Skontaktuj się

Adenotomia (wycięcie trzeciego migdałka) w Warszawie

Adenotomia (adenoidektomia) to usunięcie przerośniętego migdałka gardłowego, zwanego trzecim migdałem. Zabieg należy do najczęstszych interwencji chirurgicznych wykonywanych u dzieci. W rzadkich przypadkach przeprowadza się go też u dorosłych. W centrum MML do adenotomii wykorzystujemy małoinwazyjną technikę harmoniczną. Sprawdź szczegóły.

Migdałek gardłowy – co to

Trzeci migdał jest umiejscowiony na pograniczu nosa i gardła. Wraz z innymi migdałkami pełni funkcję odpornościową. Ma największe znaczenie we wczesnym okresie życia, kiedy układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. U dzieci w wieku 5-7 lat migdał gardłowy zaczyna się kurczyć, a po okresie pokwitania zwykle zanika.

Kiedy potrzebna jest adenotomia

Powiększony migdałek gardłowy to naturalne zjawisko. Narząd zwiększa się z powodu zakażeń wirusowych i bakteryjnych, co jest procesem odwracalnym. Jednak w wyniku częstych infekcji czy alergii może dojść do trwałego, patologicznego przerostu migdała.

Nadmiernie duży trzeci migdał wywołuje silny dyskomfort, przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu i skutkuje konsekwencjami zdrowotnymi. W takich przypadkach rozwiązaniem jest usunięcie migdałka gardłowego (adenotomia).

Adenotomia w Warszawie - wycięcie przerośniętego migdałka gardłowego

Adenotomia – wskazania

Wskazania do zabiegu adenotomii to:

  • zaburzenia drożności nosa,
  • zaburzenia oddychania podczas snu (obturacyjny bezdech senny),
  • ciągłe oddychanie przez usta,
  • nawracające lub przewlekłe zapalenia ucha środkowego,
  • nawracające lub przewlekłe zapalenia zatok,
  • nawracające zapalenia gardła i dolnych dróg oddechowych,
  • wada zgryzu,
  • zaburzenia wymowy (tzw. nosowanie zamknięte),
  • nieprawidłowe ukształtowanie twarzoczaszki.

Jak wygląda adenotomia w centrum MML

Wycięcie przerośniętego migdałka gardłowego wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Procedurę przeprowadzamy pod kontrolą endoskopu. Zwiększa to precyzję operacji i skraca czas jej trwania. W trakcie zabiegu, jako jedna z niewielu placówek w Polsce, wykorzystujemy nowoczesny nóż harmoniczny. Narzędzie ma właściwości przeciwdziałające krwawieniom. Dzięki jego użyciu operacja jest skuteczniejsza, bezpieczniejsza i bardziej dokładna niż klasyczny zabieg. Skróceniu ulega też okres rekonwalescencji małego pacjenta.

Jeśli twoje dziecko wymaga adenotomii, już dziś skontaktuj się z MML. Przeprowadzimy zabieg przy użyciu najnowszej, delikatnej techniki.