Skontaktuj się

Regeneracja po Covid-19

Coraz więcej osób, które przeszły zakażenie koronawirusem przez wiele tygodni odczuwa skutki przebytej choroby. Wirus SARS-CoV-2 może pozostawiać niepożądane ślady w całym organizmie, powoduje on ciężkie powikłania płucne oraz kardiologiczne pod postacią zapalenia płuc mogącego przebiegać z niewydolnością oddechową lub ARDS, a także włóknienia płuc, zapalenie mięśnia sercowego oraz powikłania zakrzepowo-zatorowe, a także cały szereg różnego rodzaju objawów neurologicznych. Przebiegi kliniczne związane z koronawirusem mogą mieć różne nasilenie, nie wszystkie nieprawidłowości są wychwycone w czasie trwania zakażenia. Jeśli chorowałeś na COVID-19 i zaobserwowałeś u siebie zmiany w układzie: oddechowym, sercowo-naczyniowym czy neurologicznym, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem!

Wylecz skutecznie powikłania po COVID-19!

Pomimo iż jeszcze nie są dokładnie poznane długotrwałe skutki choroby, ale z dotychczasowych obserwacji można już wymienić powtarzające się objawy przebycia choroby COVID-19. Najczęstszymi, na jakie uskarżają się pacjenci, są te dotyczące zmniejszonej wydolności oddechowej, przewlekłego zmęczenia, problemów sercowo-naczyniowych i neurologicznych. Dlatego też tak istotne jest, by odpowiednio wcześnie trafić pod opiekę dobrego specjalisty. Wczesne leczenie w klinice MML może zapobiec dalszemu rozwojowi postcovidowych powikłań. Zaufaj więc specjalistom i nie wahaj się umówić wizyty jeśli tylko doświadczasz jakichkolwiek objawów związanych z przejściem infekcji koronawirusem!

Dlaczego warto leczyć powikłania po COVID-19 w MML?

Warszawska klinika MML z powodzeniem leczy postcovidowe powikłania. Nasi pacjenci korzystają z dobrym efektem z naszych terapii już od października ubiegłego roku. Zapewniamy szybkie terminy oraz kompleksowe leczenie. Nasz zespół specjalistów odznacza się znajomością problemu i potrafi umiejętnie zastosować odpowiednią diagnostykę i leczenie oraz pozwoli łagodzić utrzymujące się czasami przez kilka tygodni, czy nawet miesięcy dolegliwości. Jeśli cierpisz na zespół postcovidowy, skontaktuj się z nami jak najszybciej i zgłoś się na konsultacje do naszych lekarzy. 

Jakie powikłania po COVID -19 mogą zagrażać po przejściu infekcji?

Wciąż nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaki może być długoterminowy wpływ zakażenia koronawirusem na zdrowie. Wiadomo, iż wirus może uszkodzić płuca, serce i mózg, ale dolegliwości mogą dotyczyć prawie każdego narządu. Otóż, receptor ACE2, z którym łączy się wirus SARS Covid-2 i jest obecny w bardzo wielu tkankach: płucach, sercu, jelitach, naczyniach krwionośnych czy nerkach.

U pacjentów, którzy przeszli COVID-19 obserwuje się ciągłe poczucie zmęczenia, zaburzenia rytmu serca, trudności w podejmowaniu aktywności fizycznej, które towarzyszą często zaburzeniom równowagi i koordynacji ruchowej, bólom mięśni i stawów, głowy, utracie lub pogorszeniu węchu, problemom z koncentracją, pamięcią czy logicznym myśleniem. Wszystkie te pojawiające się objawy utrudniają powrót do normalnego funkcjonowania, pracy zawodowej czy domowej. Mają one także wpływ na pogłębiające się uczucie niepokoju, zdenerwowania i pogorszenia nastroju. Do nich dołącza również często brak motywacji do działania, stres, smutek, czy nawet depresja.

Z kolei pacjenci przebywający w szpitalu, którzy doświadczyli pobytu na intensywnej terapii i podłączenia do respiratora, zmagają się dodatkowo z problemami z prawidłową emisją głosu czy też trudnościami w przełykaniu pokarmów stałych i płynów, jako konsekwencji długotrwałej intubacji. Osobom, które ciężko przeszły COVID-19, często w okresie dochodzenia do zdrowia dokuczają duszności, które mogą się nasilać w zależności od stanu zdrowia. Brak tchu wywołuje uczucie niepokoju, zakłócające jeszcze bardziej funkcje oddechowe. Do poważnych zagrożeń związanych z zakażeniem SARS-CoV-2 należą również powikłania zakrzepowo-zatorowe. 

Ponadto, koronawirus wywołuje uszkodzenie naczyń krwionośnych, sprzyjające tworzeniu się zakrzepów, co może być powodem zakrzepicy żył kończyn dolnych, jamy brzusznej czy też zatorowości płucnej. Ciężka infekcja może także doprowadzić do uszkodzenia nerek, czasami jedynie czasowo, jednak możliwe jest także, że utrzyma się ono po wyzdrowieniu.

