Menu

NBI窄带成像诊断

 

Możemy wygrać z nowotworem, jeżeli wystarczająco szybko odkryjemy, że zaczął się rozwijać.

Im wcześniej uda się zaobserwować podejrzane zmiany, tym większa szansa na szybkie zastosowanie odpowiedniej terapii i skuteczne leczenie. Niestety im dłużej nowotwór będzie rósł, tym gorzej: nieprawidłowe komórki zaczną zajmować sąsiednie tkanki, mogą dostać się do układu krwionośnego, a następnie wraz z krwią krążyć po całym ciele (co powoduje powstanie przerzutów) i coraz trudniej będzie go leczyć.

Dlatego tak ważne dla naszego zdrowia, a wręcz życia jest rozpoznanie jak najwcześniejszych sygnałów tego, że w organizmie zaczyna się dziać coś złego.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

 

Kiedy zgłosić się na badanie diagnostyczne NBI ?

1. Niespodziewana zmiana barwy głosu: wydaje się bardziej matowy, niski.
2. Pojawiające się trudności podczas mówienia – dłuższa wypowiedź powoduje zmęczenie, a głos jest słabszy.
3. Uporczywa chrypka występująca od kilku tygodniu.
4. Częsty kaszel, a także drapanie, pieczenie, szczypanie lub kłucie w obrębie krtani (i objawy te nie są związane z infekcją, czyli nie towarzyszy mu gorączka, katar itp.)
6. Długotrwałe lub nawracające bóle w okolicy czoła, oczodołów, nosogardła, kratni i uszu.
7. Niedosłuch jednostronny.
8. Nawracające krwawienia z nosa.
9. Odkaszliwanie wydzieliny podbarwionej krwią.

Co może powodować nowotwory?
Przyczyny powstawania i rozwoju nowotworów

Z diagnostyki NBI powinny skorzystać także osoby z grup ryzyka czyli takie, które mają:

1. Codzienny kontakt (np. w pracy) z odczynnikami chemicznymi, przebywają w zapylonym, zanieczyszczonym środowisku.
2. Palą papierosy (lub paliły w przeszłości), a także palacze bierni (czyli przebywający w pomieszczeniu razem z osobami palącymi).
3. Osoby, których bliscy (z najbliższej rodziny) chorowali na nowotwór górnych dróg oddechowych (np. raka krtani, gardła, jamy ustnej)

Uwaga! Jest to także badanie polecane każdemu, kto troszczy się o zdrowie. Warto do zestawu badań profilaktycznych dołączyć także NBI i wykonywać je regularnie co 12 miesięcy.

 

Jak wygląda badanie i co można podczas niego zdiagnozować?

Po wywiadzie lekarskim pacjent siada na fotelu laryngologicznym – może wygodnie oprzeć głowę na specjalnie wyprofilowanym zagłówku. Lekarz przy pomocy atomizera podaje do jam nosa znieczulenie (lidokainę). Wygląda to dokładnie tak samo jak wówczas gdy używamy kropli do nosa w sprayu.

Znieczulenie ma za zadanie nie tyle zniwelować ból (ponieważ oglądanie dróg oddechowych za pomocą fiberoskopu jest bezbolesne), ale zlikwidować odruch wymiotny. To nieprzyjemne odczucie pojawia się zawsze gdy jakikolwiek ciało obce (w tym przypadku fiberoskop) dociera do gardła.

Następnie specjalista przystępuje do badania. Fiberoskop obsługuje jedną ręką (przypomina to nieco korzystanie z pada podczas grania na Play Station) i włączając od czasu do czasu filtr NBI obserwuje każdy zakamarek błony śluzowej. Tłumaczy pacjentowi co widzi na ekranie. Jeśli jest to możliwe, a pacjent wyrazi taką chęć, może sam obejrzeć wnętrze swoich dróg oddechowych.