów choroby i dobrać optymalne leczenie.

Przygotowanie do gonioskopii

Gonioskopia nie wymaga specjalnego przygotowania. Na badanie należy przyjść bez makijażu i bez soczewek kontaktowych. Przed gonioskopią, która jest wykonywana po znieczuleniu oka, trzeba zgłosić lekarzowi ewentualną alergię na leki znieczulające.

Jak wygląda gonioskopia

Badanie trwa zwykle kilka minut. Wykonuje się je przy użyciu lampy szczelinowej (to rodzaj mikroskopu) oraz specjalnej soczewki, zwanej trójlustrem lub gonioskopem. Przed badaniem lekarz znieczula oko przy pomocy kropli. Dlatego gonioskopia jest bezbolesna.

Podczas badania okulista zakłada na oko pacjenta soczewkę (w związku z tym może być odczuwalny nacisk na górną powiekę), oświetla kąt przesączania wiązką światła i dokonuje jego oceny. W trakcie gonioskopii twarz osoby badanej oparta jest o lampę szczelinową. Pacjent ma za zadanie spokojnie wykonywać polecenia okulisty i powstrzymać się od gwałtownych ruchów głową.

W czasie badania i po nim występuje niekiedy zamglone widzenie. W znacznej większości przypadków gonioskopia nie powoduje żadnych powikłań.

Potrzebujesz gonioskopii? Już dziś skontaktuj się z Centrum Medycznym MML w Warszawie!