Umów teleporadę
Menu

Rynoplastyka – korekcja wyglądu nosa zewnętrznego

Cel zabiegu

Operację korygującą wygląd nosa zewnętrznego, popularnie określaną jako „plastyka nosa”, najczęściej przeprowadza się z powodu zaburzeń funkcjonalnych wrodzonych lub nabytych, np. skrzywienia przegrody nosowej. Drugi rodzaj przyczyn to wskazania estetyczne, niezadowolenie z kształtu nosa. Często oba te wskazania występują łącznie.

Wady w budowie nosa mogą powodować zaburzenia drożności nosa, których konsekwencją są inne dolegliwości – senność, zmęczenie czy bóle głowy. Objawy te zwykle szybko ustępują po operacji, a pacjent odczuwa ulgę.

Wykonujemy także korekcje zbyt dużych i długich nosów, a także z garbem w części kostnej i chrzęstnej piramidy nosa. Dla osób nieakceptujących kształtu i wielkości swego nosa zabieg rynoplastyki ma istotne znaczenie psychologiczne. Samopoczucie i samoocena pacjentów są więc także istotnym aspektem przy podejmowaniu decyzji o zabiegu.

Przed zabiegiem

W czasie pierwszej konsultacji z lekarzem specjalistą ustala się szczegóły korekcji i rodzaju znieczulenia, wykonuje fotograficzną i komputerową symulację wyniku pooperacyjnego, określa czas pobytu w klinice (najczęściej pacjent wychodzi tego samego dnia). Przeprowadzana jest także konsultacja z lekarzem anestezjologiem. Niezbędne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych: morfologii krwi, określenie czasu krwawienia i krzepnięcia, grupy krwi oraz badania EKG. Możliwe jest, iż wskazane będzie wykonanie tomografii komputerowej nosa i zatok przynosowych.

Przeciwwskazania

Brak jednoznacznych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu rynoplastyki. Względne przeszkody to: cukrzyca, niedokrwistość, nieleczone nadciśnienie, stany zapalne zatok przynosowych i twarzy.

Zabieg i rekonwalescencja

Operację w zależności od potrzeb i preferencji pacjenta wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Gdy zabieg jest ograniczony do części chrzęstnej piramidy nosa, przeprowadza się go zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym lub sedacji. Pacjent przebywa w klinice przez kilka godzin po zabiegu. Po operacji nos od zewnątrz stabilizowany jest opatrunkiem termoplastycznym (nowoczesny gips) przez 7 dni, a do wnętrza przewodów nosowych wkłada się delikatne opatrunki, zwykle rozpuszczalne. Rekonwalescencja trwa ok. 2 tygodni. Po operacji pacjent zwykle nie odczuwa dolegliwości bólowych. Mogą pojawić się „bokserskie” sińce pod oczami ustępujące po 7-10 dniach. Ze względu na proces gojenia i obrzęki całkowite efekty zabiegu widoczne są dopiero po kilku tygodniach. Powrót do zwykłej aktywności jest możliwy po 7-14 dniach. Kontrola pooperacyjna ma miejsce po 3, 6 i 12 miesiącach.