Skontaktuj się
Endoskopowa operacja zatok przynosowych

Endoskopowa operacja zatok przynosowych a cięcia skóry twarzy

Wszystkie osoby cierpiące na zapalenia zatok infekcje i stany zapalne zapewne zastanawiają się jak leczyć zatoki. Otóż, najbardziej efektywnym i łagodnym dla pacjenta nieinwazyjnym leczeniem zatok, w celu przywrócenie drożności nosa oraz odbudowy jego prawidłowo funkcjonujących warunków anatomiczno – fizjologicznych, jest endoskopowa operacja nosa. Metoda endoskopowa zapewnia chirurgowi dokładny obraz pola operacyjnego i zdecydowanie poprawia precyzję zabiegu i efekty pooperacyjne.
Endoskopowa operacja zatok i przegrody nosa stanowi bezinwazyjną alternatywę dla leczenia farmakologicznego i jest przeprowadzana wewnątrz nosa, bez konieczności cięcia skóry twarzy.

Dla kogo endoskopowa operacja zatok?

Do endoskopowej operacji zatok, kwalifikuje się pacjentów cierpiących na przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, którym dolega:

  •       ból twarzy,
  •       ból zatok i tkliwość w rzucie zatoki,
  •       zatkane zatoki i trudności w oddychaniu przez nos,
  •       ból głowy nasilający się przy pochylaniu do przodu,
  •       obecność wydzieliny na tylnej ścianie gardła,
  •       zaburzenia węchu,
  •       obecność ropnej wydzieliny w jamach nosowych.

Ponadto, wskazania do endoskopii zatok, to diagnostyka i leczenie następujących schorzeń:

  • torbiele zatok przynosowych, śluzowe lub ropne,
  • skrzywiona przegroda nosowa, która może predysponować do infekcji,
  • ropniaki zatok,
  • łagodne nowotwory,
  • ciała obce w jamie nosa lub zatok,
  • wady rozwojowe jamy nosowej lub zatok.

Przeciwwskazania do endoskopowego badania zatok, to nowotwory złośliwe oraz nowotwory łagodne i polipy o znacznych rozmiarach.

Przygotowania do zabiegu

Przed zabiegiem wykonuje się tomografię komputerową nosa i zatok przynosowych. Chory musi poddać się także badaniu krwi, EKG (pacjenci po 45 r.ż). Do endoskopowej operacji zatok, pacjent musi odpowiednio się przygotować, 6 godzin przed zabiegiem nie może jeść, a 4 godziny pić. Jeżeli pacjent przyjmuje leki przeciwzakrzepowe, to przed zabiegiem niezbędna jest konsultacja z lekarzem anestezjologiem.

Przebieg operacji

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Po wprowadzeniu sondy endoskopowej do jamy nosa na ekranie monitora lekarz obserwuje tkanki zajęte chorobowo, blokujące ujścia chorych zatok.W trakcie operacji, za pomocą mikro narzędzi chirurgicznych, usuwana jest patologiczna śluzówka. Zabieg ten udrażnia naturalne ujście zatok i poszerza je, wskutek czego błona śluzowa regeneruje się i zostaje przywrócona prawidłowa wentylacja zatok. Na koniec lekarz zakłada pacjentowi opatrunek żelowy.
Endoskopowa operacja zatok umożliwia uniknięcie cięcia skóry twarzy i należy do grupy zabiegów nieinwazyjnych. Jej zaletą, jest zmniejszenie bólu pooperacyjnego i skrócenie czasu hospitalizacji pacjenta.

Rekonwalescencja

Do 2 tygodni po zabiegu nos może mieć ograniczoną drożność. Pacjent może odczuwać lekki dyskomfort lub czuć się przez pewien czas zmęczony.Zabieg wykonywany jest w trybie jednodniowym. Opatrunki żelowe zakładane po operacji samoistnie rozpuszczają się, a substancje w nich zawarte przyspieszają proces gojenia.
W okresie dwóch tygodni od operacji zaleca się unikania dużego wysiłku fizycznego, napojów alkoholowych i kofeiny, a także forsownego wydmuchiwania nosa i długich lotów samolotem.
Do pracy większość pacjentów powraca zwykle po ok. 7 dniach. Na zewnątrz nosa i twarzy nie pozostają żadne ślady ani blizny.

Zobacz także:

Zobacz wszystkie