Skontaktuj się
Inhalacja na zatoki

Inhalacja na zatoki

Zapalenie zatok bywa bardzo dokuczliwe i nieprzyjemne. Przyczynia się do niedrożności nosa, kataru, bólu lub uczucia rozpierania twarzy czy zaburzeń węchu. Istnieje wiele możliwości leczenia choroby. Na początkowym etapie można zastosować domowe sposoby, np. inhalacje na zatoki. Jak i z czego je robić? Podpowiadamy!

Zapalenie zatok – kiedy stosować inhalacje

Inhalacja to sprawdzona metoda, która łagodzi objawy zapalenia zatok, a więc jednej z najczęstszych dolegliwości towarzyszących infekcjom górnych dróg oddechowych. Inhalacje znajdują też zastosowanie w przypadku uporczywego kataru, przeziębień, chorób alergicznych oraz zapalenia oskrzeli.

Inhalacja na zatoki jest szczególnie zalecana w przypadku objawów, takich jak:

  • silny ból między brwiami, na czole oraz u ujścia nosa;
  • ból zatok nasilający się podczas wysiłku fizycznego lub przy pochylaniu głowy;
  • kaszel, który jest spowodowany ściekaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła;
  • zalegająca wydzielina w nosie;
  • zatkany nos.

Trzeba pamiętać, że istnieją też przeciwwskazania do inhalacji zatok. Należy do nich bardzo wysoka gorączka, gruźlica, atak astmy oskrzelowej czy niewydolność krążenia.

Jak działają inhalacje na zatoki

Inhalacje na zatoki ułatwiają oddychanie. Działają kojąco na błonę śluzową, przynoszą ulgę w bólu i łagodzą przebieg choroby. Pomagają też w udrażnianiu zatok, bo przyśpieszają usuwanie zalegającej w nich wydzieliny. W zależności od użytego preparatu wykazują także właściwości przeciwzapalne czy przeciwbakteryjne. Wzmacniają też układ odpornościowy. Zabiegi inhalacyjne wykonywane domowymi sposobami mogą wspierać terapię zalecaną przez lekarzy.

Czym robić inhalacje na zatoki

Z czego zrobić inhalację na zatoki? By wykonać zabieg, nie potrzeba specjalnego sprzętu. Wystarczy zwykła miska z gorącą wodą, olejkami eterycznymi czy suszonymi ziołami.

W przypadku zapalenia zatok do inhalacji najczęściej wykorzystuje się zioła, takie jak:

  • rumianek;
  • lipa;
  • nagietek;
  • tymianek;
  • szałwia.

W domu można też wykonywać zabiegi przy użyciu inhalatora lub nebulizatora. Zakup odpowiedniego inhalatora zaleca się m.in. w przypadku ostrych stanów chorobowych, a także gdy pacjentem jest niemowlę. Natomiast w placówkach medycznych (np. w Centrum MML) istnieje możliwość poddania się inhalacji z użyciem specjalistycznego urządzenia AMSA.

Inhalacje na zatoki w domu – jak wykonać

Przeprowadzenie inhalacji domowej nie jest trudne. By wykonać zabieg, należy przygotować miskę z gorącą wodą, ręcznik oraz odpowiedni preparat w postaci ziół lub olejków eterycznych.

Następnie trzeba się pochylić nad miską i nakryć głowę ręcznikiem. Zaleca się przyjęcie takiej pozycji, by ręcznik dokładnie zakrywał głowę i miskę. Powinno się oddychać spokojnie, wdychać powietrze nosem, a wydychać – ustami. Jeśli podczas wykonywania inhalacji wydzielina będzie utrudniać oddychanie, należy ją wydmuchać, a następnie kontynuować zabieg.

Ile powinna trwać inhalacja na zatoki

Inhalacje na zatoki powinny trwać średnio 10-15 minut. Nie zaleca się wykonywania zabiegów dłuższych niż 30 minut. W przypadku dzieci inhalacje mogą trwać około 5 minut.
Większość ziołowych zabiegów należy przeprowadzać 2-3 razy dziennie przez 5-7 dni bądź do ustąpienia objawów.

U osób często chorujących na zapalenie zatok ziołowa inhalacja może być również wykonywana profilaktycznie, np. raz w tygodniu.

Inhalacja parą wodną

Do najprostszych i najbardziej popularnych metod zalicza się inhalację parą wodną, zwaną parówką. By ją przygotować, potrzebna jest miska z gorącą wodą i ręcznik. Do wody można dodać sól kuchenną.

Jak wykonać inhalację parą wodną:

  • narzuć na głowę ręcznik;
  • zamknij oczy;
  • pochyl się nad miską (nie zbliżaj jednak twarzy zbyt blisko, bo grozi to poparzeniem);
  • bardzo powoli wdychaj nosem unoszącą się parę.

Tego typu inhalacje można przeprowadzać 2-3 razy dziennie.

