Skontaktuj się

Badanie OCT

OCT to skrót oznaczający tomografię komputerową oka. Badanie znajduje szerokie zastosowanie diagnostyczne w wielu chorobach narządu wzroku, jest też jednym z badań, które wykonywane jest przez pacjentów przygotowujących się do zabiegów operacyjnych. Na czym polega i jak przebiega badanie? I kiedy należy je wykonać?

Czym jest badanie OCT?

Badanie OCT jest całkowicie bezpieczną i nieinwazyjną metodą diagnostyczną, pozwalająca na dokładna ocenę narządu wzroku. Tomografia komputerowa oka znajduje obecnie szerokie zastosowanie diagnostyczne w diagnostyce i monitorowaniu wielu chorób.

Tomograf jest bardzo nowoczesnym urządzeniem, wykorzystującym wiązkę optyczną, która wysyłana jest do wnętrza badanego narządu, gdzie odbija się i wraca do urządzenia. W badaniu siatkówki ocenie podlega współczynnik odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki. W ten sposób lekarz uzyskuje szczegółowe informacje o występujących wewnątrz oka zmianach.

Dużą zaletą badania OCT jest możliwość precyzyjnej oceny stanu nerwu wzrokowego. OCT charakteryzuje się wysoką precyzją i czułością diagnostyczną.

Wskazania do wykonania badania OCT w Warszawie

Badanie OCT wykonywane jest najczęściej wtedy, gdy okulista skieruje pacjenta na dodatkową, szczegółową diagnostykę, aby potwierdzić prawdopodobną diagnozę oraz monitorować leczenie chorób, takich jak:

  • obrzęk plamki,
  • otwór w plamce,
  • zwyrodnienie plamki (w tym również związane z wiekiem),
  • zwłóknienia przedplamkowe,
  • zmiany w oku związane z przebiegiem jaskry.

Badanie umożliwia okuliście również monitorowanie stanu pacjenta po przebytych operacjach wzroku.

Przebieg badania OCT

Badanie OCT jest całkowicie bezpieczne, do tego bezbolesne i nieinwazyjne. U niektórych pacjentów konieczne może być podanie kropli rozszerzających źrenice, wówczas konieczne jest odczekanie ok. 20 minut, aż lek zacznie działać.

W trakcie wykonywania badania pacjent pozostaje w pozycji siedzącej, opierając brodę o specjalną podpórkę. Zapewnia ona niezbędną stabilizację głowy na czas badania. Wiązka optyczna wnika do wnętrza oka, a następnie odbija się od siatkówki, tworząc na ekranie obraz – odwzorowanie badanego obszaru. Zadaniem lekarza jest odpowiednie ustawianie urządzenia – ważna jest odległość i kąt padania, w czasie badania należy stosować się do wytycznych okulisty, który prosi pacjenta np. o wykonanie określonych ruchów gałki ocznej.

Cała procedura diagnostyczna trwa nie dłużej niż kilka minut.

Wyniki badania OCT

Badanie OCT w Warszawie dostarcza lekarzowi wielu istotnych informacji na temat obecnych wewnątrz oka zmian. Poza oceną grubości siatkówki, okulista uzyskuje informacje dotyczące budowy poszczególnych warstw siatkówki, grubości włókien nerwowych, jakie znajdują się w sąsiedztwie tarczy nerwu wzrokowego. Ocenie podlega także budowa i struktura plamki.