Rejestracja on-line
Umów teleporadę
Menu
17.05.2021

Testy na Covid Warszawa

Od samego początku, gdy tylko świat obiegła wiadomość o rozprzestrzenianiu się groźnego wirusa SARS- CoV2, wiele naukowców opracowuje różne metody zarówno na jego rozpoznanie jak i leczenie. Głównym celem ich działania jest, aby testy potwierdzające zakażenie były wszędzie dostępne a ich wynik mógł pojawiać się w możliwie jak najkrótszym czasie! Czas jest niezwykle ważny i cenny w walce z każdą chorobą! COVID- 19 wywoływany jest przez koronawirusa SARS- CoV2, którym niestety bardzo łatwo jest się zarazić. Mimo, iż część osób choruje zupełnie bezobjawowo, to jednocześnie zarażają osoby wokoło. Niestety są również przypadki, w których przebieg choroby może być bardzo ciężki i może skończyć się nawet śmiercią! Z tego też powodu tak bardzo istotne jest, aby sprawdzać stan swojego zdrowia pod tym kątem. W poniższym artykule znajdą Państwo rozwiązania oferowane przez Centrum Medyczne MML a także informacje o różnych testach na koronawirusa dostępnych obecnie w Warszawie i innych miastach Polski. Zapraszamy!

Testy Covid Warszawa

Czy wiesz, że województwo mazowieckie znajduje się obecnie w czołówce jeśli chodzi o największą liczbę zachorowań na COVID- 19 w Polsce? Ze względu na fakt, iż jest to jeden z najbardziej zaludnionych obszarów kraju, można zaobserwować tutaj bardzo szybkie tempo rozprzestrzeniania się wirusa SARS- CoV-2. Jednakże w całej skali kraju województwo mazowieckie to także obszar, gdzie w największym stopniu angażują się palcówki medyczne do walki z pandemią. Co więcej? W stolicy kraju wykonuje się największą liczbę testów covid! Warszawa ponadto ciągle wspiera polską służbę zdrowia na terenie całego kraju. Od momentu wybuchu pandemii miasto przekazało do innych placówek setki tysięcy sztuk sprzętu oraz wydało dziesiątki milionów za zakup środków medycznych!

Kiedy wykonać test na covid?

Zastanawiasz się kiedy należy wykonać test na covid? Powinieneś wiedzieć, że jest to uzależnione od tego, czy ma on wykryć aktywne zarażenie czy potwierdzić przebytą chorobę. W celu potwierdzenia infekcji należy wykonać w możliwie jak najszybszym czasie test, zaleca się zrobić to gdy tylko pojawiły sią objawy lub Pacjent miał kontakt z osobą, u której zakażenie zostało już potwierdzone. Jedne z podstawowych objawów zakażenia to między innymi: infekcje górnych dróg oddechowych, utrata smaku lub węchu, gorączka, suchy kaszel, duszności oraz ogólne osłabienie.

Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Przed pobraniem wymazu warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym zwiększysz szansę na otrzymanie wiarygodnego wyniku badania. Co najmniej 2 godziny przed testem nie wolno spożywać posiłków ani pić. Co więcej? W dniu badania zaleca się również, aby nie myć zębów ani nie używać płynów do płukania ust. Nie powinno się także żuć gum oraz palić papierosów. Nie należy natomiast wydmuchiwać nosa, przepłukiwać go ani stosować kropli i aerozoli, gdyż mogą one sfałszować wynik badania! Osoby przyjmujące stale leki, mogą przyjmować je tak jak każdego innego dnia, jednak zaleca się by zrobić to najpóźniej 2 h przed wykonaniem testu. Bardzo istotne jest, aby do punktu wymazowego dojechać własnym środkiem transportu! Nie powinno się korzystać z komunikacji zbiorowej, by nie narażać innych osób na zakażenie. Pamiętaj, jeśli nie czujesz się na siłach by prowadzić, możesz poprosić o pomoc osobę z którą mieszkasz. Udając się na badanie, zabierz ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL. Należy zaznaczyć, jeśli nie jesteś osobą samodzielną bądź nie masz możliwości dojechania do punktu pobrań, Twój lekarz może skonsultować się z Wojewódzką Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną. Możesz również skorzystać ze specjalnej karetki tzw. wymazówki w celu pobrania wymazu w miejscu Twojego zamieszkania. W oczekiwaniu na wynik testu powinieneś przebywać w samoizolacji.

Rodzaje testów na koronawirusa

W diagnostyce laboratoryjnej w kierunku zakażenia koronawirusem SARS- CoV2 w naszym Centrum Medycznym dostępne są 3 rodzaje testów:

 • Szybki test antygenowy z materiału z wymazu z nosogardzieli- czas oczekiwania na wynik to około 15 minut
 • Badania krwi żylnej, przeciwciała neutralizujące anty- S, ilościowo- surowica- na wynik tego typu badania trzeba poczekać 1 dzień
 • Szybki test jakościowy do wykrywania oddzielnych przeciwciał IgG i IgM skierowanych przeciwko 2019 nCoV w próbkach ludzkiej krwi pełnej z palca – tutaj czas oczekiwania to także około 15 minut

W skali Warszawy i całego kraju dostępne są testy covid:

 • Szybki test antygenowy
 • Przesiewowy test genetyczny FRANKD
 • Test genetyczny RT- PCR
 • Test na wirusa SARS- Cov2 i grypy
 • Szybki test metodą SAVD RT- PCR
 • Test genetyczny RT- PCR w domu
 • Badanie serologiczne przeciwciał IgM
 • Badanie serologiczne przeciwciał IgG
 • A także ocena poszczepiennej odpowiedzi immunologicznej
  Zastanawiasz się ile trwa test na koronawirusa? Czas trwania testu jest uzależniony od rodzaju testu, aczkolwiek czas badania to od kilku sekund do 1 minuty.

