Trzeci migdałek a nadpobudliwość

dzieckoDzieci, które są nadpobudliwe, gorzej się uczą i sprawiają kłopoty w szkole, mogą cierpieć na bezdech senny wywołany przerostem tzw. trzeciego migdałka – powiedziała w czwartek na śniadaniu prasowym w Warszawie laryngolog dziecięcy prof. Lidia Zawadzka-Głos.

 

Specjalistka, która jest kierownikiem kliniki laryngologicznej Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie, podkreśliła, że przerost migdałka gardłowego może być u małych dzieci przyczyną wielu dolegliwości, z których rodzice często nie zdają sobie sprawy. Najczęstsze z nich to niedosłuch, kłopoty z zatokami, chrapanie i bezdech, a także wady zgryzu i zaburzenia rozwojowe twarzoczaszki.

 

„Przerost trzeciego migdałka zwykle występuje u dzieci od 4. do 8. roku życia. Utrudnia oddychanie i sprzyja infekcjom górnych dróg oddechowych” – podkreśliła prof. Zawadzka-Głos. Dziecko nie jest w stanie wydmuchać nosa w czasie kataru i oddycha przez otwarte usta nawet wtedy, gdy nie uprawia sportu, np. w przedszkolu albo podczas lekcji, kiedy jedynie siedzi.

Zapraszamy się do zapoznania z całym artykułem na portalu nauka.wiara.pl