Rejestracja on-line
Umów teleporadę
Menu
25.01.2021

Jakie są objawy zapalenia zatok?

Według statystyk, co trzeci Polak przynajmniej raz w życiu przeszedł ostre zapalenie zatok, a co piąty cierpi z powodu infekcji przewlekłej. Żeby zacząć skutecznie przeciwdziałać zapaleniu zatok, należy najpierw poznać jego objawy.

Co to jest zapalenie zatok?

Zatoki są to przestrzenie znajdujące się w kościach twarzy, wyściełane błoną śluzową. Wypełnia ona wpuklenia w twarzoczaszce, a z samą jamą połączone są one wieloma kanalikami i ujściami. Zdrowe zatoki wypełnione są powietrzem, a ich błona wytwarza rzadką wydzielinę śluzową, która służy oczyszczaniu wdychanego przez nos powietrza. Wyróżniamy kilka rodzajów zatok przynosowych: klinowe, czołowe, szczękowe oraz komórki sitowe. 

Zapalenie zatok jest to wynik infekcji wirusowej lub bakteryjnej, w przebiegu której dochodzi do zajęcia zatok. Schorzenie to, jest związane z zamknięciem naturalnych ujść do jamy nosa oraz zaburzonym transportem śluzu. Proces zapalny błony śluzowej zatok zawsze obejmuje także jamy nosa. 

Rozróżnia się trzy typy zapalenia zatok:

    • ostre – jest ono na ogół wywołane infekcjami bakteryjnymi i trwa do trzech tygodniach,

    • przewlekłe – występuje przy nim długotrwały obrzękiem oraz stan zapalny,

    • nawracające– objawy zapalenia zatok pojawiają się co najmniej cztery razy w ciągu roku.

Objawy zapalenia zatok

Charakterystycznym objawem zapalenia zatok jest katar oraz pojawienie się żółtej lub zielonkawej wydzieliny z nosa, która stając się coraz gęstsza, daje uczucie zatkanych nozdrzy. Powoduje ona trudności w oddychaniu i zmusza chorego do oddychania przez usta. Towarzyszy jej również podwyższona temperatura oraz ból głowy reagujący na pochylanie się i zmiany ciśnienia. Przy zapaleniu zatok, pojawia się również często wyraźne uczucie wzrostu ciśnienia bądź ucisku, a także bólu, tkliwości i obrzęku policzków, czoła i nosa a chory obserwuje u siebie zmniejszenie poczucia węchu i smaku. Objawy te nasilają się w porze zwiększonej aktywności. Są one dość zróżnicowane i zależne tego, które zatoki zostały zaatakowane przez proces zapalny:

• zapalenie zatok szczękowych powoduje odczuwanie ucisku lub rozpierania w miejscu zatoki, promieniujące aż do zębów, uszu bądź okolicy czołowej. Może towarzyszyć mu ropna wydzielina z nosa, obrzęk policzka, ból górnej szczęki, a nawet ból zęba.

• zapalenie zatok sitowych objawia się bólem u nasady nosa albo za okiem, obrzękiem powiek i okolic oczu, zatkaniem nosa oraz utrata powonienia.

• zapalenie zatok czołowych charakteryzuje się bólem w okolicy czoła.

• zapalenie zatok klinowych można rozpoznać po bólu promieniującym ku tyłowi głowy.

Podczas zapalenia zatok, pojawia się również nieprzyjemny zapach z ust, kaszel, zmęczenie, a także specyficzny nosowy rodzaj mówienia Objawy chorych zatok mogą utrzymywać się od tygodnia, nawet do ponad dwunastu tygodni jeśli dojdzie do przewlekłego zapalenia zatok.

Objawy bez kataru

Rzadką postacią zapalenia zatok jest stan zapalny zatok klinowych. Dość typowym jego objawem a właściwie jego brakiem, jest nieobecność wydzieliny cieknącej z nosa, która zwykle pojawia się przy chorych zatokach. W tym wypadku, charakterystycznym objawem jest bardzo silny ból głowy, który pojawia się wewnątrz czaszki i promieniuje do oczodołów oraz potylicy. Może również wystąpić pogorszenie widzenia oraz cienie pod oczami.

Ostre zapalenie zatok jest najczęściej spowodowane przez infekcję wirusową i w początkowym okresie choroby można próbować leczenia domowymi sposobami. Takimi jak nebulizacje z soli fizjologicznej, inhalacje, nawilżanie błony śluzowej nosa roztworem soli fizjologicznej lub wody morskiej. Jeśli dolegliwości nie ustępują lub nasilają się, należy udać się do lekarza rodzinnego, który przepisze leki przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwbólowe, które są medycznymi sposobami na zatoki. Jeśli nie dojdzie do powikłań, choroba powinna ustąpić. Leczenie można wspierać sposobami, takimi jak: ciepłe okłady, picie ziołowych herbat i używanie maści rozgrzewających.