Testy na Covid Warszawa

Jednymi z najbardziej wiarygodnych i jednocześnie rekomendowanych przez Światową Organizację Zdrowia są genetyczne testy na covid. Pozwalają one w niemal 100% potwierdzić lub wykluczyć zakażenie koronawirusem. Na początku pandemii testy genetyczne przeprowadzane były tylko i wyłącznie w szpitalach, gdyż był to proces składający się z wielu etapów. Jego wykonanie wymagało zastosowania specjalistycznego sprzętu oraz zaangażowania wykwalifikowanego personelu. W przypadku testów RT- PCR ( badań genetycznych, molekularnych) materiał pobierany jest jako wymaz z gardła, nosa lub nosogardła. Jest to rodzaj testu, który powszechnie stosowany jest przez Sanepid w Polsce, a czas oczekiwania na wynik to do 24h.

Obecnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się testy antygenowe. Zyskały one ogromną popularność dzięki możliwości otrzymania wyniku po zaledwie 15 minutach od momentu pobrania materiału do badania. Jeśli chodzi o antygenowe testy na covid cena to również element, który je wyróżnia. W porównaniu do testów genetycznych są znacznie tańsze! Ale to nie wszystko, również samo wykonanie testów antygenowych jest mniej skomplikowane. Jednak i w tym przypadku konieczna jest wykwalifikowana kadra lekarska oraz odpowiedni sprzęt medyczny! Zarówno pielęgniarki jak i lekarze przed pobraniem wymazu od Pacjenta zobowiązane są założyć specjalny kombinezon ochronny, maseczkę, rękawiczki, ochronne buty a także zastosować odpowiednie środki dezynfekujące.

Badania serologiczne na obecność przeciwciał- głównym celem badania jest sprawdzenie czy organizm zdołał wytworzyć przeciwciała przeciw wirusowi SARS- CoV2. Co istotne? Tego typu diagnostyka okazuje się być szczególnie pomocna w przypadku osób, które przechodziły infekcję bezobjawowo lub łagodnie. Jeśli w krwi obecne są przeciwciała IgM może to świadczyć o aktywnym zakażeniu, aczkolwiek mogą być one wykryte dopiero w ciągu 7-10 dni od momentu pojawienia się objawów! Z kolei obecność w krwi przeciwciał IgG wskazuje, że choroba została już przebyta.

Molekularny test przesiewowy FRANKD- to genetyczny test przesiewowy wykonywany z zastosowaniem nowoczesnej metody RT- LAMP. Co ciekawe, jest to nowy, szybki i skuteczny sposób wykrywania wirusa SARS- CoV2, który został opracowany przez polskich naukowców z laboratorium w GeneMe. Test jest zgodny z wszelkimi wytycznymi WHO, a czas oczekiwania na wynik to do 48 h, choć najczęściej jest to 24 godziny.

Co oznacza pozytywny wynik testu na covid?

Jeśli chodzi o wynik, może być on różnie interpretowany w zależności od metody, jaką wykonywane jest dane badanie! Wynik pozytywny, który został uzyskany w badaniu przeciwciał przeciw wirusowi SARS- CoV2 w klasie IgM może oznaczać, iż aktualnie przebywamy chorobę Covid-19. W tej sytuacji należy wykonać badanie metodą RT- PCR. Pozytywny wynik w klasie IgG powinien być interpretowany razem z wynikiem IgM. Co istotne? Jeśli wynik w klasie IgG jest dodatni a w klasie IgM ujemny, wskazuje to na przebytą i zakończoną infekcję. Jeśli jednak obydwa wyniki są dodatnie oznacza to trwającą aktualnie infekcję. W przypadku testu RT- PCR otrzymany wynik pozytywny wskazuje, że dana osoba jest zarażona koronawirusem, a więc podlega obowiązkowej izolacji. Z kolei osoby, które miały z nią bliski kontakt powinny zostać poddane kwarantannie.

Testy na covid cena

Warto zaznaczyć, iż ze względu na bardzo dużą dynamikę sytuacji epidemicznej w kraju i na całym świecie ceny testów na covid mogą się w szybkim tempie zmieniać! Co więcej? Mogą się one różnić w zależności od danego miasta i laboratorium. Od tego ile kosztuje test na koronawirusa zależy także jego rodzaj. Im test dokładniejszy, tym wyższa jest jego cena. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów testu a ceny najdroższych sięgają nawet 700-800 zł, jednak najczęściej jest koszt około 300-400 zł. Płatne testy na obecność Covid-19 można wykonać prywatnie w różnego rodzaju placówkach medycznych oraz laboratoriach.

Korzystając z usług Centrum Medycznego MML zyskujecie Państwo pewność i gwarancje szybkiego wykonania testu na covid. Wyróżnia nas szybkość działania, jakość świadczonych usług oraz pełen profesjonalizm. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wykonuje się testy w naszej placówce- zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do Państwa dyspozycji.