Umów teleporadę
Menu
17.04.2021

Co na zatoki?

Jedną z najczęstszych przyczyn problemów związanych z zatokami są zakażenie wirusowe, grzybicze oraz bakteryjne. Jak sobie z nimi skutecznie radzić? Jakie leki stosować oraz co warto wiedzieć na ich temat? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule! Dowiesz się co na zatoki będzie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie!

Jak wyleczyć zapalenie zatok?

Zatoki, czyli przestrzenie powietrzne, które są połączone z jamą nosa naturalnymi ujściami stanowią doskonałą ochronę dla głowy zarówno przed urazami mechanicznymi oraz oczyszczają i nawilżają wdychane powietrze. Niestety zapalenie zatok nie skupia się na jednym przedziale wiekowym i dotyka wszystkich bez wyjątku: dzieci, młodzież i osoby dorosłe! Co więcej? Jest to skłonność, którą można odziedziczyć, może być ona również uwarunkowana niewłaściwą budową przegrody nosowej. Zapalenie zatok może się również pojawić w wyniku źle leczonego przeziębienia. Jednakże mimo bardzo wielu przyczyn chorych zatok, najczęstsze to: grzyby, wirusy i bakterie. O czym warto pamiętać? To, iż leczenie chorych zatok nie jest prostą sprawą! Mimo, że we wielu przypadkach wystarczą leki, to jednak zdarzają się i takie sytuacje, kiedy konieczna jest terapia antybiotykowa bądź leczenie sterydami. Leki na zatoki dostępne są przeważnie w:

  • Formie tabletek
  • Roztworów do picia
  • Oraz specjalnych zestawów do płukania

Chore zatoki- jak leczyć i łagodzić dolegliwości?

Zastanawiasz się co na zatoki będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem? Dzisiaj możliwości leczenia jest naprawdę bardzo wiele. Jednak zawsze zaleca konsultacje z lekarzem specjalistą, który nie tylko wskaże najlepszą metodę, ale da Ci pewność, że będzie ona skuteczna i przyniesie oczekiwane efekty. Pamiętaj, korzystając z usług Centrum Medycznego MML zyskujesz gwarancje profesjonalnego i kompleksowego leczenia! A więc co na zatoki?

