Skontaktuj się
zerwane więzadła krzyżowe cena za operację

Zerwanie więzadeł krzyżowych – poradnik dla pacjentów

W kolanie znajduje się jedenaście więzadeł, które odpowiadają za prawidłowe działanie tego stawu. Najważniejsze z nich to więzadło krzyżowe przednie oraz tylne, które odgrywają kluczową rolę w procesie stabilizacji kolana oraz czucia głębokiego. Zerwanie więzadła krzyżowego to poważny uraz, który niesie za sobą długotrwałą rehabilitację oraz wpływa na wzrost ryzyka pojawienia się choroby zwyrodnieniowej. 

Dlaczego zrywają się więzadła krzyżowe?

Zerwanie więzadeł krzyżowych przednich (ACL) to jedna z najczęstszych przyczyn uszkodzeń kolana. Dotyczy ona ponad 50% wszystkich kontuzji. Dochodzi do nich najczęściej przy przeproście lub nadmiernym wykręceniu stawu kolanowego, np. podczas zmiany kierunku w biegu, prostowania kolana ze skrętu lub lądowania po skoku. To częsty problem sportowców trenujących piłkę nożną, koszykówkę oraz narciarstwo, choć kontuzje zdarzają się również podczas biegu czy wykonywania bardziej błahych codziennych czynności. 

Do najczęstszych objawów uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego ACL należą:

  • silny ból, który uniemożliwia chodzenie, 
  • obrzęk pojawiający się w ciągu kilku godzin od kontuzji,
  • uczucie niestabilności,

Jeśli od urazu minęło kilka tygodni lub miesięcy, głównym objawem zerwania więzadła jest uczucie niestabilności kolana oraz jego “uciekanie”. Zerwanie więzadeł krzyżowych przednich może wiązać się z innymi urazami lub skutkować powstawaniem dalszych, jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie. 

Zerwanie więzadła krzyżowego – czy konieczna jest operacja?

Większość drobnych więzadeł po naderwaniu regeneruje się samodzielnie. Wystarczy na pewien czas unieruchomić kolano. Niestety, zerwanie więzadła krzyżowego przedniego lub tylnego jest poważną kontuzją, której leczenie polega na operacyjnej rekonstrukcji. Operacja zalecana jest osobom, które zawodowo uprawiają sport, osobom młodym oraz takim, u których niestabilność kolana może przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności. 

W przypadku sportowców rekonstrukcja więzadeł powinna być przeprowadzona jak najszybciej, najlepiej nie później niż dziesięć dni po wystąpieniu urazu. Szybkie działanie gwarantuje bowiem szybki powrót do pełnej sprawności oraz wykonywania nawet intensywnych i obciążających treningów przed zawodami. W innych przypadkach z operacją można poczekać nawet kilka tygodni, wdrażając w tym czasie odpowiednią rehabilitację. Dzięki temu możliwy jest powrót do rekreacyjnych aktywności fizycznych. 

Okres rekonwalescencji i rehabilitacja

Obecnie najczęściej wykonuje się operację rekonstrukcji zerwanych więzadeł krzyżowych za pomocą małoinwazyjnej metody artroskopowej. Zabieg wykonuje się przez niewielkie nacięcie za pomocą precyzyjnych narzędzi chirurgicznych, dzięki temu jest on bardzo precyzyjny. Dzięki temu dolegliwości bólowe po operacji są znacznie mniejsze niż w przypadku klasycznej metody, a na kolanie pozostaje tylko niewielka blizna. Pierwsza pionizacja następuje po ustąpieniu znieczulenia, najczęściej już kilka godzin po operacji, a najczęściej następnego dnia pacjent może udać się do domu. 

cena operacji ACL

Ile trwa rehabilitacja po zerwaniu więzadeł krzyżowych w kolanie?

W pierwszym okresie pooperacyjnym zalecane jest noszenie ortezy oraz poruszanie się przy pomocy kul łokciowych. Rehabilitację można rozpocząć już drugiego dnia po operacji i trwa zazwyczaj około trzech miesięcy. To znacznie skraca czas powrotu do codziennych aktywności. Najczęściej już po 2-3 tygodniach możliwe jest prowadzenie samochodu. Warto pamiętać, że powrót do pełnej aktywności sportowej ze względu na różne czynniki, ustalany jest indywidualnie z lekarzem, jednak w większości przypadków nie następuje wcześniej niż 9 miesięcy po operacyjnej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Dużo o stanie więzadeł może „powiedzieć” tomograf komputerowy.

Zerwanie więzadeł krzyżowych – cena operacji

Operacyjne leczenie zerwanych więzadeł krzyżowych w kolanie metodą artroskopową niesie za sobą wiele zalet, takich jak szybki powrót do codziennych aktywności, krótki czas rehabilitacji i możliwość szybkiego wznowienia treningów. Koszt zabiegu uzależniony jest od rodzaju więzadła oraz stopnia jego uszkodzenia. W przypadku zerwania więzadeł krzyżowych przednich (ACL) cena operacji waha się od dziewięciu do piętnastu tysięcy złotych. Natomiast artroskopowe leczenie zerwanego więzadła krzyżowego tylnego (PCL) kosztuje zazwyczaj od kilkunastu do nawet dwudziestu tysięcy złotych. 

Zobacz także:

Zobacz wszystkie