Skontaktuj się

Ile trwa zapalenie spojówek? Objawy, przyczyny i leczenie

Zapalenie spojówek, zwane również spojówkowym zapaleniem błony śluzowej, to stan, w którym błona pokrywająca wewnętrzną powierzchnię powieki i przednią część białka oka (spojówkę) staje się zaczerwieniona i zapalona. Czas trwania zapalenia spojówek może różnić się w zależności od przyczyny oraz skuteczności leczenia. Jak rozpoznać zapalenie spojówek, ile trwa, jakie są jego przyczyny i jak wygląda leczenie?

Zapalenie spojówek — rodzaje

Zapalenie spojówek, znane również jako spojówkowe zapalenie błony śluzowej, może być sklasyfikowane na kilka różnych sposobów, zazwyczaj ze względu na przyczyny, które je wywołują. Dolegliwość ta stwarza znaczący dyskomfort dla pacjenta, charakteryzując się łzawieniem, zaczerwienieniem oka, uczuciem świądu oraz ewentualnie innymi objawami towarzyszącymi. W zależności od przyczyny wyróżnia się: bakteryjne, wirusowe i alergiczne zapalenie spojówek. 

Wirusowe zapalenie spojówek — przyczyny, objawy, leczenie

Główną przyczyną wirusowego zapalenia spojówek są łatwo przenoszące się między ludźmi adenowirusy. Aby uniknąć zakażenia, zaleca się przestrzeganie odpowiedniej higieny, częste mycie rąk oraz używanie osobistych ręczników i przyborów toaletowych. 

Objawy

Podczas zapalenia wirusowego spojówek, węzły chłonne w okolicy ucha mogą być powiększone, a w spojówce powiekowej mogą pojawić się grudki. Wydzielina z oczu jest minimalna, co odróżnia to zapalenie od bakteryjnego. Pacjenci zazwyczaj nie odczuwają sklejenia powiek po przebudzeniu się. Oko staje się zaczerwienione, silnie łzawi i swędzi. Może wystąpić zwężenie szpary powiekowej, światłowstręt oraz niewielka ilość wydzieliny śluzowej. Na początku objawy mogą dotyczyć jednego oka, jednak zakażenie szybko przenosi się na drugie. W niektórych przypadkach zapalenie towarzyszy gorączka i infekcja górnych dróg oddechowych.

Leczenie 

W większości przypadków stosuje się leczenie objawowe, takie jak okłady czy krople do oczu. Jeśli pojawią się błony rzekome, lekarz może je usunąć mechanicznie. W przypadku powstania zmian na rogówce stosuje się krople zawierające steroidy, takie jak prednizolon lub fluorometolon.

Alergiczne zapalenie spojówek — przyczyny, objawy, leczenie

Alergiczne zapalenie spojówek jest wynikiem reakcji alergicznej na alergeny występujące w powietrzu, takie jak pyłki traw, roztocza oraz zarodniki pleśni. Może występować sezonowo lub przez cały rok. 

Objawy

Jest to zazwyczaj ostre zapalenie spojówek, a do typowych symptomów należą:

  • intensywne swędzenie i pieczenie oczu,
  • zaczerwienienie, przekrwienie i światłowstręt,
  • nadmierne łzawienie,
  • uczucie obecności ciała obcego w oku,
  • niewielka ilość wydzieliny śluzowej.

Symptomy te mogą czasem przypominać objawy zespołu suchego oka. Osoby korzystające z soczewek kontaktowych powinny używać specjalnych produktów przeznaczonych dla alergików, w tym kropli do oczu, które nie zawierają drażniących konserwantów, takich jak chlorek benzalkoniowy.

Leczenie 

W terapii farmakologicznej stosuje się krople do oczu zawierające substancje o działaniu przeciwhistaminowym oraz obkurczającym naczynia krwionośne, a także doustne leki przeciwhistaminowe. Dodatkowo terapię można uzupełnić, stosując naturalne substancje roślinne, takie jak olej z czarnuszki, tabletki z pachnotki zwyczajnej, ekstrakt z tarczycy bajkalskiej, świetlik, rumianek oraz wiesiołek dwuletni.