  • Leki na wirusa- najbardziej dokuczliwym objawem chorych zatok jest przede wszystkim ból głowy, który zdecydowanie nasila się przy pochylaniu. Co istotne? Jeśli Pacjent nie ma objawów w postaci gęstej wydzieliny może sięgnąć po leki zawierające: ibuprofen, paracetamol, bądź pseudoefedrynę. Warto dodać, że zastosowanie pseudoefedryny nie tylko zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa, ale również rozszerza oskrzela. Głównym wskazaniem do stosowania leku jest leczenie zapalenia błony śluzowej nosa oraz zapalenia zatok i alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Jest jedna bardzo ważna rzecz, o której nie wolno zapominać- pseudoefedryny nie powinny przyjmować osoby, które chorują nadciśnienie! Jeśli chodzi o ibuprofen, to wykazuje on działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, jednak podobnie jak wiele innych może również zwiększać ryzyko: zawału serca, udaru mózgu oraz incydentów zakrzepowych. Ryzyko zwiększa się w przypadku długotrwałego stosowania dużych dawek, oraz u osób zmagających się z chorobami serca. Paracetamol to kolejny lek, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, jednakże wykazuje on nieco mniej efektów niepożądanych, które dotyczą podrażnienia przewodu pokarmowego. Natomiast nie zaleca się stosowania tego typu leku osobom z niewydolnością nerek i wątroby!
  • Krople i spray- jeśli zadajesz sobie pytanie co na zatoki, to powinieneś wiedzieć, że zapalenie zatok powoduje także obrzęk w okolicach jamy nosowej! W celu jego zmniejszenia oraz łatwiejszego pozbycia się zalegającej, nadmiernej wydzieliny można zastosować specjalne preparaty zawierające: ksylometazolinę bądź oksymetazolinę. Preparat nie tylko zmniejsza obrzęk ale również przekrwienie błony śluzowej nosa. Najczęściej znajduje zastosowanie w przypadku ostrego zapalenia błony śluzowej nosa ( o podłożu wirusowym lub bakteryjnym), ostrego bądź przewlekłego zapalenia zatok przynosowych a także alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Obecnie w aptekach można nabyć preparaty, które dostępne są w postaci kropel lub sprayów. Zawierają one chlorowodorek ksylometazoliny w odpowiednim stężeniu dzieci oraz osób dorosłych. Należy jednak pamiętać, że stosowanie tego rodzaju preparatu przez okres dłuższy niż 5 dni może spowodować rozszerzenie naczyń krwionośnych, co z kolei może skutkować ponownym zapaleniem błony śluzowej nosa! Z tego też powodu zalecany czas przyjmowania kropli bądź sprayu to 3 dni. Mimo, iż ból jest bardzo dokuczliwym problemem, który występuje przy stanach zapalnych zatok, to jednak nie jest to jedyna dolegliwość. Często występuje również: silny, intensywny katar, gorączka, osłabienie, obniżona odporność oraz złe samopoczucie.
  • Sól alternatywą dla leków?- czy wiesz, że bardzo dobrym i sprawdzonym sposobem na pozbycie się stanu zapalnego zatok jest ich płukanie? Jest bowiem zabieg, który umożliwia dokładne oczyszczenie zatok z zalegającego śluzu oraz innych równie niebezpiecznych drobnoustrojów. Na uwagę zasługuję fakt, iż cały ten proces odbywa się bez użycia jakichkolwiek środków farmakologicznych, które zawsze zostawiają ślad w organizmie! Do płukania zatok używa się soli morskiej bogatej w składniki mineralne, zawierającej: magnez, sód, potas, wapń lub soli fizjologicznej. W aptekach dostępne są specjalne zestawy służące do płukania zatok przynosowych, które zawierają najczęściej: buteleczkę do płukania oraz saszetki zawierające substancję rozpuszczalną w wodzie z chlorkiem sodu. Cały zestaw przeznaczony jest do przygotowania roztworu do płukania. Zastanawiasz się jak prawidłowo wykonać płukanie zatok? Najlepiej przeprowadzać je 1-2 razy dziennie, aczkolwiek zawsze według zaleceń lekarza! Pamiętaj, że po płukaniu zatok przez godzinę nie należy wychodzić na dwór, dotyczy to sytuacji kiedy temperatura powietrza jest niższa niż 19 stopni Celsjusza. Nie zaleca się wykonywania płukania zatok bezpośrednio przed snem, najlepiej zrobić to co najmniej godzinę przed.
  • Leczenie antybiotykami- terapia antybiotykami stosowana jest w przypadku bakteryjnego zakażenia zatok. W leczeniu wykorzystuje się antybiotyki: amoksycylinę, cefalosporyny lub antybiotyki z grupy makrolidów. Amoksycylina jest antybiotykiem stosowanym przede wszystkim silnego, ostrego zapalenia zatok. Jeśli chodzi o cefalosporyny, są one doskonałą alternatywą gdy chory uczulony jest na penicylinę. Z kolei makrolidy działają przeciwbakteryjnie zwłaszcza w przypadku zapalenia zatok. W tej sytuacji podaje się azytromycynę lub klarytromycynę. Jest jedna spora różnica, bowiem leczenie makrolidami trwa przeważnie 3 dni, natomiast pozostałymi antybiotykami co najmniej tydzień! Jednak wszystko zależy od zdrowia Pacjenta a także stopnia nasilenia objawów.
  • Sterydy- bardzo często pada pytanie czy w leczeniu zapalenia zatok istnieje lek skuteczniejszy niż antybiotyk. Według wielu lekarzy takim lekiem są sterydy! Jest to spowodowane faktem, iż częste przyjmowanie antybiotyków może doprowadzić do bardzo wielu infekcji bakteryjnych, które w dodatku są oporne na ich działanie. Sterydy są znacznie mniejszym obciążeniem dla organizmu w przeciwieństwie do antybiotyków. Ciekawostką jest fakt, iż leczenie zatok przynosowych z wykorzystaniem sterydów z roku na rok zyskuje na popularności w całej Europie. Co więcej? Wykorzystuje się je również w leczeniu astmy oraz alergicznego nieżytu nosa. W przypadku stanów zapalnych zatok z reguły przyjmuje się sterydy w sprayu, które podaje się bezpośrednio do nosa. Oczywiście jest to lek dostępny w aptece, aczkolwiek tylko na receptę.
  • Zioła sposobem na zapalenie zatok- jeśli masz łagodny stan zapalny zatok, to mogą sprawdzić się także preparaty ziołowe. Powinieneś wiedzieć, że roślinne suplementy zawierające odpowiednio dobrane składniki nie tylko skutecznie rozrzedzają zgormadzony w nadmiernej ilości śluz, ale także wspomagają mechanizm w drogach oddechowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu wydzielina zalegająca w nosie oraz w zatokach jest znacznie łatwiej usuwana. Takie zastosowanie pozwoli Ci zachować swobodny oddech oraz zapobiec gromadzeniu się śluzu i bakterii! Co istotne? Dostępne w aptekach ekstrakty roślinne stosuje się również w zarówno w leczeniu ostrego jak i przewlekłego zapalenia zatok. Jeśli chodzi o skład preparatów ziołowych, to najczęściej są to ekstrakty z: kwiatu lipy, korzenia goryczki, ziela tymianku, oraz kwiatu bzu czarnego. Preparaty dostępne są w postaci tabletek, kropli oraz syropów.
  • Leki na zatoki dla dziecka- zadajesz sobie pytanie co na zatoki dla dziecka zadziała najlepiej? Podczas pierwszych objawów zapalenia zatok wystarczające może się okazać leczenie objawowe. Choremu dziecku, które cierpi na zatoki można podać zarówno leki przeciwbólowe jak i przeciwgorączkowe. Jednak jakie dokładnie leki podać, rodzice powinni w tym celu skonsultować się z lekarzem. Należy pamiętać, że samodzielne leczenie chorych zatok u dzieci może spowodować więcej złego niż dobrego. W leczeniu można także stosować specjalne środki, które nawilżają śluzówkę nosa oraz leki, które ułatwiają pozbycie się zalegającej wydzieliny. W niektórych przypadkach może być konieczna terapia antybiotykowa!

Pierwsze objawy zapalenia zatok bardzo często są ignorowane, a to duży błąd! Dzieje się tak, ponieważ do złudzenia przypominają standardowy katar. Bardzo szybko pojawia się również ból głowy, który szczególnie umiejscowiony jest w okolicy czoła i nasady nosa. Nie zaleca się bagatelizowania tego typu objawów, bowiem są to symptomy najczęściej wskazujące, że w zatokach pojawił się stan zapalny! Jeśli objawy nie są zbyt silne można skutecznie poradzić sobie z nimi stosując domowe sposoby. Jednak jeśli zapaleniu towarzyszy zbyt mocny dyskomfort, który utrzymuje się przez bardzo długi czas- niezbędna jest wizyta u specjalisty, laryngologa. Stawiając na Centrum Zatok MML zyskujesz pewność, że nasi lekarze dokonają fachowej oceny stanu Twojego zdrowia oraz zasugerują stosowne leczenie!