Skontaktuj się

Rhinoplastyka (rynoplastyka) w Warszawie

Co to jest rhinoplastyka

Rhinoplastyka to operacja korygująca wygląd nosa zewnętrznego, potocznie zwana plastyką nosa. Prowadzi do zmiany rozmiaru, kształtu czy proporcji tego narządu. Motywacją do przeprowadzenia rynoplastyki może być usunięcie niektórych problemów z oddychaniem i/lub zmiana wyglądu nosa. Dowiedz się, czy rhinoplastyka jest zabiegiem odpowiednim dla ciebie.

Rynoplastyka – dlaczego się ją robi

Celem rhinoplastyki może być skorygowanie wady wrodzonej, naprawa deformacji po urazie czy usunięcie niektórych problemów z oddychaniem.

Najczęściej zabieg rynoplastyki przeprowadza się z powodu wrodzonych lub nabytych problemów funkcjonalnych, np. skrzywienia przegrody nosowej. Wady w budowie nosa mogą bowiem powodować zaburzenia jego drożności, co skutkuje sennością, zmęczeniem i bólami głowy. Po operacji objawy te zwykle szybko ustępują.

Przyczyną wykonania plastyki nosa bywają również względy estetyczne. W MML przeprowadzamy korekcje zbyt dużych i długich nosów. Ponadto realizujemy operacje korygujące nosy z garbem w części kostnej czy chrzęstnej.

Dla osób nieakceptujących kształtu i wielkości swojego nosa zabieg rynoplastyki ma istotne znaczenie psychologiczne. Samopoczucie i samoocena jest więc także istotnym aspektem przy podejmowaniu decyzji o przeprowadzeniu plastyki nosa.

Często wszystkie z wymienionych przyczyn występują łącznie.

Przygotowanie do rynoplastyki – jak wygląda

W czasie pierwszej konsultacji z lekarzem ustala się szczegóły korekcji i rodzaju znieczulenia. Ponadto wykonywana jest fotograficzna i komputerowa symulacja wyniku pooperacyjnego. Określa się również czas pobytu w klinice (najczęściej pacjent wychodzi tego samego dnia). Przeprowadzana jest także konsultacja z anestezjologiem.

Przed rhinoplastyką zaleca się też wykonanie badań, takich jak:

  • morfologia krwi,
  • określenie czasu krwawienia i krzepnięcia oraz grupy krwi,
  • badanie EKG (u pacjentów po 45. roku życia).

Dodatkowo rekomendowane jest przeprowadzenie tomografii komputerowej nosa i zatok przynosowych.

Rhinoplastyka – przeciwwskazania

Nie istnieją jednoznaczne przeciwwskazania do przeprowadzenia plastyki nosa. Wśród względnych przeszkód wymieniane są:

  • cukrzyca,
  • niedokrwistość (anemia),
  • nieleczone nadciśnienie,
  • stany zapalne zatok przynosowych i twarzy.

Przebieg rynoplastyki – czego się spodziewać

Rhinoplastyka wymaga znieczulenia miejscowego lub ogólnego. Gdy operacja jest ograniczona do części chrzęstnej piramidy nosa, przeprowadza się ją zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym lub sedacji. Pacjent przebywa w klinice przez kilka godzin po zabiegu.

Co się dzieje po rhinoplastyce

Po operacji rynoplastyki nos stabilizowany jest od zewnątrz opatrunkiem termoplastycznym (tzw. nowoczesnym gipsem) na około 7 dni. Dodatkowo do wnętrza przewodów nosowych wkłada się delikatne opatrunki, zwykle rozpuszczalne.

Rynoplastyka – rekonwalescencja

Rekonwalescencja po rynoplastyce trwa około 2 tygodni. Powrót do zwykłej aktywności jest możliwy w ciągu 7-14 dni.

Po operacji korygującej wygląd nosa zwykle nie występują dolegliwości bólowe. Mogą się natomiast pojawić „bokserskie” sińce pod oczami. Ustępują one w przeciągu 7-10 dni.

Ze względu na proces gojenia i obrzęki ostateczne efekty rhinoplastyki widoczne są po kilku tygodniach.

Kontrola pooperacyjna jest ustalana indywidualnie z każdym pacjentem. Na ogół ma miejsce po 3, 6 i 12 miesiącach.

Jaka jest cena plastyki nosa

Cena rhinoplastyki zależy od kilku czynników. Dokładne koszty są ustalane przez specjalistę w trakcie konsultacji mającej na celu kwalifikację do zabiegu. Lekarz uwzględnienia w cenie wybrane procedury medyczne oraz konieczne materiały.

Umów się na konsultację w MML już dziś! Nasz specjalista opracuje dla ciebie indywidualny plan rynoplastyki.