Skontaktuj się

Metoda Celon

Co to jest Celon?

Metoda Celon to zabieg z zakresu chirurgii radiofalowej, polegająca na wykorzystaniu fal radiowych o wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze koagulacji. Zastosowanie tej metody zapewnia zminimalizowanie blizn oraz obrzęku i bólu po operacji.

Jak wygląda procedura?

Po znieczuleniu pacjenta, w tkanki, które poddajemy zabiegowi kilkukrotnie wprowadzana zostaje elektroda bipolarna, która generuje fale elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej. Pod wpływem tych fal w miejscu poddawanym zabiegowi dochodzi do przejściowego wzrostu temperatury (zwykle do około 80 stopni Celsjusza).

W trakcie zabiegu dochodzi do obkurczenia się tkanek, jednak pełny efekt uzyskiwany jest wtedy, kiedy z czasem dojdzie do wystąpienia, a następnie do zakończenia procesów włóknienia i gojenia tkanek (do około 2 miesięcy). Wywołane przez zabieg efekty są trwałe, bowiem zachodzące w tkankach procesy włóknienia są nieodwracalne.

Zabiegi te wykonywane są w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym, w zależności od lekarza.

Wskazaniami do leczenia chrapania metodą Celon są:
  • chrapanie i obturacyjny bezdech senny,
  • nadmierna wiotkość i/lub długość podniebienia miękkiego, przedłużenie języczka,
  • przerośnięte małżowiny nosowe.

Po zabiegu pacjent powinien przez siedem dni unikać alkoholu, bardzo gorących napojów, pikantnych i kwaśnych potraw, a także zrezygnować ze spożywania pokarmów, które mogłyby podrażnić struktury jamy ustnej (jako przykład takich pokarmów można podać chociażby słone przekąski czy też inne pokarmy o znacznej twardości). Po zabiegu przez minimum 7 dni powinno się unikać wysiłku fizycznego, a także wstrzymać się od korzystania z sauny czy z gorących kąpieli.

Po zabiegu metodą Celon u pacjentów występować mogą pewne dolegliwości (takie jak ból czy dyskomfort w obrębie obszaru poddawanego zabiegowi), jednakże nie utrzymują się one przez dłuższy czas – uznaje się, że ustępują one w ciągu około tygodnia.