Bakteryjne zapalenie spojówek — przyczyny, objawy, leczenie

Zakażenie bakteryjne spojówek stanowi jedynie 5% wszystkich przypadków zapaleń tego obszaru oka. Wśród najczęstszych czynników etiologicznych wymienia się bakterie, takie jak Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty), Streptococcus pneumoniae (dwoinka zapalenia płuc), Haemophilus influenzae, Streptococcus pyogenes oraz Staphylococcus epidermidis. Ze względu na różnorodność objawów klinicznych, ropne zapalenie spojówek może mieć różny początek:

  • powolny — objawy mogą utrzymywać się przez dni lub nawet tygodnie,
  • ostry lub gwałtowny — objawy pojawiają się w ciągu godzin lub dni. Mogą je wywoływać bakterie takie jak: Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus aureus, Streptococcus pyogenes, Staphylococcus epidermidis. Natomiast gwałtowne zapalenie spojówek rozwija się szybciej niż w ciągu 24 godzin i charakteryzuje się znacznym nasileniem objawów. 

Objawy

Objawy stanu zapalnego oka obejmują pieczenie, zaczerwienienie, łzawienie oczu, obecność wydzieliny oraz szczypanie powiek. Po przebudzeniu może wystąpić uczucie sklejenia powiek. W trakcie badania okulistycznego lekarz może zauważyć ropną wydzielinę, obrzęk spojówek oraz powierzchniowe zadrażnienie spojówek. Może także wystąpić obrzęk powiek.

W przypadku tzw. wtrętowego zapalenia spojówek, na początku występuje silny obrzęk spojówki powiekowej i załamka, co może dawać wrażenie opadniętej powieki. Obserwuje się również szkliste grudki, głównie na spojówce powieki dolnej, oraz powiększenie przyusznych węzłów chłonnych. Przebieg tego rodzaju zapalenia jest przewlekły. Do zakażenia bakteryjnego dochodzi zazwyczaj drogą płciową lub przez kontakt z zakażoną wodą w basenach.

Leczenie

W leczeniu stosuje się leki miejscowe, takie jak aminoglikozydy lub erytromycyna, oraz leki ogólnoustrojowe, np. tetracykliny, doksycyklinę lub erytromycynę. Leki te powinny być stosowane zarówno przez pacjenta, jak i jego partnera seksualnego. W zależności od czynnika wywołującego zapalenie spojówek leczenie może być stosowane miejscowo lub ogólnoustrojowo. W przypadku większości pacjentów zaleca się stosowanie miejscowe antybiotyków lub chemioterapeutyków, takich jak neomycyna, ciprofloksacyna, chloramfenikol lub gentamycyna.

Ile trwa i czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe? 

Czas trwania zapalenia spojówek może się różnić w zależności od przyczyny oraz skuteczności leczenia. W przypadku wirusowego lub alergicznego zapalenia spojówek objawy mogą ustępować w ciągu kilku dni do kilku tygodni. Natomiast bakteryjne zapalenie spojówek może być skutecznie leczone antybiotykami, co może przyspieszyć proces gojenia.

Co do zaraźliwości, zapalenie spojówek może być zakaźne w przypadku wirusowego lub bakteryjnego zapalenia spojówek. Wirusy i bakterie odpowiedzialne za te rodzaje zapalenia mogą być łatwo przenoszone przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą lub przedmiotami, które miały kontakt z zakażonymi oczami. 

Nawracające się zapalenie spojówek

Nawracające zapalenie spojówek to sytuacja, w której występuje ono powtórnie lub często, nawet po zastosowaniu leczenia. Może to być wynikiem różnych czynników, takich jak infekcje, alergie, problemy hormonalne, urazy lub czynniki środowiskowe. 

Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem okulistą, który przeprowadzi dokładne badanie i ustali odpowiedni plan leczenia. Należy również wykonywać regularnie zdjęcia oka, co może pomóc lekarzowi w monitorowaniu postępu leczenia zapalenia spojówek.

Zobacz także:

Zobacz wszystkie