Umów teleporadę
Menu
25.06.2021

Jak wyleczyć zatoki?

Na samym początku należy zaznaczyć, iż leczenie zatok nie jest łatwym procesem! Z tego też powodu najlepszym rozwiązaniem jest udanie się na wizytę do doświadczonego laryngologa. Lekarze specjaliści Centrum Medycznego MML dokonują precyzyjnej oceny stanu zdrowia Pacjenta, określają jak leczyć zatoki: metodą farmakologiczną czy operacyjnie. Co istotne? Zdarza się również, że oba sposoby są konieczne! Aczkolwiek w początkowym i lekkim stadium zapalenia zatok bardzo pomocne i skuteczne może okazać się domowe leczenie zatok. W poniższym artykule dowiesz się między innymi jakie metody wykorzystywane są w leczeniu zatok, oraz wiele innych równie istotnych informacji. Zapraszamy do lektury!

Rozpoznanie objawów zapalenia zatok – podstawa rozpoczęcia leczenia

Co warto mieć na uwadze? Aby dowiedzieć się czy naprawdę mamy do czynienia z chorymi zatokami, aby w następnej kolejności mieć odpowiednią wiedzę jak wyleczyć zatoki, należy poznać najbardziej charakterystyczne objawy występujące podczas zapalenia zatok. Najczęstsze objawy to m.in:

 • Katar- Pacjenta powinien zaniepokoić katar, który pozostał po leczonej wcześniej chorobie górnych dróg oddechowych. Co więcej? Katar zatokowy może być wodnisty, wywołany różnymi wirusami bądź gęsty i zielonkawy, wywołany bakteriami
 • Ból głowy- charakterystyczny ból głowy, który odczuwalny jest przede wszystkim podczas pochylania, aktywności fizycznej oraz zmian pogodowych. Ból w okolicy czoła może sugerować zapalenia zatok czołowych, natomiast intensywny, rozsadzający ból za oczami może oznaczać zapalenie zatok sitowych
 • Ból okolic zatok- ból, który odczuwalny jest w górnej części szczęki a także ból zębów może sugerować o zapaleniu zatok szczękowych
 • Opuchlizna powiek i okolic oczu
 • Kaszel
 • Zatkany nos
 • Gorączka
 • A także ogólne złe samopoczucie i utrata apetytu

Jak wyleczyć zatoki – kompleksowe leczenie farmakologiczne MML

Leczenie zatok to złożony proces, który nie sprowadza się do kilku prostych porad domowych. Pamiętaj, jeśli domowe leczenie zatok nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należy niezwłocznie udać się do laryngologa! Doświadczeni lekarze MML nie tylko szybko rozpoznają chorobę, ale także zalecą konkretne postępowanie i odpowiednie leki na zatoki. Aby leczenie zatok było skuteczne, konieczne jest podanie Pacjentowi trafionego preparatu, który zarówno obkurczy tkanki jak i udrożni nos i pozbędzie się zakażenia. Najczęściej stosuje się leki obkurczające naczynia błony śluzowej oraz leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Warto dodać, iż w leczeniu zatok wykorzystuje się również specjalne leki rozrzedzające wydzielinę z nosa oraz antybiotyki, które są niezbędne w przypadku bakteryjnego zapalenia zatok a także preparaty antyhistaminowe.

Jeśli zastanawiasz się jak wyleczyć zatoki, powinieneś wiedzieć że lekarz może również zlecić wykonanie bardziej precyzyjnych badań takich jak m.in:

 • Alergiczne teksty skórne
 • Posiew (wymaz z zatok – badanie mikrobiologiczne)
 • TK RTG zatok
 • Endoskopia nosa i zatok
 • Bądź tomografia komputerowa zatok

Oprócz wyżej wymienionych sposobów leczenia i dodatkowych badań, chore zatoki można również leczyć tzw. irygacją czyli po prostu płukając nos. Aby zastosować irygację, należy zaopatrzyć się w zestaw do płukania nosa lub inne naturalne środki np. sól bądź zioła.

