Skontaktuj się

Septoplastyka (endoskopowa operacja przegrody nosa) w Warszawie

Septoplastyka nosa – co to jest

Septoplastyka służy leczeniu krzywej przegrody nosowej. Przegroda to chrząstka między nozdrzami. Jeśli jest poważnie skrzywiona, może utrudniać prawidłowe oddychanie oraz prowadzić do problemów zapalnych zatok i gardła, chrapania czy bezdechów śródsennych. Po zabiegu septoplastyki pacjent odczuwa bardzo wyraźną różnicę. Dowiedz się więcej o endoskopowym prostowaniu przegrody nosowej.

Krzywa przegroda nosowa – przyczyny

Żaden człowiek nie ma prostej przegrody nosowej. Jednak u niektórych skrzywienie jest na tyle duże, że powoduje niedrożność nosa, dolegliwości zdrowotne i wpływa na obniżenie jakości życia.

Silnie skrzywiona przegroda może być wrodzona lub wystąpić w wyniku urazu nosa (przebytego w okresie dorosłości lub w dzieciństwie). Do tego typu obrażeń dochodzi np. podczas uprawiania sportu czy wskutek wypadku samochodowego. Zdarza się również, że skrzywienie przegrody postępuje z wiekiem.

Krzywa przegroda nosowa – jakie daje objawy

Silnie skrzywiona przegroda nosowa może powodować symptomy, takie jak:

  • trudności w oddychaniu,
  • krwotoki z nosa,
  • zatykanie się uszu,
  • częste zapalenia zatok i ucha środkowego,
  • jednostronne albo obustronne zatkanie nosa,
  • ból twarzy,
  • bóle głowy,
  • uporczywe chrapanie,
  • bezdechy śródsenne, które sprzyjają rozwojowi wielu poważnych schorzeń.

Jeśli doświadczasz tego typu dolegliwości, rozważ leczenie zabiegowe przegrody nosowej.

Endoskopowe prostowanie przegrody nosowej – czym się wyróżnia

Dawniej operacja przegrody nosowej kojarzyła się z bólem, długim okresem rekonwalescencji i częstymi powikłaniami. Rozwój medycyny przyczynił się jednak do powstania znacznie mniej inwazyjnych metod  zabiegowych. Takie właśnie leczenie stosujemy w klinice MML.

Podczas operacji przegrody nosowej nasi specjaliści wykorzystują podgląd endoskopowy. Dzięki temu korekta może być wykonana przez dziurki od nosa. Zabieg nie pozostawia więc blizn, obrzęków czy siniaków na zewnątrz narządu. Ponadto plastyka nie zmienia kształtu nosa.

Endoskopowe leczenie skrzywionej przegrody jest również bardzo precyzyjne. Podczas korekty nie dochodzi do niepotrzebnego uszkodzenia zdrowych tkanek.

W MML stosujemy też nowoczesne metody znieczulenia, które gwarantują szybki powrót do aktywności. Wszystko to skraca czas rekonwalescencji po korekcie krzywej przegrody.

Endoskopowa operacja przegrody nosowej – jak przebiega

Endoskopowe prostowanie przegrody nosowej to małoinwazyjny zabieg przeprowadzany w tzw. chirurgii jednego dnia. Korekcja najczęściej wykonywana jest w sedacji (znieczuleniu z wyciszeniem).

W trakcie zabiegu lekarz nacina błonę śluzową w nosie. Dzięki temu dostaje się do zdeformowanych struktur chrzęstnych i kostnych, które są odpowiedzialne za blokowanie drożności narządu i problemy z oddychaniem. Następnie usuwa skrzywione elementy z nosa i zmienia ich kształt. Po wyprostowaniu te części są ponownie umieszczane wewnątrz narządu.

Endoskopowa operacja przegrody nosa kończy się założeniem wewnętrznych, delikatnych szwów stabilizujących, które wchłaniają się po około 7 dniach. Następnie w narządzie umieszczane są opatrunki żelowe. One także ulegają biodegradacji. Dodatkowo znajdujące się w nich substancje przyspieszają proces gojenia.

Zabieg prostowania przegrody nosowej trwa około 45-60 minut. Pacjent tego samego dnia może opuścić klinikę.

Przeciwwskazania do endoskopowej operacji przegrody nosa

Septoplastyki nie wykonuje się w przypadku ostrego zapalenia zatok, ostrego zapalenia błony śluzowej nosa, infekcji o podłożu wirusowym, bakteryjnym czy grzybicznym, jak również zaburzeń krzepliwości krwi.

Rekonwalescencja po prostowaniu przegrody nosowej

Endoskopowa operacja przegrody nosa nie wymaga długiej rekonwalescencji. Po korekcie zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej na około 7 dni. Ponadto rekomendowane jest odpoczywanie na plecach, z uniesioną głową.

Plastyka skrzywionej przegrody zazwyczaj nie wywołuje dolegliwości bólowych. Najczęściej jedyne niedogodności, które pojawiają się w okresie rekonwalescencji to blokada nosa i katar. Na ogół już po 5-7 dniach odczuwalna jest bardzo wyraźna poprawa. Ślady po operacji całkowicie znikają po około 4 tygodniach.

Septoplastyka nosa – efekty

Poddanie się zabiegowi endoskopowego prostowania przegrody nosowej ma znaczący wpływ na podniesienie jakości życia. Plastyka powoduje, że pacjent przestaje cierpieć z powodu nawracających infekcji, bólów zatok i głowy czy kataru.

Cena septoplastyki nosa

Cena endoskopowej operacji przegrody nosa jest ustalana indywidulanie, adekwatnie do potrzeb konkretnego pacjenta. Lekarz przekazuje ją podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu. Poglądowy cennik naszych usług znajduje się w recepcji MML.

Potrzebujesz operacji przegrody nosowej? Już dziś skontaktuj się z naszym centrum. Pomożemy ci znowu oddychać bez przeszkód.