Czego można oczekiwać przychodząc na badanie NBI? przygotowanie do badania
Badanie NBI nie wymaga specjalnych przygotowań. Warto jednak wziąć pod uwagę, że:
- Nie powinno się wykonywać badania bezpośrednio po jedzeniu (ze względu na możliwość wystąpienia odruchu wymiotnego). Najlepiej jest zachować dwugodzinny odstęp pomiędzy wizytą u laryngologa a ostatnim posiłkiem.
- Wszelkie zmiany są najlepiej widoczne na zdrowej śluzówce. Dlatego w przypadku przeziębienia lub innych infekcji górnych dróg oddechowych (które zwykle łączą się z ostrym zapaleniem błony śluzowej, jej przekrwieniem i obrzękiem), lepiej przełożyć diagnostykę o tydzień lub dwa do czasu powrotu do zdrowia.
Badanie jest poprzedzone rozmową (wywiadem) z lekarzem. Warto się do niego przygotować. Tu można pobrać i wydrukować opracowaną przez lekarzy ankietę dla pacjenta i odpowiedzieć na zawarte w niej pytania (można to też zrobić w klinice przed wizytą). Warto też zapisać sobie na kartce ewentualne pytania do specjalisty. Dzięki takiemu przygotowaniu wizyta będzie krótsza i efektywniejsza

Umów się na badanie
Wczesne rozponanie daje większą szansę na całkowite wyleczenie nowotworów.
Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne opis badania NBI
Po wywiadzie lekarskim pacjent siada na fotelu laryngologicznym – może wygodnie oprzeć głowę na specjalnie wyprofilowanym zagłówku. Lekarz przy pomocy atomizera podaje do jam nosa znieczulenie (lidokainę). Wygląda to dokładnie tak samo jak wówczas gdy używamy kropli do nosa w sprayu. Znieczulenie ma za zadanie nie tyle zniwelować ból (ponieważ oglądanie dróg oddechowych za pomocą fiberoskopu jest bezbolesne), ale zlikwidować odruch wymiotny. To nieprzyjemne odczucie pojawia się zawsze gdy jakikolwiek ciało obce (w tym przypadku fiberoskop) dociera do gardła. Następnie specjalista przystępuje do badania. Fiberoskop obsługuje jedną ręką (przypomina to nieco korzystanie z pada podczas grania na Play Station) i włączając od czasu do czasu filtr NBI obserwuje każdy zakamarek błony śluzowej. Tłumaczy pacjentowi co widzi na ekranie. Jeśli jest to możliwe, a pacjent wyrazi taką chęć, może sam obejrzeć wnętrze swoich dróg oddechowych. Wygodniej jednak będzie to zrobić odtwarzając zapis badania na DVD w gabinecie lub w domu. Fiberoskop wsuwa się najpierw do jednej, potem do drugiej dziurki w nosie. Za każdym razem ocena dróg oddechowych trwa ok 15-20 minut.
Po zakończeniu diagnostyki, pacjent otrzymuje pełen opis badania wraz z zapisem na płycie DVD. Jeśli wszystko jest w porządku, lekarz wyznaczy datę kolejnej wizyty. Jeśli wykryje podejrzaną zmianę: wręczy skierowanie na inne badania w celu potwierdzenia diagnozy i ewentualnie rozpoczęcia leczenia.
Sprawdź czy to badanie jest dla Ciebie Objawy, których nie możesz zlekceważyć
Zastanów się, czy zauważyłeś u siebie następujące objawy:
- Niespodziewana zmiana barwy głosu: wydaje się bardziej matowy, niski.
- Pojawiające się trudności podczas mówienia – dłuższa wypowiedź powoduje zmęczenie, a głos jest słabszy.
- Uporczywa chrypka występująca od kilku tygodniu.
- Częsty kaszel, a także drapanie, pieczenie, szczypanie lub kłucie w obrębie krtani (i objawy te nie są związane z infekcją, czyli nie towarzyszy mu gorączka, katar itp.)
- Długotrwałe lub nawracające bóle w okolicy czoła, oczodołów, nosogardła, kratni i uszu.
- Niedosłuch jednostronny.
- Nawracające krwawienia z nosa.
- Odkaszliwanie wydzieliny podbarwionej krwią.
Jeżeli zauważyłeś u siebie choć jeden z wymienionych wyżej symptomów, to znaczy, że koniecznie musisz udać się na wizytę do laryngologa, wskazane jest bowiem wykonanie badania NBI. Być może objawy, które zaobserwowałeś nie świadczą o rozwoju nowotworu, ale warto to sprawdzić i dowiedzieć się gdzie mają swoje źródło.
Z diagnostyki NBI powinny skorzystać także osoby z grup ryzyka czyli takie, które mają:
- Codzienny kontakt (np. w pracy) z odczynnikami chemicznymi, przebywają w zapylonym, zanieczyszczonym środowisku.
- Palą papierosy (lub paliły w przeszłości), a także palacze bierni (czyli przebywający w pomieszczeniu razem z osobami palącymi).
- Osoby, których bliscy (z najbliższej rodziny) chorowali na nowotwór górnych dróg oddechowych (np. raka krtani, gardła, jamy ustnej)
Uwaga! Jest to także badanie polecane każdemu, kto troszczy się o zdrowie. Warto do zestawu badań profilaktycznych dołączyć także NBI i wykonywać je regularnie co 12 miesięcy.