Operacyjne leczenie zatok

W sytuacji, kiedy leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych efektów konieczne może okazać się przeprowadzenie operacji. Do wykonania możliwe są takie zabiegi jak:

 • Endoskopowa operacja zatok przynosowych- operacja wykonywana z wykorzystaniem endoskopu oraz innych, niezwykle dokładnych narzędzi chirurgicznych w celu wyeliminowania powstałych zmian chorobowych. Warto dodać, iż tego rodzaju operacja nie tylko udrażnia nos, ale również poszerza wyloty zatokowe
 • Zewnątrznosowe otwarcie zatoki szczękowej
 • Punkcja zatok- zabieg, który polega na przekuciu i pozbyciu się zalegającego w zatokach płynu. W tym przypadku płyn odgrywa bardzo ważną rolę, bowiem stanowi on próbkę do oceny danego rodzaju zapalenia zatok (wirusy, bakterie, grzyby)
 • Septoplastyka- operacja, której celem jest skorygowanie skrzywionej przegrody nosowej
 • Polipektomia- zabieg wykonywany, aby pozbyć się polipów w nosie oraz zatokach

Leczenie zatok domowymi sposobami

O czym warto pamiętać? Jeśli choroba jest w stadium początkowym, można zastosować domowe leczenie zatok! Specjalne kompresy z soli kuchennej bądź jodowo- bromowej potrafią przynieść dużą ulgę w bólu zatok. Jak zrobić taki kompres? Wystarczy kilka garści soli podgrzać na patelni, przesypać do woreczka i przyłożyć do miejsca, w którym występuje ból. Bardzo podobny kompres można także wykonać stosując naturalne leczenie chorych zatok. Woreczek z grochem należy podgrzać kilka minut w piekarniku i przyłożyć do bolącego miejsca.
Oczywiście, rzecz jasna są to domowe metody, które jak najbardziej można wypróbować, jednak jeśli stadium choroby jest zaawansowane zaleca się wizytę u specjalisty!

Leczenie zatok metodą naturalną

Innym sposobem na domowe leczenie zatok jest metoda naturalna. Polega ona na robieniu inhalacji z różnych składników. Jej przygotowanie jest bardzo proste, potrzeba bowiem litr gorącej wody oraz około 50g wybranego zioła. Asortyment wśród ziół jest naprawdę spory, jednak najczęściej do inhalacji zatok wykorzystuje się: rumianek, miętę pieprzową, tymianek, szałwię oraz skrzyp polny. Co więcej? Coraz częściej stosuje się również krople naturalnego olejku. Wszystkie dodatki wraz z wodą należy wlać do miski, a następnie pochylić nad nią głowę zakrywając ręcznikiem. Pamiętaj, aby podczas inhalacji zachować szczególną ostrożność w ceku uniknięcia poparzenia. Zaleca się, aby zabieg inhalacji zatok wykonywać około 10 minut, gdyż po tym czasie obrzęk powinien ustąpić, a nos stać się zdecydowanie bardziej drożny.
Ale to nie wszystko! Czy wiesz, że domowe leczenie zatok to także wykorzystanie warzyw i różnych przypraw jakie posiadasz w swojej kuchni? Doskonale na odetkanie nosa działa m.in: zapach cebuli, czosnku, kminku oraz imbiru i świeżo startego chrzanu.

Lecząc zatoki, pamiętaj o powikłaniach!

Należy podkreślić, iż leczenie zatok jest konieczne, aby uniknąć możliwości wystąpienia bardzo niebezpiecznych powikłań takich jak m.in.:

 • Zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych
 • Ropień mózgu
 • Obrzęk zapalny powiek
 • Zapalenie szpiku kostnego czaszki
 • Obrzęk oczodołu

Pamiętaj, jeśli chorujesz na zapalenie zatok a domowe sposoby nie przynoszą efektu, nie czekaj dłużej. Zapoznaj się z ofertą Centrum Medycznego MML i umów się na wizytę z najlepszymi specjalistami. Dzięki bogatej wiedzy i doświadczeniu lekarzy bardzo szybko powrócisz do zdrowia. Decydując się na skorzystanie z naszych usług, zyskujesz pewność i gwarancję kompleksowego leczenia! Serdecznie zapraszamy.