Rejestracja on-line
Umów teleporadę
Menu
25.01.2021

Jak leczyć zapalenie zatok? Kiedy iść do lekarza?

Większość przypadków ostrego zapalenia zatok przynosowych jest spowodowana przez wirusy i wymaga jedynie leczenia objawowego.


W pierwszym etapie choroby, można wspomagać się różnymi rodzajami domowych środków na chore zatoki. Leczenie w przychodni jest niezbędne jeśli infekcja przedłuża się. Wówczas, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który przepisze doraźne środki medyczne, a w przypadku ewentualności powikłań zaleci konsultację z laryngologiem.

Domowe kuracje na zapalenie zatok

  • inhalacje,
  • picie dużej ilości płynów, oprócz napojów zawierających kofeinę lub alkohol,
  • ciepłe okłady,
  • płukanie nosa – zestawy do płukania nosa dostępne są w aptekach,
  • aromatyczne herbaty – szczególnie polecana jest herbatka z kwiatów lipy, suszonych malin i miodu spadziowego i napar z czarnej herbaty zmieszanej z imbirem bądź cynamonem,
  • nawilżacz powietrza – właściwa wilgotność powinna wynosić około 70 proc.,
  • krople do nosa obkurczające błonę śluzową,
  • maści rozgrzewające – najbardziej skuteczne są : kamforowa i bursztynowa,
  • leki o działaniu przeciwbólowym, 
  • spanie z uniesioną głową.

Jak leczyć zapalenie zatok?

Jeżeli wypoczynek i stosowanie domowych środków nie przyniesie wyraźnych rezultatów albo w stanie chorego nastąpi wyraźne pogorszenie, należy udać się w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego, który zastosuje właściwe środki medyczne, skuteczne na uciążliwe objawy. Prawidłowo leczone zapalenie zatok zazwyczaj ustępuje bez groźnych dla zdrowia powikłań.

W leczeniu zapalenia zatok w pierwszej jego fazie stosuje się:

    • Roztwór wody morskiej do nosa, kilka razy dziennie, aby przepłukać przewody nosowe,

    • Glikokortykosteroidy donosowe w przypadku trwania objawów >5 dni,

    • Leki przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, oraz spraye obkurczające śluzówkę nosa.

W przypadku uciążliwego zapalenia zatok, leczenie powinno przebiegać również przy pomocy leków przeciwbólowych oraz preparatów, rozrzedzających wydzielinę i nawilżających jamę nosową, a także środków obkurczających błonę śluzową. Dają one pozytywne efekty, jeśli przyjmowane są zgodnie z zaleceniami lekarza, czyli jedynie przez kilka dni. W przeciwnym razie, obrzęk błony śluzowej może powrócić.

Jeśli zapalenie zatok rozwija się w sposób grożący powikłaniami albo ma charakter powtarzający się, internista kieruje pacjenta do laryngologa. 

Ryzyko powikłań przy zapaleniu zatok

Jeżeli objawy nasilają się, nie przechodzi ból głowy, nie znika ropny katar, infekcja przeciąga się dłużej niż 10 dni, a także jeśli temperatura chorego przekracza 38-39°C, można obawiać się iż doszło do zakażenia bakteryjnego, wymagającego leczenia antybiotykiem. Wówczas, stosuje się amoksycylinę, doksycylinę lub trimetoprim sulfametoksazol, cefuroksym, lub antybiotyki z grupy makrolidów: klarytromycynę, azytromycymę. Czas stosowania antybiotykoterapii powinien wynosić od 10 do 14 dni. Jeśli zapalenia zatok mają charakter nawracający i przewlekły, oprócz pomocy laryngologicznej może być też niezbędna interwencja chirurgiczna, aby udrożnić zatoki. 

Nieleczone zapalenie zatok może rozszerzyć się na otaczające tkanki, doprowadzić do zapalenia tkanki podskórnej i oczodołu, lub nawet skończyć się zapaleniem opon mózgowych albo pojawieniem ropnia mózgu. Do możliwych powikłań zapalenia zatok należą także: powikłania wewnątrzczaszkowe, zapalenie szpiku kostnego czaszki oraz powikłania oczodołowe i oczne. 

W diagnozowaniu zapalenie zatok szczękowych najskuteczniejsza okazuje się tomografia komputerowa, ale wiele lekarz może zobaczyć również na zdjęciu RTG. W przypadku wyjątkowo trudnych diagnoz, można wykonać też endoskopię nosa i zatok.