Skontaktuj się

Operacja plastyczna i korekcja nosa w Warszawie

Korekcja nosa (rhinoplastyka) to jedna z najpopularniejszych operacji chirurgii plastycznej. Służy zmianie kształtu lub rozmiaru nosa. Może być przeprowadzona z przyczyn estetycznych, jak i w celu leczenia zaburzeń oddychania. Sprawdź szczegóły.

Chirurgia plastyczna nosa – historia


Korekcje nosa wykonywane były już w XIX wieku.
Uważano wówczas, że tego typu zabiegi mogą dotyczyć tylko nieznacznych zniekształceń. Początkowo specjaliści przeprowadzali operacje wyłącznie z dojścia zewnętrznego.

W 1887 roku amerykański otolaryngolog wprowadził zabiegi z dostępu wewnątrznosowego. Kolejnym krokiem w rozwoju rhinoplastyki było opracowanie metody zmniejszania nosa z dojścia wewnętrznego. Opisano ją w 1931 roku.

Na przestrzeni lat zmianom ulegały przede wszystkim używane narzędzia i techniki przeszczepiania chrząstek. Skrzywienie nosa leczono także metodami nieoperacyjnymi.

Plastyka nosa – dla kogo


Nos w dużej mierze decyduje o atrakcyjności i wyrazie twarzy. Jeśli jest zbyt duży, krzywy czy garbaty nierzadko odbiera pewność siebie i radość życia. Osoby doświadczające tego typu trudności mogą rozważyć poddanie się operacji plastycznej nosa. Dzięki korekcji ta część ciała zyska nowy kształt i wygląd, co pozwali poczuć się lepiej we własnej skórze.

Korekcja nosa to także rozwiązanie dla osób, których problemem jest niedrożność narządu, chrapanie czy obturacyjny bezdech senny. Te dolegliwości mogą być np. spowodowane przez skrzywioną przegrodę.

Chirurgię plastyczną nosa zazwyczaj wykonuje się u dorosłych. Wynika to z faktu, że dopiero w tym wieku kończy się wzrost i rozwój tej części ciała. Operację, której celem jest poprawa oddychania można wykonać u pacjenta w młodszym wieku.

Dobrymi kandydatami do zabiegu są osoby cieszące się zdrowiem fizycznym, które mają pozytywne nastawienie i realistyczne oczekiwania odnośnie poprawy swojego wyglądu.

Cele plastyki nosa


Poprzez zmianę kształtu struktur nosowych, w tym kości, chrząstki i skóry, chirurg może pomóc m.in. w osiągnięciu jednego lub więcej z poniższych celów estetycznych:

usunięcie garbu na grzbiecie nosa,
zmniejszanie nosa,
powiększanie nosa,
zmiana kształtu nosa,
zmiana kąta pomiędzy nosem a górną wargą,
zmiana kształtu czubka nosa,
zmiana długości nosa,
zmiana szerokości nosa,
zmiana szerokości nozdrzy.


Jakie są medyczne wskazania do operacji nosa


Operacja plastyczna może mieć również na celu udrożnienie nosa i ułatwienie oddychania.
W ramach rhinoplastyki z powodzeniem przeprowadza się septoplastykę (prostowanie skrzywionej przegrody nosowej) czy konchoplastykę (plastykę przerośniętych małżowin nosowych).

Możliwe jest również wykonanie zabiegu rekonstrukcyjnego. Pozwala on nadać pożądany wygląd nosowi, który został zniekształcony w wyniku wady wrodzonej, choroby czy urazu. W tego typu operacjach stosuje się np. chrząstkę pacjenta (m.in. z części chrzęstnej żeber czy z małżowiny usznej), przeszczepy kości (łuska kości skroniowej, talerz kości biodrowej) oraz przeszczepy protez silikonowych słupka czy grzbietu nosa.

Jak wygląda wizyta kwalifikująca do operacji nosa


Wizyta kwalifikująca jest najważniejszym elementem przygotowań do zabiegu. Spotkanie umożliwia pacjentowi przedstawienie swoich potrzeb i oczekiwań. Natomiast lekarz ocenia szanse na wykonanie zmian, proponuje procedury zabiegowe i charakteryzuje spodziewane rezultaty.

W trakcie konsultacji specjalista zbiera też wywiad medyczny i przeprowadza badanie fizykalne oraz pomiary nosa i twarzy. Wykonywana jest również dokumentacja fotograficzna. Ponadto lekarz zleca dodatkowe badania, które trzeba wykonać przed operacją.

Operacja nosa – przygotowanie


Poza wykonaniem zleconych badań, przed operacją nosa należy, w porozumieniu z lekarzem prowadzącym, odstawić leki zawierające substancje rozrzedzające krew.

Pacjent powinien również powstrzymać się od palenia, ponieważ tytoń zwęża naczynia krwionośne i może utrudnić gojenie się ran.

