Umów teleporadę
Menu

Konchoplastyka – korekcja małżowin nosowych

Małżowiny nosowe dolne, to uwypuklone części bocznej ściany jamy nosowej zbudowane ze szkieletu kostnego i otoczonego błoną śluzową. Biorą one udział w oczyszczaniu, ogrzewaniu i nawilżaniu wdychanego powietrza. Niekiedy w wyniku przewlekłych nieżytów błony śluzowej nosa dochodzi do ich przerostu, co prowadzi do niedrożności nosa, zaburzeń powonienia, kataru lub zapalenia zatok, z których powodu może dojść do powstania zmian obrzękowych.

Bardzo często w konsekwencji tych stanów dochodzi do przerostu małżowin nosowych.

Jeśli często skarżysz się na trudności z oddychaniem, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, katar czy chrapanie, przyczyną powyższych dolegliwości może być przerost śluzówki małżowin nosowych. Na szczęście istnieje mało inwazyjny i skuteczny sposób na pozbycie się powyższych problemów. Jest nim konchoplastyka. Dlatego jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem laryngologiem!

Wylecz skutecznie przerośnięte małżowiny nosowe!

Zabieg konchoplastyki w klinice MML w Warszawie wykonywany jest nowoczesnymi i precyzyjnymi metodami zwiększającymi bezpieczeństwo, przyspieszającymi gojenie ran oraz znacząco obniżającymi ryzyko powikłań w stosunku do wcześniej stosowanych metod.

Nie wahaj się zgłosić na konsultację, jeśli farmakologiczne leczenie nie przyniosło u Ciebie rezultatów!

Dlaczego warto wykonać zabieg konchoplastyki w MML?

Warszawska klinika MML, od wielu lat zajmuje się wszelkimi chorobami laryngologicznymi. Pracują u nas doświadczeni otolaryngolodzy i chirurdzy, specjalizujący się w wielu chorobach laryngologicznych. Nasz zespół regularnie uczestniczy w szkoleniach, sympozjach i konferencjach. Mamy bardzo bogate doświadczenie w leczeniu schorzeń nosa.

Jeśli na cierpisz na przerośnięte małżowiny nosowe, skontaktuj się z nami jak najszybciej i zgłoś się na konsultacje do naszych lekarzy.

Zapraszamy do odwiedzin naszej placówki, aby poprawić drożność nosa.

Co to jest konchoplastyka?

Konchoplastyka nosa jest to zabieg laryngologiczny polegający na redukcji przerośniętych małżowin nosowych. Dzięki niemu poprawia się drożność nosa, co powoduje znaczne zmniejszenie lub nawet całkowite usunięcie dolegliwości, takich jak częsty katar, zaburzenia węchu bóle głowy czy chrapanie. Stosuje się go również u pacjentów uzależnionych od stosowania do nosa kropli obkurczających naczynia, takich jak Xylometazoline.

Zabieg konchoplastyki wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Trwa on około 20-30 min i wykonywany jest u pacjentów, u których leczenie farmakologiczne nie przyniosło pożądanych efektów. Czasami zabieg konchoplastyki wykonywany jest razem z zabiegiem plastyki przegrody nosa – septoplastyki. Jest to tzw. zabieg septokonchoplastyki.

Przygotowanie

 • Na 2 tygodnie przed zabiegiem, należy wykonać badania krwi: morfologię, INR, APTT oraz grupę krwi z oznaczeniem ciał odpornościowych.
 • W przypadku posiadania innych schorzeń, należy skonsultować je z lekarzem i dostarczyć zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonania zabiegu.
 • W przypadku przyjmowania przez pacjenta leków rozrzedzających krew, na 7 dni przed i do 10 dni po zabiegu, powinny one zostać zamienione na zastrzyki podskórne.
 • Jakiekolwiek przyjmowanie leków w dniu zabiegu powinno zostać uzgodnione z lekarzem.

korekcja małżowin nosowych WARSZAWA

Jak przebiega zabieg?

W przeszłości konchoplastyka była zabiegiem dość inwazyjnym. Nadmiar małżowiny był wycinany nożyczkami, co nierzadko doprowadzało u pacjentów do tzw. zespołu pustego nosa. Obecnie, stosuje się metody znacznie mniej inwazyjne, takie jak fale radiowe czy laser, co pozwala zachować małżowiny nosowe, zmniejszając tylko ich wielkość.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, rzadziej w ogólnym. Średni czas trwania konchoplastyki to ok. 30 minut. Najczęściej przeprowadzany jest on przy pomocy koblacji. Jest to metoda, która opiera się na połączeniu fal radiowych z działaniem temperatury w wysokości 40° – 70°C i pozwala na bardzo dokładne oddzielenie tkanek, wskutek ich odparowania.

Zmniejszenie objętości małżowin nosowych następuje na skutek powstania blizn wewnątrz jej tkanek. Efekty odczuwalne są przez chorego po ok. 2 tygodniach po zabiegu.

Wskazania

Wskazaniem do przeprowadzenia konchoplastyki nosa są dolegliwości takie jak:

 • uzależnienie od kropli do nosa,
 • silna alergia,
 • częste uczucie zatkanego nosa,
 • problemy z węchem,
 • problemy ze swobodnym oddychaniem przez nos,
 • chrapanie oraz bezdechy podczas snu,
 • częste infekcje górnych dróg oddechowych,

Przeciwwskazania do operacji konchoplastyki

Powinno się wstrzymać od przeprowadzenia zabiegu w następujących przypadkach:

 • podwyższona temperatura ciała,
 • ogólne złe samopoczucie,
 • infekcja dróg oddechowych,
 • przyjmowanie leków rozrzedzających krew,
 • ciąża,
 • wysypka opryszczki na skórze twarzy.

Rekonwalescencja po plastyce małżowin nosowych

Okres rekonwalescencji po zabiegu korekcji małżowin nosowych uzależniony jest od wielu czynników, chociażby czy wraz z nim była wykonywana septoplastyka. W znacznej większości przypadków, pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu. Zaleceniami po zabiegu są:

 • niepalenie papierosów,
 • kichanie wyłącznie z otwartymi ustami,
 • unikanie lotów samolotem,
 • nawilżanie wnętrza nosa,
 • unikanie wysiłku fizycznego,
 • unikanie gorących kąpieli, sauny,
 • unikanie przebywania na zimnym powietrzu i w miejscach zapylonych.

Główne korzyści z zabiegu

Po wykonaniu zabiegu konchoplastyki, pacjenci przestają chorować na częste zapalenia gardła i krtani, odzyskują powonienie i przestają chrapać. Pozbywają się również problemów, takich jak przewlekły nieżyt nosa i bezdechy nocne. W zdecydowanej ilości przypadków, w wyniku wykonania zabiegu konchoplastyki, uzyskuje się trwałe efekty. U części pacjentów jednak, możliwe jest pojawienie się ponownych przerostów małżowin nosowych i zabieg należy powtórzyć.

Ile może kosztować zabieg konchoplastyki?

Szczegółowe informacje i koszty zostaną przedstawione pacjentowi podczas wizyty u naszego specjalisty.