Skontaktuj się

Balonoplastyka zatok (cewnikowanie endoskopowe zatok)

Co trzeci Polak przynajmniej raz w życiu przeszedł ostre zapalenie zatok, a co piąty cierpi z powodu przewlekłej infekcji. Specjaliści szacują, że 70 proc. przypadków bólów głowy, uznawanych za bóle migrenowe w rzeczywistości jest objawem chorych zatok.

Zapalenie zatok powoduje ból i dyskomfort uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Ponadto prowadzić może ono do wystąpienia poważnych powikłań. Dlatego też, nie należy lekceważyć tego schorzenia i w jego przypadku trzeba jak najszybciej rozpocząć leczenie. Jednym z innowacyjnych rozwiązań, jakie oferuje medycyna, jest balonoplastyka zatok. Jeśli chcesz pomóc sobie, skontaktuj się z lekarzem laryngologiem!

Najnowsza technika udrażniania zatok!

Balonikowanie zatok jest najmniej inwazyjną metodą ingerencji zewnętrznej. W Polsce dostępne jest ono od prawie roku w Klinice Laryngologiczno-Okulistycznej MML, która wprowadziła je jako pierwsza. Balonikowanie, to jedna z najnowocześniejszych i bezbolesnych metod leczenia, która usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagające osoby.

Dlaczego warto poddać się zabiegowi balonoplastyki w MML?

Centrum Medyczne MML skutecznie zajmuje się wszelkimi chorobami laryngologicznymi. Zatrudniamy wybitnych laryngologów specjalizujących się w chorobach zatok, którzy uczestniczą w licznych szkoleniach, sympozjach i konferencjach. Posiadają oni bogate doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegów na chorych zatokach i z pewnością będą w stanie pomóc Ci pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości. Skontaktuj się z nami jak najszybciej i zgłoś się na konsultacje do naszych lekarzy. Dzięki zabiegowi balonoplastyki, udrożnisz skutecznie swoje zatoki, a tym samym polepszysz jakość swojego życia. Zapraszamy do odwiedzin naszej placówki w Warszawie.

Przyczyny pojawienia się stanu zapalnego zatok

Problemy z zatokami mają najczęściej podłoże wirusowe, nieco rzadziej bakteryjne lub grzybicze. Przewlekłe zapalenie zatok może rozwijać się również na tle alergicznym jako konsekwencja reakcji uczuleniowej. Wśród przyczyn zapalenia zatok wymienia się także nawracające, nieleczone infekcje górnych dróg oddechowych. Sprzyjają mu również wady anatomiczne przegrody nosa, takie jak skrzywiona przegroda nosowa, przerost migdałków podniebiennych, przerost migdałka gardłowego czy alergiczny nieżyt nosa.

Leczenie zablokowanych zatok odbywa się początkowo farmakologicznie. W zależności od przyczyny wystąpienia choroby, wdraża się antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, glikokortykosteroidy lub inne leki. Gdy farmakoterapia okazuje się nieskuteczna, aby oczyścić zatoki, konieczne jest skorzystanie z metod zabiegowych.

Co to jest balonikowanie zatok?

Cewnikowanie endoskopowe zatok, nazywane jest również balonikowaniem, balonizacją, balonowaniem lub balonoplastyką. Dzięki wykorzystaniu endoskopii jest stosunkowo mało inwazyjnym, szybkim i skutecznym sposobem oczyszczenia i odetkania zablokowanych wydzieliną zatok. Balonikowanie, to zupełnie bezkrwawy zabieg, który nie narusza ciągłości błony śluzowej, a tym samym nie wymaga zakładania opatrunków i szwów. Metoda ta, od 2006 roku stosowana jest w Stanach Zjednoczonych, a od 2008 roku dostępna jest także w Polsce. 

Na czym polega zabieg?

Dotychczas przy udrażnianiu zatok stosowano terapię zachowawcze – farmakologiczne np. antybiotyki czy krople do nosa oraz konwencjonalną chirurgię zatok podczas, której usuwano fermenty kostne i śluzówkowe oczyszczając otwór zatoki. Obecnie najskuteczniejszą metodą udrożnienia zatok jest balonizacja, wykonywana przez lekarza laryngologii. Zastosowanie balonikowania w medycynie jest bardzo powszechne. Tzw baloniki są wykorzystywane również w kardiologii, czy radiologii interwencyjnej.

Natomiast w laryngologii, balonikowanie pozwoliło na wprowadzenie małoinwazyjnej techniki chirurgicznego leczenia zatok przynosowych. W związku z tym, że metoda zabiegu opiera się na wykorzystaniu mikrochirurgii oraz endoskopu, jest ona bardzo bezpieczna oraz charakteryzuje się małą ilością powikłań pooperacyjnych. Zabieg trwa około 60–90 minut i jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym.

Podczas balonoplastyki, do naturalnego ujścia zatok wprowadza się przez nos niewielki cewnik z bardzo wytrzymałym balonikiem. Przy użyciu endoskopu lekarz kontroluje jego położenie. Balonik napełnia się płynem pod ciśnieniem od kilku do kilkunastu atmosfer, dzięki czemu można w sposób skuteczny i trwały udrożnić ujścia zatok oraz wypłukać z ich wnętrza zalegającą wydzielinę. Po wyjęciu balonika, wcześniej niedrożne ujścia pozostają otwarte, a zatoki zostają osuszone i wydrenowane, co wpływa na trwałe przywrócenie ich prawidłowego funkcjonowania. Często podczas zabiegu, dodatkowo przeprowadza się płukanie zatok lub aplikuje się do ich wnętrza odpowiednie leki.

Jak się przygotować?

Przed przeprowadzeniem balonikowania, lekarz przeprowadzając wywiad, powinien dowiedzieć się o wszystkich chorobach pacjenta i jego stanie ogólnym.

Następnie przeprowadza on badanie fizykalne, ocenia przegrodę nosa oraz drożność jego jamy. Niekiedy, konieczne jest wykonanie dodatkowych badań takich jak tomografia komputerowa głowy oraz badania podstawowe krwi.

Zalecenia po balonikowaniu

Po balonoplastyce nosa pacjent musi zostać jeszcze przez kilka godzin pod obserwacją, a następnie może udać się do domu. Przez dwa dni zaleca się unikanie wysiłku, uprawiania sportu, dźwigania ciężkich przedmiotów.

Zalety balonoplastyki

Zabieg jest bezkrwawy, nie wymaga żadnych cięć i opatrunków, trwa od 60 do 90 minut, nie pozostawia żadnych blizn i śladów. W 3 godziny po jego wykonaniu pacjent może wracać do domu. Zaleca mu się tylko przyjmowanie odpowiednich leków i oszczędzający tryb życia przez tydzień. Efektem balonoplastyki jest poszerzenie zwężonego ujścia zatoki, a tym samym jej odblokowanie, umożliwiające swobodny drenaż i odpływ zalegającej wydzieliny w zatokach.

Balonoplastyka zatok:

  • pozwala na przywrócenie prawidłowego przepływu powietrza i właściwej pracy zatok,
  • odznacza się niewielką inwazyjnością i wysoką skutecznością,
  • daje natychmiastowe efekty — odczuwalne już na drugi dzień po zabiegu,
  • wpływa na zanik najbardziej uciążliwych dolegliwości.

Wskazania

Z zabiegu mogą korzystać wszyscy pacjenci, u których występują przewlekłe lub ostre stany zapalne zatok. Ze względu na wysoki stopień bezpieczeństwa i bezkrwawy, nie traumatyczny przebieg może być on wykonywany u dzieci.