Skontaktuj się

Inhalacje AMSA w Warszawie

 

Inhalacje AMSA to nowoczesny sposób stosowania niektórych leków. Wybrany preparat podaje się w postaci tzw. wibroaerozolu (cechuje go m.in. ruchliwość cząstek) i pod czasowym nadciśnieniem. Dzięki temu dotarcie leku do chorych struktur jest znacząco lepsze niż w przypadku klasycznych inhalacji aerozolem. Inhalacje AMSA wykorzystywane są m.in. w leczeniu chorób zatok przynosowych, ucha środkowego czy zaburzeń drożności trąbki słuchowej (Eustachiusza). Dowiedz się więcej.

Inhalacje AMSA – co to jest

Inhalacje AMSA polegają na wdychaniu przez pacjenta leku, dostarczanego z pneumatycznego inhalatora. Urządzenie ma możliwość wytwarzania wibroaerozolu (aerozolu wzbogaconego dodatkową energią pochodzącą z nałożenia fali akustycznej o częstotliwości 100 Hz) i podawania go pod krótkotrwałym nadciśnieniem. Dzięki temu lek dociera do ucha środkowego przez trąbkę słuchową i do zatok nawet przez otwory o zmniejszonej drożności. Badania wykazały, że penetracja wibroaerozolu z nadciśnieniem jest 100 razy lepsza niż klasycznego aerozolu.

Zastosowanie inhalacji AMSA

Do problemów, w których zaleca się inhalacje za pomocą aparatu AMSA, zaliczane są m.in.:

  • choroby zatok przynosowych,
  • choroby ucha środkowego,
  • dysfunkcja trąbki słuchowej,
  • ostre i przewlekłe zapalenie krtani,
  • rekonwalescencja po zabiegach laryngologicznych (w celu przyspieszenia procesu gojenia się ran).

Za pomocą inhalacji AMSA najczęściej podaje się, przepisane przez lekarza, preparaty z grupy mukolityków i glikokortykosteroidów. Tą metodą można również przeprowadzić inhalacje nawilżające, z użyciem witamin, co wspomaga rehabilitację głosu.

Dla kogo przeznaczone są inhalacje AMSA

Inhalacje AMSA mogą być stosowane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci (powyżej 3. roku życia, które będą współpracować w trakcie zabiegu).

Inhalacje za pomocą aparatu AMSA – przebieg

Inhalacje AMSA są nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne. Zabieg trwa 15 minut. Lek jest wtłaczany do dróg oddechowych poprzez dopasowaną końcówkę nosową inhalatora.

Urządzenie samoistnie podaje wibroaerozol i aerozol klasyczny na zmianę w okresach 15-sekundowych. Poprawia to penetrację leku do zatok.

Dotarcie preparatu do trąbki słuchowej możliwe jest dzięki okresowemu podawaniu regulowanego nadciśnienia. Aktywuje się ono dzięki przełykaniu śliny. Czynność przełknięcia powoduje otwarcie ujścia trąbki Eustachiusza i jednoczesne zamknięcie jamy nosowej wskutek uniesienia podniebienia miękkiego. Powtarzanie tego procesu stanowi naturalną fizjoterapię trąbki.

W zależności od zaleceń lekarskich inhalacje AMSA mogą być przeprowadzane w cyklach 10-, 15- czy 21-dniowych.

Jak się przygotować do inhalacji AMSA

Inhalacje z pomocą aparatu AMSA wykonywane są ze wskazań lekarskich.

By zabieg mógł się odbyć, pacjent powinien być zdrowy, bez infekcji. Zaleca się, by na inhalacje u dziecka rodzice przynieśli napój ze słomką.

Jeśli chcesz skorzystać z inhalacji AMSA, umów się na konsultację laryngologiczną w MML. Nasz specjalista dobierze dla ciebie lek o odpowiednim działaniu.