Skontaktuj się

Palaczu, przyjdź na badania!

Już po raz trzydziesty – 31 maja – na całym świecie obchodzony będzie Dzień bez papierosa. Zainicjowany w 1987 roku przez Światową Organizację Zdrowia dzień, ma na celu zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu. W tym czasie warto zwrócić szczególną uwagę na znaczenie wczesnej diagnostyki onkologicznej krtani.

Grupą najbardziej narażoną na patologiczne zmiany w obrębie krtani są właśnie palacze, ze szczególnym uwzględnieniem osób, które trwają w nałogu dłużej niż 10-15 lat oraz Ci pacjenci, u których w rodzinie występowały już tego typu schorzenia. Dodatkowo ryzyko zwiększa się, kiedy osoba z chrypką zarażona jest wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Nie oznacza to, że osoby niepalące nie powinny się kontrolować. Także bierne palenie może być czynnikami rozwoju np. nowotworu krtani.

Na co należy zwrócić uwagę? Niespodziewana zmiana barwy głosu, częsty kaszel a także uporczywa chrypka, utrzymująca się przez kilka tygodni to objawy, które mogą świadczyć o rozwoju nowotworu i wymagają bezwzględnego przebadania. Pamiętajmy, że wiele schorzeń, w tym nowotwory układu oddechowego przez długi czas rozwijają się niezauważenie. Tylko wczesna diagnostyka, umożliwia wykrywanie zmian nowotworowych na etapie, który daje szansę na pełne wyleczenie.

Specjalnie z okazji Światowego Dnia bez papierosa, 31 maja w środę, w naszej Klinice odbędą się bezpłatne konsultacje dla pacjentów narażonych na choroby nowotworowe krtani. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka i zadbaj oprofilaktykę. Zapraszamy do kontaktu pod numerem 22  406 54 22. Ilość wizyt w ramach bezpłatnych konsultacji jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.W przypadku zaleceń lekarza do wykonania specjalistycznych badań w zakresie schorzeń górnych dróg oddechowych zapraszamy na pogłębioną diagnostykę.

Zobacz także:

Zobacz wszystkie