Skontaktuj się

Wszczepienie sztucznej soczewki

Współczesna medycyna niesie ze sobą wiele możliwości dla osób zmagających się z poważnymi chorobami narządu wzroku. Współcześnie możliwe jest wszczepienie sztucznej soczewki, dzięki której pacjent nie jest skazany na całkowitą utratę wzroku. Kiedy konieczne jest wykonanie zabiegu? I jak się do niego przygotować?

Wskazania do zabiegu wszczepienia soczewki

Wszczepienie soczewki to zabieg, który wykonywany jest u pacjentów, u których lekarz okulista stwierdzi, że jest to jedyna możliwość, aby zachować wzrok. Najczęściej dotyczy to osób starszych, u których wraz z wiekiem stan wzroku pogarsza się. Wśród wskazań wymienić należy również postępującą zaćmę, w przebiegu której soczewka pacjenta zaczyna mętnieć, co z czasem może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku.

Rodzaje soczewek wykorzystywanych podczas zabiegu wszczepienia soczewki

U pacjentów z zaćmą, u których konieczne jest wszczepienie soczewki wykorzystywane są trzy warianty, soczewki:

  • jednoogniskowe, nazywane soczewkami wzmacniającymi, dostępne w dwóch wariantach – jako soczewki sferyczne i asferyczne, od wyboru soczewki zależy komfort widzenia i to czy obraz na obrzeżach soczewki będzie zniekształcony,
  • wieloogniskowe, dostępne jako soczewki trifokalne, multifokalne lub EDOF, wykorzystywane w leczeniu zaćmy, pomagają też poprawić ostrość widzenia u osób z wadą wzroku,
  • toryczne (jednoogniskowe i wieloogniskowe) – to doskonałe rozwiązanie dla pacjentów z astygmatyzmem, u których jednocześnie poprawić należy ostrość widzenia.

Na szczególną uwagę zasługują soczewki fakijne. To nowoczesne rozwiązanie, które sprawdza się doskonale w przypadku leczenia krótkowzroczności. Są one bardzo elastyczne, wszczepione pomiędzy tęczówkę a naturalną soczewkę, nie zastępują naturalnej soczewki, lecz sztuczna soczewka w oku umieszczana jest dodatkowo. To idealne rozwiązanie dla osób, u których występują przeciwwskazania do korekcji laserowej.

Przygotowanie do zabiegu wszczepienia soczewki

Przygotowanie do wszczepienia soczewki poprzedzone jest konsultacją okulistyczną, podczas której lekarz ocenia stan pacjenta. Wszczepienie soczewki jest zabiegiem, do którego należy podejść bardzo indywidualnie. Konieczne jest przygotowanie wariantu soczewki, który będzie optymalnie dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Sztuczna soczewka w oku często jest jedyną możliwością, aby przywrócić pacjentowi możliwość widzenia, jednak musi ona zostać odpowiednio dopasowana.

Bardzo ważną kwestią są soczewki kontaktowe noszone na co dzień przez pacjenta, ponieważ przed zabiegiem należy całkowicie zrezygnować z ich noszenia. Konieczne może być ich ściągniecie w określonym czasie przed badaniem kwalifikacyjnym. W przypadku soczewek elastycznych, miękkich konieczne jest ich ściągnięcie na 2 tygodnie przed datą planowanego zabiegu, natomiast w przypadku soczewek twardych – nawet na 4 tygodnie. Noszone na co dzień soczewki korekcyjne wpływają na zmianę kształtu rogówki, a gdy zostaną zdjęte – rogówka stopniowo wraca do pierwotnego kształtu, co umożliwia rzetelną ocenę narządu wzroku.

Przed zabiegiem lekarz wykonuje nie tylko ocenę wady wzroku, konieczna jest też diagnostyka dna oka, badanie refrakcji, pomiar głębokości komory przedniej oka, wykonanie topografii rogówki, biometrii czy pomiaru średnicy źrenicy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka jest cena wszczepienia poszczególnych wariantów soczewek w Warszawie – sprawdź cennik i umów się na konsultację.

Zalecenia pozabiegowe

Wszczepienie sztucznej soczewki do oka jest zabiegiem, po którym pacjent musi ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Proces gojenia rany wymaga czasu, w którym następuje właściwa regeneracja tkanek. Po wszczepieniu sztucznej soczewki, w tym także soczewki fakijnej pacjent powinien unikać wysiłku fizycznego oraz podnoszenia ciężkich przedmiotów. Konieczne jest też czasowe zrezygnowanie ze sportu. Konieczne jest też unikanie:

  • gorących kąpieli,
  • korzystania z sauny,
  • pochylania się.

Ponadto pacjent w pierwszych dniach po zabiegu powinien unikać spania na boku, na operowanej stronie twarzy.

Lekarz okulista zaleci również ochronę wzroku przed wiatrem i słońcem. Konieczne będzie też stosowanie odpowiednich kropel. W czasie rekonwalescencji należy pamiętać o tym, aby nie zaciskać powiek, nie można też trzeć oczu, ani uciskać ich.