Inhalacje na zatoki z zastosowaniem ziół

Zabiegi na zatoki wykonuje się też przy użyciu ziół. By przeprowadzić ziołową inhalację, należy Są tanie, łatwe w przygotowaniu i bezpieczne. Wymagają jednak pewnych środków ostrożności.

Oto przepis:

  • 2-3 łyżki wybranych ziół zalej około 500 ml wody;
  • następnie podgrzej (nie doprowadzając do wrzenia);
  • przed użyciem ostudź.

Przykłady inhalacji ziołowych to:

  • rumianek: inhalacja rumiankiem odblokowuje zatoki i łagodzi ból, który towarzyszy zapaleniu tego obszaru. Działa też rozkurczowo. Umożliwia skuteczne usunięcie wydzieliny z zatok i udrażnia drogi oddechowe. Do przygotowania inhalacji potrzebna jest miska z gorącą wodą, niewielka ilość soli oraz garść suszonego rumianku;
  • tymianek na zatoki: tymianek wykazuje zdolność do przeciwdziałania infekcjom wirusowym, zmniejsza podrażnienia i ma właściwości oczyszczające. Pomaga też w odksztuszaniu wydzieliny. Aby wykonać inhalację tymiankową, potrzebne są 2-3 łyżki tego zioła;
  • mięta pieprzowa: zioło działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w łagodzeniu objawów związanych z zapaleniem zatok. Oprócz tego ma właściwości rozkurczowe, pomaga skutecznie usuwać wydzielinę i ułatwia oddychanie. Jest to również dobry sposób na udrożnienie kanałów nosowych i zatok;
  • inhalacja z zastosowaniem szałwii: tego typu inhalację zaleca się szczególnie w przypadku stanów zapalnych. Szałwia działa przeciwzapalnie, a jednocześnie ściągająco. Ma również właściwości odkażające. By przeprowadzić zabieg, potrzebna jest garść suszonej szałwii;
  • skrzyp na zatoki: w leczeniu chorych zatok można wykorzystać również inhalację ze skrzypem polnym. Działa on przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Wpływa także korzystnie na procesy regeneracyjne, dlatego sprzyja regeneracji śluzówki. Aby przygotować taką inhalację, potrzeba około 50 gramów ziół.

Inhalacje na zatoki olejkami eterycznymi

Olejki eteryczne to skoncentrowane ekstrakty lotnych substancji, które są zawarte w roślinach. Olejki działają drażniąco na błonę śluzową, co nasila wydzielanie śluzu oraz jego rozrzedzanie. Dzięki temu można szybko oczyścić zatoki i skutecznie odblokować górne drogi oddechowe. Aby wykonać inhalację olejkami, należy je odpowiednio rozcieńczyć w ciepłej wodzie.

Do zabiegu stosuje się następujące olejki:

  • eukaliptusowy;
  • rozmarynowy;
  • miętowy;
  • sosnowy;
  • tymiankowy;
  • lawendowy;
  • kamforowy;
  • z bazylii;
  • z drzewa herbacianego.

Trzeba wiedzieć, że niektóre olejki nie są dozwolone dla osób cierpiących na ciężkie zakażenia górnych dróg oddechowych, a także dla dzieci i kobiet w ciąży. Dlatego przed wykonaniem domowej inhalacji na zatoki, najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

Inhalacje na zatoki – środki ostrożności

Domowe inhalacje to sprawdzony sposób postępowania w zapaleniu zatok. Łagodzą dolegliwości, takie jak m.in. katar, ból czy kaszel. Są tanie, łatwe w przygotowaniu i bezpieczne. Wymagają jednak pewnych środków ostrożności.
Zabiegu nie należy wykonywać zaraz po posiłku, bo zbyt silny aromat ziół może przyczynić się do wystąpienia wymiotów. Zaleca się również, by przez około pół godziny unikać kontaktu z chłodnym powietrzem. Osoby, które nałogowo palą papierosy nie powinny palić około godziny przed zabiegiem i do dwóch godzin po inhalacji. W przypadku zbagatelizowania tego zalecenia może dojść do silnych podrażnień błon śluzowych przez dym papierosowy.

Kiedy konieczny jest inhalator

Inhalator jest dobrym rozwiązaniem dla osób cierpiących na nawracające zapalenia zatok oraz alergiczne zapalenie zatok. Największym zainteresowaniem cieszy się inhalator tłokowy (pneumatyczny). To funkcjonalne urządzenie, bo dzięki niemu można podawać praktycznie wszystkie dostępne leki wziewne, antybiotyki, solanki czy inne substancje przeznaczone do leczenia.

Zaletą inhalatora jest też brak przeciwwskazań wiekowych do stosowania. Można go używać zarówno u małych dzieci, jak i u dorosłych. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie leki muszą być podawane zgodnie z zaleceniami specjalisty bądź producenta danego preparatu.