Według specjalistów z Cardiff and Vale University Health Board, obserwujących konsekwencje innych schorzeń oddechowych, pacjenci, których dotykał zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), zmagają się z dolegliwościami psychicznymi i fizycznymi nawet przez kolejnych pięć lat. Pojawiają się niepokojące informacje, że przebycie infekcji koronawirusem może przyspieszać starzenie się mózgu i zwiększać ryzyko depresji. Są to wstępne dane i zapewne dopiero za kilka lat poznamy pełen obraz tej choroby.

Co może dopomóc do powrotu do zdrowia przy leczeniu powikłań po COVID-19

Na koronawirusa na całym świecie zachorowało do tej pory ponad 122 milionów ludzi, a zmarło co najmniej 2 690 tysięcy. Zazwyczaj pacjenci po infekcji koronawirusem wracają do pełnego zdrowia po 2 – 6 tygodniach. Niektóre objawy, takie jak osłabienie czy zaburzenia koncentracji mogą jednak utrzymywać się przez kilka miesięcy.

Czas potrzebny na rehabilitację po COVID-19 jest indywidualny i zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, a także od nasilenia objawów infekcji, ale z całą pewnością wielu chorych, szczególnie tych, którzy wymagali wentylacji mechanicznej, aby powrócić do dawnej formy będzie potrzebować wielomiesięcznej rehabilitacji po COVID-19.

Jednakże, konsultacja lekarska wykonana w odpowiednim czasie, właściwa diagnostyka oraz wprowadzenie skutecznych leków jeśli zajdzie taka potrzeba, a także wpływ różnego rodzaju zabiegów terapeutycznych i leczniczych, z całą pewnością umożliwi pacjentom cierpiącym na zespół postcovidowy szybszy powrót do zdrowia. Zwłaszcza, gdy cały proces rekonwalescencji monitorowany będzie przez lekarza pierwszego kontaktu.

Dlatego też, niewątpliwie warto skorzystać z oferowanych przez naszą klinikę pakietów regeneracyjnych po przebytym Covid-19. Są one indywidualnie dobierane do potrzeb każdego pacjenta. W ramach diagnostyki, lekarz skieruje go na badania krwi, takie jak: morfologia, CRP, transaminazy, TSH, poziom witaminy D i cynku. We wstępnej ocenie stanu zdrowia w ramach pakietów wykonać można :

  • EKG,
  • spirometrię,
  • test węchu,
  • endoskopię nosa i gardła.

A także rozszerzyć w zależności od potrzeb zakres badań o:

  • tomografię 3D,
  • rynometrię i rynomanometrię,
  • USG węzłów chłonnych czy jamy brzusznej.

Podczas konsultacji lekarz internista przeprowadzi wywiad, test węchu oraz omówi wyniki badań laboratoryjnych, a następnie dobierze indywidualnie do pacjenta plan diagnostyczny i regeneracyjny, taki jak:.

  • TK zatok,
  • spirometria,
  • rynomanometria,
  • EKG,
  • konsultacja u laryngologa,
  • konsultacja u ortopedy,
  • konsultacja u pulmonologa,
  • konsultacja u anestezjologa,
  • konsultacja u dietetyka,
  • konsultacja u rehabilitanta,
  • inhalacje AMSA,
  • kroplówki witaminowe.

Komu najbardziej zagrażają długo utrzymujące się objawy COVID-19?

Najbardziej narażone na utrzymujące się objawy COVID-19 są osoby starsze i osoby z chorobami współistniejącymi. Zdarza się jednak tak, że nawet młode osoby, które nie były hospitalizowane, gdyż choroba przebiegała u nich łagodnie, zaczynają odczuwać trwałe lub późne objawy pojawiające się nawet po początkowym wyzdrowieniu.

Do osób należących do grupy ryzyka długo utrzymujących się objawów COVID-19 należą przede wszystkim:

  • osoby starsze,
  • osoby o wyższej masie ciała,
  • osoby chorujące na astmę,
  • osoby z wieloma objawami w ciągu pierwszego tygodnia choroby.

Do tej pory nie udało się ustalić, dlaczego u niektórych osób powrót do zdrowia trwa dłużej. Może to być związane z przedłużającą się wiremią spowodowaną słabą odpowiedzią układu immunologicznego lub brakiem tej odpowiedzi, nawrotem choroby lub ponownym zakażeniem, reakcją zapalną lub inną reakcją immunologiczną. Znaczący wpływ mogą również wywierać czynniki psychiczne, takie jak stres pourazowy.

Niewątpliwie, do lekarza należy zgłosić się jeżeli stan zdrowia po przejściu infekcji zamiast poprawiać się – pogarsza się lub kiedy zaobserwujemy nowe objawy, takie jak narastające duszności po COVID-19, obrzęki, kołatanie serca czy omdlenia. Warto jest także obserwować swój stan psychiczny.

Dla kogo wskazany jest pakiet REGENERACJA PO COVID-19?

Pakiet REGENERACJA PO COVID-19 skierowany jest do osób:

  • które przechorowały SARS-COV 2;
  • z problemami z prawidłową emisją głosu;
  • z uczuciem suchość w gardle;
  • z zespołem zmęczenia powirusowego;
  • z kaszlem poinfekcyjnym;
  • z problemami z pamięcią i skupieniem uwagi;
  • z nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych;
  • po zabiegach laryngologicznych;
  • z polipami;
  • z przerostem małżowin nosowych;
  • ze skrzywioną przegrodą nosa.