Skontaktuj się

Specjaliści MML o chrypce w związku ze Światowym Dniem Głosu

Światowy Dzień Głosu to doroczne wydarzenie – obchodzone 16 kwietnia – poświęcone fenomenowi głosu ludzkiego. Specjaliści Centrum Medycznego MML, podczas zorganizowanego na początku kwietnia spotkania dla mediów, zwrócili szczególną uwagę na problem chrypki, która może być objawem groźnych zmian chorobowych w górnych drogach oddechowych. Tylko wczesna diagnostyka, umożliwia wykrywanie zmian nowotworowych na etapie, który daje szansę na pełne wyleczenie.

Niespodziewana zmiana barwy głosu, częsty kaszel a także wspomniana uporczywa chrypka, utrzymująca się przez kilka tygodni to objawy, które mogą świadczyć o rozwoju nowotworu. Grupą najbardziej narażoną na patologiczne zmiany w obrębie krtani są palacze, którzy trwają w nałogu dłużej niż 10-15 lat, w szczególności Ci, u których w rodzinie występowały już tego typu schorzenia. Dodatkowo ryzyko zwiększa się, kiedy osoba z chrypką zarażona jest wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Nie oznacza to, że osoby niepalące nie powinny się kontrolować. Także palenie bierne i kontakt z chemikaliami mogą być czynnikami rozwoju np. nowotworu krtani.

„Przy wszelkich schorzeniach krtani bardzo ważna jest wczesna diagnostyka i regularna profilaktyka. Obecne metody diagnostyczne – mowa tu przede wszystkim o badaniu NBI – są w stanie wykryć nawet mikrozmiany w obrębie krtani. Zawdzięczamy to przede wszystkim wykorzystaniu wąskich wiązek światła pozbawionych koloru czerwonego, co powoduje uwidocznienie naczyń krwionośnych i ułatwia zlokalizowanie patologicznych zmian naczyniowych.”– tłumaczy dr Jan Bardadin, laryngolog, chirurg głowy i szyi z Centrum Medycznego MML.

Diagnostyka pod kątem onkologicznym nie wyczerpuje tematu. Istnieje wiele innych schorzeń krtani, które wymagają dokładnego zbadania i leczenia. Wspomnieć należy o tzw. „obrzękach Reinkego”, czyli zmianach obrzękowych błony śluzowej strun głosowych, również zależnego od palenia papierosów. Powoduje znacznego stopnia obniżenie się głosu i występuje najczęściej u kobiet. Niewłaściwa emisja i nadmierny wysiłek głosowy może doprowadzić do powstania guzków głosowych, co w pierwszej kolejności wymaga rehabilitacji foniatrycznej, czyli „ustawienia głosu i toru oddychania”, a w wybranych przypadkach również zabiegu mikrochirurgii krtanii. Problem ten dotyka najczęściej osób z takich grup zawodowych jak nauczyciele czy dziennikarze, którzy na co dzień pracują głosem.

World Voice Day 2017

Zobacz także:

Zobacz wszystkie