Skontaktuj się

Konchoplastyka – korekcja małżowin nosowych

Przerost małżowin nosowych – co to jest

Przerost (powiększenie) małżowin nosowych to częsty powód przewlekłej niedrożności nosa. Ten stan może utrudniać oddychanie. Nierzadko przyczynia się też do nawracających infekcji, bólów głowy, chrapania czy obturacyjnego bezdechu sennego. Sprawdź, na czym polega usuwanie problemu.

Czym są małżowiny nosowe

Małżowiny nosowe to uwypuklone części bocznej ściany jamy nosowej. Są zbudowane ze szkieletu kostnego i otoczone błoną śluzową. Ich zadaniem jest m.in. filtrowanie, ogrzewanie i nawilżanie powietrza, które przechodzi przez nozdrza do płuc. Jesteśmy wyposażeni w małżowiny nosowe górne, środkowe i dolne. Te ostatnie są największe oraz najbardziej podatne na obrzęk i blokowanie przepływu powietrza.

Przerost małżowin nosowych – przyczyny

Małżowiny mogą się powiększyć w odpowiedzi na różne czynniki środowiskowe i infekcje. Błona śluzowa małżowin jest złożona z wielu naczyń krwionośnych i łatwo się kurczy lub pęcznieje. Małżowiny puchną z powodu alergii, podrażnień chemicznych lub fizycznych, zmian temperatury czy ostrych infekcji zatok. Są to zazwyczaj przejściowe problemy.

Jednak uporczywy stan zapalny, reakcje alergiczne czy stałe narażenie na różne drażniące czynniki środowiskowe może prowadzić do przewlekłego przerostu małżowin nosowych.

Objawy przerostu małżowin nosowych

Przerost małżowin utrudnia oddychanie przez nos. Niektóre z jego dodatkowych symptomów to:

 • częste infekcje (zwłaszcza zatok),
 • zaburzenia powonienia,
 • krwotoki z nosa,
 • uczucie blokady nosa,
 • nawracający katar,
 • bóle głowy,
 • chrapanie,
 • spływanie wydzieliny po tylnej stronie gardła,
 • suchość w ustach po przebudzeniu.

Takie objawy wymagają konsultacji z lekarzem. Usuwanie problemu zazwyczaj rozpoczyna się od leczenia zachowawczego (niechirurgicznego). Jeśli symptomy nie ustępują, rozwiązaniem może być konchoplastyka (plastyka małżowin nosowych).

Na czym polega konchoplastyka małżowin nosowych

Konchoplastyka to zabieg operacyjny, którego celem jest redukcja przerośniętych małżowin nosowych. Procedura służy poprawie drożności nosa. Korekcja prowadzi do znacznego zmniejszenia lub nawet całkowitego usunięcia dolegliwości powodowanych przez przerośnięte małżowiny, m.in. zaburzeń węchu, bólów głowy, nawracającego kataru czy chrapania. Czasami leczenie małżowin nosowych wykonywane jest w połączeniu z innym zabiegiem ułatwiającym oddychanie.

Leczenie małżowin nosowych – jak wygląda w MML

W przeszłości konchoplastyka była dość inwazyjną operacją. Nadmiar błony śluzowej małżowiny wycinano nożyczkami, co nierzadko prowadziło do tzw. zespołu pustego nosa. Obecnie stosuje się techniki znacząco obniżające ryzyko powikłań. Należą do nich fale radiowe czy zabieg laserowy. Procedury te nie polegają na usuwaniu małżowin, a na ich zmniejszeniu.

Zabiegi laserem diodowym czy z zakresu chirurgii radiofalowej są bezpieczniejsze i umożliwiają szybsze gojenie. Właśnie takimi metodami leczymy przerost małżowin nosowych w klinice MML.

Plastyka małżowin nosowych – wskazania do zabiegu

Wskazaniem do przeprowadzenia korekcji małżowin nosowych są dolegliwości, takie jak:

 • uzależnienie od kropli do nosa obkurczających naczynia,
 • silna alergia,
 • częste uczucie zatkanego nosa,
 • problemy z węchem,
 • problemy ze swobodnym oddychaniem przez nos,
 • chrapanie oraz bezdechy podczas snu,
 • częste infekcje górnych dróg oddechowych.
Konchoplastyka małżowin nosowych w Warszawie

Korekcja małżowin nosowych – przeciwwskazania

Powinno się powstrzymać od przeprowadzenia korekcji małżowin nosowych w następujących przypadkach:

 • podwyższona temperatura ciała,
 • ogólne złe samopoczucie,
 • infekcja dróg oddechowych,
 • przyjmowanie leków rozrzedzających krew,
 • ciąża,
 • opryszczka na skórze twarzy.

