NBI – Nowa broń w walce z nowotworami górnych dróg oddechowych

Niepokojące objawy może zaobserwować każdy z nas i poinformować o nich lekarza (który wykona odpowiednie badania, a następnie postawi diagnozę). Sprawdź, czy to badanie jest dla Ciebie? Jednak wiele schorzeń tego typu, w tym nowotwory układu oddechowego, przez długi czas rozwija się niezauważenie. Często dają one tak niespecyficzne objawy, że łatwo można je przeoczyć, zlekceważyć. Dlatego najlepiej jest zgłosić się na badanie profilaktyczne podczas którego lekarz sprawdzi czy nie pojawiają się pierwsze symptomy rozwijającej się choroby (jeszcze zanim da niepokojące objawy). Specjalista oceni czy wszystko jest w porządku. Jeśli coś go zaniepokoi poszerzy diagnostykę, postawi prawidłowe rozpoznanie i ewentualnie już na tym, najwcześniejszym etapie zastosuje leczenie. Ale w tym właśnie cała trudność, żeby szybko i właściwie rozpoznać „podejrzane” zmiany.

Pozornie wydawałoby się, że lekarz potrafi to zrobić bez problemu. Np. specjalista podczas badania laryngologicznego obserwuje błonę śluzową dróg oddechowych – powinien więc zauważyć objawy rozwijającej się choroby. I rzeczywiście w dużej mierze tak jest. Jeżeli laryngolog jest doświadczonym specjalistą oraz dysponuje nowoczesnym sprzętem np. cienkim, elastycznym endoskopem* z ruchomą końcówką z wbudowaną kamerą i źródłem światła, wykrywanie raka jest łatwiejsze – może obejrzeć drogi oddechowe bardzo dokładnie. Obraz widzi w dużym powiększeniu na ekranie, więc dojrzy wiele, nawet tych ukrytych w zakamarkach np. krtani czy zatok nieprawidłowości. Ale niestety nie wszystkie.

Główne zalety badania NBI w diagnozie zmian nowotworowych

Niektóre zmiany nowotworowe choć rozwijają się intensywnie, przez długi czas pozostają niewidoczne (lub bardzo słabo widoczne) nawet dla uzbrojonego w endoskop oka. Oczywiście gdy nowotwór urośnie, wówczas widać go już doskonale, ale wtedy choroba może być już zaawansowana i trudna do leczenia.

Medycyna ściga się więc z czasem: chodzi o to, żeby wczesne wykrywanie raka opierało się o taki sprzęt, dzięki któremu można odszukać już pierwsze, dopiero pojawiające się symptomy choroby. Jednym z takich kroków milowych w walce z nowotworem okazało się wynalezienie metody obrazowania wąskopasmowego NBI (narrow band imaging). Dzięki niej można zobaczyć to, co dla ludzkiego oka w zwykłym oświetleniu jest niewidoczne.