Menu

鼻外科

Badania wskazują, że korekta nosa to jedna z najpopularniejszych operacji plastycznych wykonywanych na świecie. Zbyt duży, haczykowaty, krzywy lub garbaty nos może odbierać pewność siebie i radość z życia. Wpływa również na to, jak dana osoba jest postrzegana przez swoich rozmówców. To właśnie nos decyduje o atrakcyjności, a także o tym, czy prezentujemy się sympatycznie, a nasza twarz ma łagodny wyraz. Osoby, które mają kompleksy na punkcie nosa, często nazywają go swoim największym problemem. Z pomocą przychodzi im rhinoplastyka, czyli korekta nosa, dzięki której może on otrzymać całkowicie nowy kształt i wygląd. 

Wskazania do zabiegu

Korektę nosa wykonuje się najczęściej z powodu niezadowolenia z jego wielkości lub kształtu. To zabieg estetyczny, który pozwala poczuć się lepiej we własnej skórze i naprawić usterki matki natury. Najczęściej na operację zgłaszają się osoby, które uważają, że ich nos jest nieproporcjonalny do reszty twarzy, przez co nie czują się oni atrakcyjni. Często plastyka nosa jest połączona również z innym zabiegiem w obrębie nosa, wykonywanym ze względu na wskazania medyczne, na przykład utrudnione oddychanie lub pojawienie się bezdechu sennego. Można ją z powodzeniem połączyć z septoplastyką, czyli prostowaniem skrzywionej przegrody nosowej lub konchoplastyką – operacją mającą na celu plastykę przerośniętych małżowin nosowych. Możliwa jest również rekonstrukcja nosa po wypadku lub urazie, czyli taki rodzaj zabiegu, który odbudowuje uszkodzone tkanki, nadając tej części ciała nowy, atrakcyjny wygląd.

Jak przygotować się do plastyki nosa?

Najważniejsza jest konsultacja, podczas której pacjent będzie miał możliwość przedyskutować swoje potrzeby z lekarzem, ustalając jak najlepszy plan operacji. W trakcie wizyty lekarz zleci również wykonanie badań potrzebnych przed operacją, zwłaszcza w przypadku pełnej narkozy. Na tydzień przed planowanym zabiegiem należy odstawić leki, które zawierają substancje rozrzedzające krew. Pacjent powinien również powstrzymać się od palenia, ponieważ tytoń zwęża naczynia krwionośne i może utrudnić gojenie się ran. W przypadku planowanego znieczulenia, warto zadbać również o transport powrotny do domu. Po zabiegu istnieje ryzyko pogorszenia się samopoczucia, a nawet zasłabnięcia, dlatego niewskazane jest samodzielne prowadzenie pojazdów mechanicznych.

Rhinoplastyka

Korektę nosa przeprowadzić można dwiema metodami – otwartą lub zamkniętą. Metoda otwarta pozwala na szerszy dostęp do struktur nosa, dzięki przeprowadzeniu dodatkowego cięcia u podstawy kolumienki nosa. Dzięki temu możliwe jest dokładne wymodelowanie nosa do pożądanego kształtu. Natomiast w metodzie zamkniętej cięcie wykonywane jest wewnątrz nosa. W obu przypadkach po kilku miesiącach blizny stają się niezauważalne. O wyborze metody decyduje lekarz. W zależności od stopnia zmian oraz operowanego miejsca nosa, rhinoplastyka może trwać od niecałej godziny do nawet 3–4. Zabieg kończy się szyciem wykonanych wcześniej cięć, założeniem opatrunków w przewodach nosowych oraz unieruchomieniem nosa za pomocą wąskiej szyny termoplastycznej, zwanej potocznie gipsem.

Czy operacja nosa boli?

Rhinoplastyka wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Jest to uzależnione od zakresu operacji oraz operowanego obszaru. Środki miejscowe całkowicie znieczulają okolice nosa, dzięki czemu pacjent pozostaje przytomny, ale nie odczuwa żadnego bólu. W przypadku znieczulenia ogólnego, pacjent wprowadzany jest w stan śpiączki farmakologicznej, dzięki czemu pozostaje nieprzytomny przez cały czas trwania zabiegu korekty nosa. Ból może pojawić się po ustaniu znieczulenia, jednak można go łatwo kontrolować za pomocą doustnych leków przeciwbólowych. Dyskomfort może również powodować założony opatrunek wewnątrz nosa.

Plastyka nosa – ile trwa rekonwalescencja?

W przypadku znieczulenia miejscowego już po kilku godzinach pacjent może wrócić do domu. Całkowita sedacja wymaga spędzenia pierwszej doby po operacji w klinice. Następnego dnia usuwana jest tamponada. Przez kolejne trzy dni można zaobserwować narastanie obrzęku, również w okolicach oczu, po czym zaczyna on ustępować. Szwy i opatrunek termoplastyczny zdejmuje się po upływie 7–10 dni od daty korekty nosa. Jednak na okres kolejnych dwóch tygodni zakładany jest opatrunek gipsowy.

W zależności od szybkości regeneracji organizmu obrzęk znika po 4–6 tygodniach po operacji. Pierwsze efekty zabiegu można zaobserwować po upływie 3–6 miesięcy. Jednak nadal w organizmie zachodzi stopniowy proces przebudowy nosa, dlatego na ostateczne efekty trzeba poczekać nawet rok.

Wskazania po zabiegu

Podczas pierwszych dni po operacji nosa wskazany jest odpoczynek. W tym czasie nie powinno się również moczyć nosa, dlatego zamiast prysznica, zalecana jest kąpiel. Na czas trwania rekonwalescencji pacjent powinien unikać również uprawiania sportów, podczas których może dojść do uszkodzenia nosa. Niewskazane są zwłaszcza sztuki walki, boks czy gry zespołowe z piłką. Lekka aktywność fizyczna wskazana jest po upływie miesiąca. Przez cały okres rekonwalescencji powinno się bezwzględnie unikać sauny i słońca, a w przypadku wyjścia na zewnątrz, zabezpieczać nos za pomocą silnego filtru UV. Promienie słoneczne mogą przyczyniać się do powstawania przebarwień i prowadzić do nienaturalnego koloru nosa.

Ile kosztuje operacja nosa?

Cena korekty nosa jest zależna od wielu czynników, dlatego bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, nie można określić, jaki będzie ogólny koszt danej operacji. Z tego względu zapraszamy do kontaktu z Centrum Medycznym MML w celu umówienia się na wizytę lekarską.