Kiedy zastosować nebulizator

Nebulizator to również świetne rozwiązanie. Ułatwia podawanie leków wziewnych oraz innych substancji wykazujących działanie łagodzące w terapii górnych dróg oddechowych i zatok. Warto dodać, że nebulizator może być używany zarówno profilaktycznie, jak i do leczenia różnych schorzeń.

Nebulizacja jest zalecana szczególnie osobom, które zmagają się z nawracającymi stanami zapalnymi zatok przynosowych. Sprawdza się w przypadku ostrego i przewlekłego zapalenia. Nebulizator znajduje też zastosowanie w sytuacji, gdy choroba ma ciężki przebieg.

Najczęściej wykorzystuje się nebulizator pneumatyczny, bo jest bardzo prosty w użyciu. Wystarczy wlać odpowiednią dawkę leku. Następnie należy podłączyć urządzenie z ustnikiem, a potem – z kompresorem. Na dalszym etapie istotne jest przyjęcie odpowiedniej pozycji, by móc wykonywać zabieg w prawidłowy sposób. Gdy zostanie przyjęta właściwa pozycja, należy przyłożyć maskę do twarzy i miarowo oddychać do momentu opróżnienia pojemnika.
Pacjentom zaleca się również inhalacje na zatoki z soli fizjologicznej przy pomocy nebulizatora. To forma leczenia zapalenia zatok rekomendowana przez cenione towarzystwa otorynolaryngologiczne.

Należy pamiętać, że nebulizacja może być wykonana wyłącznie na soli fizjologicznej oraz innych przeznaczonych do tego preparatach. W żadnym wypadku nie wolno stosować do nebulizacji naparów z ziół oraz olejków eterycznych. Niewłaściwie zastosowane preparaty mogą spowodować bardzo niebezpieczny skurcz oskrzeli.

Dużym atutem nebulizacji jest to, że można ją przeprowadzać zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Jej działanie sprawdza się szczególnie w przypadku nieżytu nosa, kaszlu i problemów z zatokami.
W celu przeprowadzenia inhalacji należy wlać ampułkę z solą fizjologiczną do nebulizatora, a następnie postępować według instrukcji obsługi urządzenia.

Inhalacje AMSA

Inhalacje na zatoki można też wykonać przy użyciu specjalnie opracowanego urządzenia AMSA. Tego typu aparat jest dostępny np. w naszej klinice. Inhalacje AMSA pomagają w leczeniu górnych dróg oddechowych i sprawią, że pacjent od razu czuje się lepiej. To sposób na choroby zatok przynosowych, ucha środkowego i dysfunkcję trąbek słuchowych. Inhalacje tą metodą przyspieszają również proces gojenia się ran po zabiegach laryngologicznych.
Aparat AMSA wytwarza tzw. wibroaerozol, który bez problemu dociera w trudno dostępne miejsca. Inhalacje są bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne. Wykonuje się je zarówno u dorosłych, jak i u dzieci (od 3. roku życia).
W celu skorzystania z usługi, zapraszamy na konsultację laryngologiczną do MML. Podczas wizyty nasz specjalista indywidualnie dobierze lek o odpowiednim działaniu.

Inhalacje na zatoki – jakie korzyści

Podsumowując, inhalacja na zatoki to:

  • łatwość wykonania: bardzo dużą zaletą inhalacji jest fakt, że można ją przeprowadzić samodzielnie. Nie ma też konieczności posiadania profesjonalnego sprzętu;
  • pozbycie się wydzieliny: inhalacja znacznie ułatwia rozrzedzanie gęstej wydzieliny;
  • natychmiastowa ulga: inhalowany preparat szybko łagodzi dokuczliwe objawy;
  • działanie bezpieczne dla organizmu: inhalacja na zatoki to metoda skuteczna, ale także nieobciążająca w żaden sposób układu pokarmowego;
  • zdecydowanie lepsza odporność: inhalacja, która jest wykonywana regularnie wpływa korzystnie na odporność organizmu. Zabiegi zaleca się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy drogi oddechowe potrzebują dodatkowego nawilżenia.

Wiesz już, jak przygotować napar z wykorzystaniem ziół i olejków eterycznych oraz jak przebiega inhalacja na zatoki. Jeśli jednak, pomimo inhalacji, dolegliwości związanie z chorymi zatokami nie ustępują, zwróć się o pomoc do specjalisty, np. z naszej placówki. Być może będzie konieczne przeprowadzenie badań diagnostycznych, m.in. tomografii komputerowej zatok. Pamiętaj, że obecnie chore zatoki można skonsultować z lekarzem również zdalnie.

Centrum Leczenia Zatok MML służy ci profesjonalnym i kompleksowym wsparciem. Nasz zespół ma bogatą wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu potrafi wybrać dla każdego pacjenta najbardziej skuteczne leczenie zatok. Nie czekaj. Już dziś umów się na wizytę w Centrum Medycznym MML. Serdecznie zapraszamy!

Zobacz także:

Zobacz wszystkie