Skontaktuj się
Jak-oczyscic-zatoki

Jak oczyścić zatoki?

 1. Jak oczyścić zatoki – inhalacje
 2. Płukanie nosa i zatok – metoda na oczyszczenie zatok
 3. Odetkanie zatok i usuwanie zalegającego śluzu
 4. Czy płukanie zatok jest bezpiecznym sposobem na ich oczyszczanie?

Ból promieniujący od nasady nosa w kierunku oczu i czoła najczęściej towarzyszy przeziębieniu bądź alergii. Jeśli kanały zatokowe zostają zapchane, utrudniają one normalne funkcjonowanie i sprawiają, że oddychanie nosem powoduje bardzo duże problemy. A więc jak oczyścić zatoki domowymi sposobami? Odpowiedzi na to oraz inne pytania otrzymasz w poniższym artykule. Zapraszamy!
Powinieneś wiedzieć, iż zdrowe zatoki wypełnione są powietrzem i produkują rzadką wydzielinę, która nie tylko nawilża, ale również skutecznie oczyszcza to co wdychamy nosem. Z kolei jeśli błona śluzowa nosa i zatok jest przesuszona, ułatwia przenikanie wielu wirusom i bakteriom, a te przyczyniają się do powstawania różnego rodzaju infekcji. Zapalenie zatok, które najczęściej wiąże się z rozpierającym bólem w okolicy czoła, oczu i policzków oraz zatkanym nosem utrudnia zarówno oddychanie jak i normalne funkcjonowanie! Co więcej? Może ono doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Warto dodać, iż zatkane zatoki towarzyszą nie tylko przeziębieniu, ale również sezonowym alergiom, astmie, skrzywieniu przegrody nosowej oraz przerostowi migdałków. W przypadku ostrego zapalenia zatok, które trwa najczęściej około 12 tygodni występują objawy takie jak: gorączka, bóle głowy oraz ropna wydzielina z nosa.
Zastanawiasz się jak samemu oczyścić zatoki? Owszem, można to zrobić samodzielnie stosując sprawdzone i skuteczne sposoby, które pomagają upłynnić zalegającą wydzielinę i udrożnić nos. Co istotne? Wszelkie domowe sposoby pozwalające oczyścić zatoki, można stosować na samym początku infekcji, gdy choroba dopiero zaczyna się rozwijać a dolegliwości nie są bardzo uciążliwe! Jednak, jeśli mamy do czynienia z ostrym zapaleniem zatok, lepiej nie wykorzystywać domowych sposobów i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Doświadczeni specjaliści MML zastosują najlepszą metodę leczenia!

Jak oczyścić zatoki – inhalacje

Jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów na oczyszczenie zatok i usunięcie zalegającej w nich wydzieliny jest inhalacja z soli fizjologicznej. Aby przeprowadzić oczyszczającą parówkę, nie musisz posiadać specjalistycznego sprzętu. Wystarczy miska z gorącą wodą oraz specjalny wodny roztwór chlorku sody, który bez większego problemu możesz nabyć w aptece. Jak przygotować i wykonać taką inhalację?

 • Do miski należy wlać gorącą wodę
 • Dodać jedną ampułkę soli fizjologicznej
 • Gdy roztwór zostanie przygotowany można również wlać kilka kropel oleju eterycznego (najlepiej o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym), ponieważ dodatkowo rozrzedzi on zalegająca w zatokach wydzielinę. Zaleca się zastosowanie olejku miętowego, eukaliptusowego, sosnowego, rozmarynowego, tymiankowego bądź kamforowego. Co więcej? Inhalację, która pomaga skutecznie oczyścić zatoki można przygotować także wykorzystując napar z liści szałwii, rumianku, tymianku, kopru włoskiego oraz podbiału.
 • Gdy woda lekko przestygnie, należy pochylić się nad miską i przykryć głowę ręcznikiem
 • Następnie powoli wdychać przez nos i wydychać ustami parę wodną do momentu aż woda całkowicie ostygnie.

Jeśli chodzi o częstotliwość wykonywania inhalacji, można ją powtarzać nawet 2-3 razy dziennie, do czasu aż objawy ustąpią i uda się oczyścić zatoki.

