Skontaktuj się

Alergolog

W obecnych czasach coraz więcej osób uskarża się na przewlekły katar, kaszel oraz wysypkę! Co istotne? Bardzo często są to objawy uczulenia, które najlepiej jest skonsultować z lekarzem specjalistą! W tej sytuacji alergolog Warszawa jest świetnym rozwiązaniem! Centrum Medyczne MML to miejsce, gdzie przyjmowane są nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci. Co więcej? W naszej placówce Pacjenci mogą skorzystać z porady lekarskiej prywatnie. Umówienie wizyty możliwe jest zarówno drogą telefoniczną jak i online oraz wypełniając specjalny formularz kontaktowy. Serdecznie zapraszamy!

Dr n. med. Marcelina Koćwin

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w 2015 r.

Asystent w Klinice Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. N. Barlickiego w Łodzi. W 2022 r. z wyróżnieniem obroniła pracę doktorską zatytułowaną „Badanie roli TGF w patogenezie astmy”.

Czytaj więcej Umów on-line

Alergologia – czym jest?

Alergologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się chorobami wywołanymi przez nieprawidłową reakcję organizmu na alergeny! Zastanawiasz się czym są alergeny? To substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, a także proste związki chemiczne np. leki. Jeśli chodzi o reakcję organizmu na kontakt z alergenem może być ona:

 • Niewielka- świąd, łzawienie oczu
 • O większym nasileniu- duszności, obrzęk twarzy
 • W rzadkich przypadkach niebezpieczna, zagrażająca życiu

Podział alergenów jest następujący:

 • Wziewne – roztocza, pyłki, pleśń
 • Pokarmowe – alergeny, które dostają się do organizmu razem z pokarmem np. białko jaj, czekolada, mleko, bądź owoce cytrusowe, orzechy
 • Kontaktowe – w tym przypadku reakcja alergiczna powstaje po bezpośrednim kontakcie ze skórą np. lateks
 • Leki np. niektóre antybiotyki bądź leki stosowane do znieczulenia
 • Alergia na jad owadów – jedna z bardziej niebezpiecznych postaci uczulenia. Człowiek, który jest wrażliwy na jad, po użądleniu odczuwa ból, pieczenie, a w miejscu użądlenia pojawia się obrzęk

W naszym Centrum Medycznym MML oferujemy profesjonalną i kompleksową konsultację z lekarzem alergologiem. Zauważyłeś, że Twój organizm zaczyna dziwnie reagować w okresie intensywnego pylenia traw i drzew? Po zetknięciu z określonymi produktami na Twojej skórze występują zmiany? A więc, jeśli często swędzi Cię nos, masz zaczerwienione oczy lub masz trudności z oddychaniem, to może być oznaką że jesteś alergikiem! Alergia to inaczej nadwrażliwość organizmu na ciała obce, która wywołuje niepożądane objawy! Niestety w ostatnich latach znacznie wzrosła skłonność człowieka do alergii. Choć nie stanowi ona w większości przypadków zagrożenia dla życia, to potrafi skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy posiadają bardzo bogatą wiedzę i doświadczenie w zakresie diagnozowania i leczenia alergii. Alergolog Warszawa po przeanalizowaniu wyników badań zastosuje odpowiedni program leczenia i odczulania dla Państwa!

Alergolog Warszawa – kiedy umówić się na wizytę?

Powinieneś wiedzieć, że wizyty u alergologa nie należy w żadnym wypadku odkładać! Szczególnie dotyczy to sytuacji, kiedy zachodzi podejrzenie, że objawy, które odczuwasz mogą świadczyć o uczuleniu. Najczęstszymi objawami osób cierpiących na alergię są:

 • Świąd skóry
 • Wysypki o różnym charakterze
 • Łzawienie oczu
 • Nudności
 • Duszności
 • Kaszel
 • Swędzenie w gardle
 • Biegunki oraz bóle brzucha

Testy i leczenie alergiczne

Czy wiesz, że bez odpowiedniego leczenia alergia może spowodować wystąpienie astmy oskrzelowej oraz alergicznego zapalenia górnych dróg oddechowych? Tylko profesjonalny lekarz alergolog Warszawa jest w stanie dokonać precyzyjnej diagnozy choroby oraz wskazać, które substancje uczulają daną osobę! W MML zatrudnieni są tylko i wyłącznie wyspecjalizowani lekarze, którzy przeprowadzają szczegółowe testy alergiczne. W celu postawienia jak najlepszej diagnozy, korzystają z najnowocześniejszych zdobyczy medycyny zarówno w zakresie wiedzy jak i techniki. Dzięki wykonanym testom jesteśmy w stanie zaproponować dalsze kompleksowe leczenie, dzięki któremu chory może czuć się znacznie lepiej! Warto zaznaczyć, że wykonywanie testów alergicznych odbywa się w wygodnych i komfortowych warunkach, wszyscy Pacjenci otoczeni są opieką przez doświadczony i wykwalifikowany zespół pielęgniarski.