Warto także zadbać o transport powrotny do domu. Po zabiegu niewskazane jest bowiem samodzielne prowadzenie pojazdu.

Operacja plastyczna nosa – techniki


Chirurgia plastyczna nosa jest wysoce zindywidualizowana. W związku z tym techniki stosowane przez specjalistę będą za każdym razem wyglądać nieco inaczej. Ogólnie wyróżniana jest:

metoda zamknięta: polega na wykonaniu nacięć wewnątrz nosa. Podejście jest najczęściej stosowane u pacjentów, którzy potrzebują mniejszych korekt struktur nosowych. Zalety metody zamkniętej to krótszy czas trwania operacji, mniejszy obrzęk i brak blizn. Jednak w przypadku bardziej rozległych zabiegów ta technika może nie być odpowiednia,


metoda otwarta: pozwala na szerszy dostęp do struktur nosa, dzięki małemu nacięciu, które wykonuje się pomiędzy nozdrzami. Tą metodą przeprowadza się zazwyczaj korekcje nosów „trudnych”, reoperacje czy skomplikowane zabiegi naprawcze. Powstałe blizny są dobrze ukryte w naturalnych konturach nosa,


tipplastyka: to pojęcie odnosi się do obszaru zmiany kształtu, a nie technik nacinania. Tipplastyka dotyczy końcówki nosa i nie ma wpływu na inne jego struktury. Chirurdzy mogą stosować otwarte lub zamknięte podejście do tipplastyki.
O wyborze metody zabiegowej decyduje lekarz.

Czy operacja nosa boli


W zależności od zakresu zmian operacja nosa przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Środki miejscowe całkowicie znieczulają okolice nosa, dzięki czemu pacjent pozostaje przytomny, ale nie odczuwa bólu. W przypadku znieczulenia ogólnego osoba poddawana operacji jest nieprzytomna przez cały czas trwania zabiegu. Ból może pojawić się po ustaniu znieczulenia, jednak łatwo go kontrolować za pomocą doustnych leków przeciwbólowych. Przyczyną dyskomfortu bywa również opatrunek, który zakłada się wewnątrz nosa.

Ile trwa korekta nosa


W zależności od stopnia zmian oraz operowanego miejsca nosa, rhinoplastyka może trwać od niecałej godziny do nawet 3-4. Zabieg kończy się szyciem wykonanych wcześniej cięć, założeniem opatrunków w przewodach nosowych oraz unieruchomieniem nosa za pomocą wąskiej szyny termoplastycznej, zwanej potocznie gipsem.

Jak przebiega rekonwalescencja po plastyce nosa


W przypadku znieczulenia miejscowego już po kilku godzinach pacjent może wrócić do domu. Znieczulenie ogólne wymaga spędzenia pierwszej doby po operacji w klinice. Następnego dnia usuwana jest tamponada.

Przez kolejne trzy dni można zaobserwować narastanie obrzęku, również w okolicach oczu, po czym zaczyna on ustępować. Szwy i opatrunek termoplastyczny zdejmuje się na ogół po upływie 7-10 dni od daty korekty nosa. Jednak na okres kolejnych dwóch tygodni zakładany jest opatrunek gipsowy.

Korekta nosa – zalecenia po zabiegu


Podczas pierwszych dni po operacji nosa zalecany jest odpoczynek.
Najlepiej przyjmować pozycję półsiedzącą. W tym czasie nie należy również moczyć nosa. Wskazana jest więc kąpiel, a nie prysznic.

W trakcie rekonwalescencji pacjent powinien unikać również dźwigania czy uprawiania forsownych sportów, podczas których mogłoby dojść do uszkodzenia nosa. Lekka aktywność fizyczna wskazana jest po upływie miesiąca.

Przez 4 tygodnie po plastyce nosa trzeba też wystrzegać się sauny, solarium i słońca. W przypadku wyjścia na zewnątrz należy zabezpieczać nos za pomocą silnego filtra UV. Promienie słoneczne mogą się bowiem przyczyniać się do powstawania trwałych, nieregularnych przebarwień na skórze nosa.

Korekcja nosa – rezultaty


Poddanie się operacji nosa znacząco podnosi jakość życia pacjenta, bez względu na to, czy zabieg był wykonywany ze wskazań estetycznych, czy lekarskich. Zależnie od szybkości regeneracji organizmu obrzęk znika po 4-6 tygodniach od zabiegu. Pierwsze efekty procedury można zaobserwować po upływie 3-6 miesięcy. Na ostateczne efekty operacji trzeba poczekać około roku. Rezultaty zabiegu będą trwałe.

Operacja plastyczna nosa – jaka jest cena


Cena korekty nosa jest zależna od wielu czynników. Nie można jej określić bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Specjalista przedstawia dokładne koszty w trakcie wizyty kwalifikującej do operacji. Ogólny cennik naszych usług jest dostępny w recepcji centrum.

Myślisz o korekcji nosa? Już dziś umów się na wizytę w MML!