Skontaktuj się

Jak zabieg septoplastyki zmienia jakość życia?

Skrzywienie przegrody nosowej prowadzić może do poważnych problemów z oddychaniem przez nos, chrapania, czy nawet bezdechów sennych. Dlatego, warto w takim wypadku wykonać zabieg septoplastyki.

Co to jest septoplastyka?

Septoplastyka nosa jest to zabieg mający na celu prostowanie przegrody nosowej, która prawidłowo powinna przebiegać dokładnie wzdłuż środka nosa. Jednakże, niekiedy przegroda ta nakłada się na jedną z jam nosowych, a wówczas zwęża ją, i utrudnia przepływ powietrza.
Skrzywienie przegrody nosowej może mieć zarówno charakter nabyty np. w wyniku upadku w dzieciństwie, jak i wrodzony. Wrodzona krzywa przegroda nosowa powstaje na skutek nieregularnego wzrostu tkanki kostnej i chrzęstnej wewnątrz nosa.

Objawy skrzywionej przegrody

Głównym objawem skrzywionej przegrody nosowej są zaburzenia drożności nosa, powodujące zmianę toru oddechowego i znaczne upośledzenie wentylacji zatok. Najczęściej występującymi symptomami tego schorzenia jest odczuwane po jednej lub obydwu stronach uczucie zatkanego nosa, częste i nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, zatykanie się uszu, a także często pojawiające się zapalenie ucha środkowego i zapalenie zatok. Ponadto, u cierpiących na tę dolegliwość, często pojawia się uciążliwe chrapanie, bóle głowy oraz krwotoki z nosa.

Konsekwencje skrzywienia przegrody nosowej

Chrapanie, wywoływane przez skrzywioną przegrodę może powodować epizody bezdechów sennych. Oprócz tego, często występujące bóle głowy i uczucie zatkanego nosa mogą być przyczyną rozdrażnienia oraz problemów z koncentracją.

Przebieg operacji przegrody nosowej

Zabieg septoplastyki, wykonywany jest przez jamę nosa. Aby go przeprowadzić, wykonuje się cięcie w przedsionku nosa, po czym odwarstwia się błonę śluzową przegrody nosa od części chrzęstnej i kostnej. W następnej kolejności, należy usunąć zdeformowaną chrząstkę, którą po odpowiednim spreparowaniu ponownie umieszcza się miejscu, w którym się poprzednio znajdowała. Na koniec, zakłada się szwy stabilizujące i utrzymujące przegrodę nosa we właściwej pozycji. Operacja przegrody nosowej trwa ok 40 min

Przeciwwskazania do septoplastyki

Septoplastyki nie powinno wykonywać się u pacjentów u których występuje ostre zapalenie zatok, ostre zapalenie błony śluzowej nosa, infekcja o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybicznym, a także zaburzenia krzepliwości krwi.

Zalecenia po operacji przegrody nosa

Rekonwalescencja po septoplastyce wymaga ograniczenia aktywności fizycznej przez około 7 dni. Z reguły lekarze zalecają około 14 dni urlopu i odpoczynku od pracy. Zaleca się w tym okresie odpoczynek w pozycji na plecach z uniesioną głową. Ponadto, powinno się stosować zimne okłady, które pomagają zmniejszyć ewentualną opuchliznę.
Po powrocie do domu, należy uważać na wszelkie niepokojące objawy. W razie krwawienia z nosa i jamy ustnej, podwyższonej temperatury ciała należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Szwy po operacji zazwyczaj ulegają rozpuszczaniu i nie wymagają zdejmowania. Jeżeli pacjent stosuje się do zaleceń po operacji przegrody nosowej, już po upływie tygodnia nie powinien odczuwać żadnych dolegliwości czy dyskomfortu związanego z przebytą septoplastyką.

Efekty septoplastyki

Po zabiegu, jakość życia może pozytywnie zaskoczyć albowiem kończą się uciążliwe infekcje, katar, bóle zatok i głowy. Te efekty odczuwalne są po upływie około miesiąca od przebytej septoplastyki. Przed i po zabiegu, odczucia związane z oddychaniem mogą bardzo się od siebie różnić, albowiem po przywróceniu prawidłowych warunków anatomicznych ustąpi uczucie zatkanego nosa a pacjent może już swobodnie oddychać.

Zobacz także:

Zobacz wszystkie