Plastyka małżowin nosowych – przygotowanie do zabiegu

Szczegółowe wskazówki na temat przygotowania do operacji są przekazywane przez specjalistę podczas wizyty kwalifikującej. Zazwyczaj przed zabiegiem należy:

 • wykonać badania krwi – morfologię, INR, APTT oraz grupę krwi z oznaczeniem ciał odpornościowych (na 2 tygodnie przed zabiegiem; to zalecenie dotyczy jedynie pacjentów, którzy zdecydują się na zabieg w znieczuleniu ogólnym),
 • w razie innych schorzeń skonsultować się z lekarzem prowadzącym i dostarczyć zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonania zabiegu,
 • w przypadku zażywania leków rozrzedzających krew ustalić z lekarzem prowadzącym przyjmowanie ich w postaci zastrzyków podskórnych (na 7 dni przed zabiegiem i do 10 dni po zabiegu),
 • uzgodnić z lekarzem przyjmowanie jakichkolwiek leków w dniu operacji.

Jak przebiega korekta małżowin nosowych

Zabieg leczenia małżowin nosowych najczęściej wykonuje się metodą koblacji. To bezpieczna i stosunkowo prosta technika z zakresu chirurgii radiofalowej. Korekcja małżowin nosowych tą metodą odbywa się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym.

Podczas procedury w przerośniętą małżowinę nosową dolną wprowadza się podśluzówkowo energię fal radiowych. Skutkuje to powstaniem mikroblizn wewnątrz tkanek. Dzięki temu objętość małżowiny trwale się zmniejsza i przywrócona zostaje drożność nosa.

Kolejna wykonywana w MML korekcja małżowin nosowych to konchoplastyka laserowa. Ta operacja zazwyczaj wykonywana jest na sali operacyjnej w znieczuleniu anestezjologiczny. Polega na redukcji nadmiarowej tkanki przy pomocy światła lasera diodowego.

Zabieg laserowy jest bezkrwawy i nie wywołuje obrzęków. Pozwala to na szybki powrót do normalnej aktywności. Konchoplastyka laserowa gwarantuje też satysfakcjonujący i trwały efekt.

Plastyka małżowin nosowych może być przeprowadzona w połączeniu z innym zabiegiem. Korektę małżowin wykonuje się m.in. wraz z septoplastyką (plastyką skrzywionej przegrody).

Konchoplastyka małżowin nosowych – ile trwa

Korekta małżowin nosowych wykonywana jest najczęściej w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Trwa, w zależności od zastosowanej metody, od 20 do 40 minut. Jeśli wykonywane są dodatkowe procedury, usuwanie problemu może potrwać dłużej. Jednak w znacznej większości przypadków pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu.

Korekta małżowin nosowych – rekonwalescencja

Czas rekonwalescencji po zabiegowym leczeniu małżowin nosowych zazwyczaj nie jest długi. Na ogół gojenie trwa około 3 tygodni. Zdrowieniu sprzyja ścisłe stosowanie się do wskazówek lekarskich, m.in. tych wymienionych poniżej.

Konchoplastyka małżowin nosowych – zalecenia po operacji

Po zabiegu laserowym czy metodą koblacji specjalista przekazuje wszelkie instrukcje odnośnie dalszego postępowania. Zazwyczaj zalicza się do nich:

 • niepalenie papierosów,
 • kichanie wyłącznie z otwartymi ustami,
 • unikanie lotów samolotem,
 • nawilżanie wnętrza nosa,
 • stosowanie leków donosowych oraz unikanie niektórych leków, zgodnie z zaleceniami lekarza,
 • unikanie wysiłku fizycznego,
 • unikanie gorąca (kąpieli, solarium, sauny, spacerów),
 • unikanie przebywania na zimnym powietrzu i w miejscach zapylonych.

Zabiegowe leczenie małżowin nosowych – rezultaty

Efekty konchoplastyki są odczuwalne po około 2 tygodniach.

Zabieg leczenia małżowin nosowych zazwyczaj radykalnie ułatwia oddychanie i wpływa na znaczącą poprawę jakości życia pacjenta. Osoby po korekcji małżowin nosowych przestają chorować na nawracające zapalenia gardła i krtani, odzyskują powonienie i nie chrapią. Pozbywają się też przewlekłego nieżytu  nosa i bezdechów nocnych.

U zdecydowanej większości pacjentów plastyka małżowin nosowych przynosi trwałe efekty. Wysoką skuteczność, potwierdzoną w najnowszych badaniach, ma zwłaszcza konchoplastyka laserowa.

W niewielu przypadkach możliwe jest ponowne pojawienie się przerostu małżowin nosowych. W takiej sytuacji zabieg należy powtórzyć.

Jaka jest cena korekcji małżowin nosowych

Korekcja małżowin nosowych może mieć różny charakter, dlatego jej koszt ustala się indywidulanie. Cena i inne szczegółowe informacje dotyczące usuwania problemu są przedstawiane pacjentowi podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu.

Leczenie małżowin nosowych – dlaczego w MML

Nasza klinika od wielu lat pomaga pacjentom z chorobami laryngologicznymi. Zatrudniamy wykwalifikowanych otolaryngologów i chirurgów, specjalizujących się w leczeniu poszczególnych schorzeń. Ponadto stale podnosimy kwalifikacje i dzielimy się doświadczeniami, uczestnicząc w szkoleniach, sympozjach i konferencjach. Dzięki temu proponujemy nowoczesne, bezpieczne i szybkie (w tym autorskie) metody leczenia.

Jeśli cierpisz z powodu przerostu małżowin nosowych, skontaktuj się z MML! Nasi specjaliści pomogą ci udrożnić nos na stałe.