 • Testy skórne stosowane są w diagnostyce alergii, ich działanie opiera się na zjawisku nadwrażliwości natychmiastowej! Prościej mówiąc efekt podania alergenu jest niemal natychmiastowy. Dzisiaj testy skórne są jednymi z najczęstszych testów stosowanych w diagnostyce alergii. Dzięki nim możliwe jest stwierdzenie IgE, zależnej reakcji w obrębie skóry. Co istotne, podawany alergen doprowadza do uwolnienia histaminy, co z kolei powoduje powstanie reakcji alergicznej w obrębie skóry (najczęściej w postaci bąbla i rumienia). Reakcja alergiczna zachodzi w ciągu 15-20 minut.
 • Testy naskórkowe kontaktowe – znajdują zastosowanie w wykrywaniu alergii kontaktowej, gdy alergen wywołuje objawy miejscowe poprzez kontakt ze skórą
 • Testy prowokacyjne – Pacjentowi zostaje podany określony alergen, co do którego zachodzi podejrzenie alergią
 • Testy krwi – oznaczenie przeciwciał IgE dla substancji alergennych

Alergolog Warszawa – leczenie

Lekarze alergolodzy MML mają kompetencje do tego, aby wdrażać:

 • Leczenie farmakologiczne – w tej sytuacji najczęściej przepisywane są leki przeciwhistaminowe. Są to leki, które zaleca się przyjmować stale bądź doraźnie w razie potrzeby. Częstotliwość ich przyjmowania jest uzależniona od skali danego uczulenia. W łagodnych przypadkach przepisuje się preparaty o działaniu miejscowym np. krople do nosa i oczu, które nie tylko redukują łzawienie, ale także udrażniają drogi oddechowe
 • Dietę eliminacyjną – takie rozwiązanie znajduje zastosowanie w sytuacji, jeśli powodem reakcji uczuleniowych są alergie pokarmowe. Może się bowiem okazać, że wystarczy wykluczyć jeden konkretny składnik z diety
 • Odczulanie – z reguły wykonywane jest w poważniejszych przypadkach, odczulanie to inaczej powolne przyzwyczajanie organizmu do alergenu. Terapia polega na stopniowym podawaniu małych dawek alergenu. Co około 7-14 dni Pacjent otrzymuje substancję, która go uczula w formie szczepionki.

Zawsze należy pamiętać, iż powikłania alergiczne mogą być bardzo groźne dla zdrowia i życia, w najcięższych przypadkach doprowadzić nawet do zatrzymania akcji serca! Dlatego też warto udać się do specjalisty- jakim jest alergolog Warszawa! Alergia ma bardzo silny wpływ na jakość życia Pacjentów. W naszym Centrum Medycznym MML w pełni rozumiemy jak mogą Pacjenci i ile kłopotu sprawia to osobom bliskim. Dlatego też uczymy jak: używać tuby inhalacyjne, pielęgnować skórę w przebiegu atopowego zapalenia skóry, prowadzić dietę oraz wykonywać testy kontrolne w przypadku astmy! Co więcej? Zajmujemy się również leczeniem: astmy oskrzelowej, atopowego zapalenia skóry, alergicznego nieżytu nosa, a także zapalenia spojówek.

Profesjonalna Poradnia Alergologiczna- rozpoznanie źródeł alergii

Podczas ustalania źródła alergii należy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych czynników. Nie zawsze wystarcza sama obserwacja reakcji organizmu! Nie zaleca się zwlekać z wizytą u alergologa Warszawa, gdyż taka sytuacja może doprowadzić do tego, iż komfort życia zostanie obniżony na stałe. Nasi specjaliści szybko i skutecznie ustalą przyczynę złego samopoczucia Pacjenta! Co warto pamiętać? To, iż niektóre z reakcji nasilają się wraz ze zmianą pór roku. Przykładowo, jeśli alergolog Warszawa ustali, iż przyczyną kaszlu bądź nieżytu nosa są pyłki, to wówczas najistotniejsze jest ustalenie, które rośliny i w jakim okresie pylą. Znalezienie przyczyny choroby i zastosowanie właściwego leczenia wymaga bardzo dużego doświadczenia lekarza alergologa. Z tego też powodu sprawdzony lekarz specjalista jest dla wielu Pacjentów borykających się z alergią na wagę złota! Zastanawiasz się co nas wyróżnia? To przede wszystkim umiejętne interpretowanie wyników prezentowanych przez testy alergiczne oraz zaproponowanie terapii, które nie zaburzają codziennego trybu życia.

Tacy właśnie lekarze pracują w Centrum Medycznym MML, do którego serdecznie zapraszamy wszystkie osoby chorujące na różne rodzaje alergii! Alergolog Warszawa to Twój najlepszy wybór. Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem wszelkich schorzeń o podłożu alergicznym. Zapraszamy do kontaktu!