Skontaktuj się

Klinika chirurgii twarzowo-szczękowej w Warszawie

Co to jest chirurgia twarzowo-szczękowa

Chirurgia twarzowo-szczękowa to szczególny rodzaj stomatologii. Chirurdzy tej specjalności są ekspertami w zakresie diagnostyki i leczenia problemów z kośćmi i tkankami żuchwy oraz dolnej części twarzy, podniebienia i zębów. Wykonywane przez nich operacje mogą m.in. pomagać w leczeniu schorzeń, stanów pourazowych i korygowaniu wad twarzy, szczęki czy jamy ustnej. Sprawdź szczegóły.

Chirurdzy twarzowo-szczękowi w MML – jak pracują

Specjaliści tworzący zespół chirurgii twarzowo-szczękowej centrum MML współpracują na co dzień z laryngologami. Celem wspólnych konsultacji jest sprawdzenie, czy do zaburzeń oddychania w czasie snu i obturacyjnego bezdechu sennego (OBS) nie przyczynia się wada zgryzu.

Przebieg wizyty u specjalisty chirurgii twarzowo-szczękowej

W trakcie konsultacji chirurg przeprowadza badanie jamy ustnej, warunków zgryzowych oraz funkcji układu stomatologicznego, czyli struktur jamy ustnej: języka, podniebienia i stawów skroniowo-żuchwowych.
Następnie pacjent otrzymuje zalecenie wykonania badań, takich jak:

  • zdjęcie telerentgenogramowe profilu czaszki: inaczej nazywane jest zdjęciem cefalometrycznym. Wykonuje się je według wskazówek specjalisty. Służy przeprowadzeniu szczegółowych pomiarów szczęk i żuchwy oraz ustawienia zgryzu zębów,
  • tomografia komputerowa 3D: to badanie, na podstawie którego można wstępnie ocenić kształt i położenie kości twarzoczaszki, tkanek miękkich, a także szerokości górnych dróg oddechowych.

W kolejnym kroku specjalista dokonuje wstępnej analizy na podstawie badania i zdjęcia. Wynikające z niej wnioski pozwalają na określenie dalszego postępowania.
Po kompleksowej diagnostyce proponujemy więc pacjentowi odpowiednie leczenie. Może ono być leczeniem laryngologicznym, ortognatycznym (z zakresu chirurgii twarzowo-szczękowej) lub połączeniem obu rodzajów interwencji.

Chrapanie i obturacyjny bezdech senny – leczenie z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej

Leczenie ortognatyczne chrapania i OBS znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku zwężenia dróg oddechowych, których stwierdzoną przyczyną są nieprawidłowości w budowie żuchwy lub szczęki.
Do stosowanych w takich przypadkach interwencji zalicza się np. operację przemieszczenia żuchwy, jednoczesnego przemieszczenia szczęki i żuchwy czy poszerzenia szczęki i żuchwy.
Za najbardziej efektywną z tych metod uznawane jest jednoczesne przemieszczenie szczęki i żuchwy. Wysunięcie części żuchwy i szczęki ku przodowi pozwala na powiększenie wymiaru gardła. Jest to zabieg wysoce skuteczny i trwały.

Klinika twarzowo-szczękowa – nasz zespół

Klinika MML zatrudnia zespół wykwalifikowanych specjalistów chirurgii twarzowo-szczękowej. Pracują u nas eksperci z wieloletnim stażem w ortognatyce, chirurgii stomatologicznej i implantologii. Chirurdzy twarzowo-szczękowi z MML mają doświadczenie w wykonywaniu najbardziej skomplikowanych zabiegów i operacji.
Jeśli uporczywie chrapiesz i masz wadę zgryzu, skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści chirurgii twarzowo-szczękowej pomogą ci w rozwiązaniu problemu.