Płukanie nosa i zatok – metoda na oczyszczenie zatok

Do płukania zatok najczęściej wykorzystuje się roztwory chlorku sody, sól fizjologiczną lub roztwory hipertoniczne. Mimo, iż dopuszczalne jest także używanie wody destylowanej, to jednak większość badań wykazuje znacznie mniejsze korzyści z jej zastosowania. Należy dodać, iż wszystkie odpowiednio przygotowane roztwory, dostępne są w aptekach. Zestaw składa się ze specjalnej buteleczki zakończonej aplikatorem i roztworu w saszetkach, który służy do przygotowania roztworu. Samo oczyszczanie zatok z zalegającej wydzieliny jest bardzo proste, aczkolwiek wymaga zastosowania pewnej techniki:

 • Należy pochylić się nad zlewem
 • Odpowiednio przechylić głowę w bok pod katem około 45 stopni, w taki sposób aby jeden z otworów nosowych był skierowany w dół
 • W następnej kolejności końcówkę irygatora należy wprowadzić do otworu nosowego znajdującego się na górze (na głębokość około 1-2 cm) i uwolnić płyn

O czym warto pamiętać? To, aby podczas zabiegu płukania zatok oddychać przez otwarte usta! Powinieneś wiedzieć, że sól fizjologiczna przepływa przez drogi nosowe, zatoki przynosowe a wypływa przez drugi otwór nosowy. Z kolei wodę, która przedostaje się do ust, należy wypluć. Następny krok to oczyszczenie nosa i zatok poprzez delikatne i powolne siąkanie. Wykonanie całej procedury należy powtórzyć także z drugiej strony, a po zakończeniu zabiegu dokładnie umyć końcówkę urządzenia!

Odetkanie zatok i usuwanie zalegającego śluzu

Korzyści wynikających z płukania nosa i zatok jest naprawdę mnóstwo. Wśród nich można wymienić m.in.:

 • Łatwiejsze upłynnianie zalegającego śluzu
 • Dokładne oczyszczenie śluzówki z bakterii
 • Pozbycie się wirusów i alergenów
 • Łagodzenie objawów zapalenia zatok
 • Sprawniejsze oddychanie

Płukanie zatok to świetna metoda na ich oczyszczenie, przynosi także wiele korzyści w przypadku: ostrego i przewlekłego zapalenia zatok, alergii oraz przeziębienia. Warto zaznaczyć, iż jest to zabieg bezpieczny zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci! Co więcej? Płukanie zatok i nosa jest zalecane jako terapia, która wspomaga leczenie zapalenia zatok. Dzięki tej metodzie znacznej redukcji ulegają takie objawy jak: ból okolicy twarzy, głowy, zatkany nos, wodnista wydzielina z nosa, kaszel. Irygacja jest jednym z najlepszych sposobów na zatkane zatoki i zatkany nos!

Czy płukanie zatok jest bezpiecznym sposobem na ich oczyszczanie?

Płukanie zatok to całkowicie bezpieczny zabieg, jednak w niektórych, sporadycznych przypadkach może występować uczucie pieczenia lub drażnienia w nosie. Dlatego tez bardzo istotne jest, aby stosować tylko i wyłącznie sól fizjologiczną lub sterylną, ewentualnie wodę destylowaną, w żadnym wypadku wodę z kranu! Co więcej? Do płukania zatok należy używać jedynie czystych narzędzi, które powinny być regularnie wymieniane (co kilka miesięcy).
Pamiętaj, że nieleczone przewlekłe zapalenie zatok znacząco obniża jakość życia z powodu bardzo uciążliwych objawów. Choroba może się także przyczynić do wystąpienia poważnych powikłań (rozprzestrzenienia infekcji do okolicznych struktur m.in. kości bądź mózgu). Jeśli domowe sposoby oczyszczania zatok nie pomagają, a dodatkowo pojawia się gorączka, ból staje się coraz większy, powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza! Ostre zapalenie zatok, którego głównym objawem jest gęsta i ropna wydzielina może wymagać wdrożenia kuracji antybiotykowej. Centrum Medyczne MML oferuje kompleksowe i profesjonalne leczenie zatok. Wybierając nasze usługi zyskujesz gwarancję zdrowia! Serdecznie zapraszamy!

Zobacz także:

Zobacz wszystkie