Skontaktuj się

Leczenie perforacji przegrody nosa

Przegroda nosowa zbudowana jest w części przedniej z tkanki chrzęstnej, a w części tylnej z kostnej. Zdarza się, że na skutek wielu różnorodnych przyczyn, powstaje w niej  ubytek, który nazywany jest perforacją przegrody nosowej. Jeżeli doszło u Ciebie do jej powstania, powinieneś jak najszybciej podjąć specjalistyczne leczenie. Dzięki zastosowaniu właściwej jego metody, możesz pozbyć się groźnego schorzenia, które nieleczone, może skończyć się nawet deformacją nosa. Dlatego, jak najszybciej udaj się do nas na wizytę!

Każdy przypadek traktowany indywidualnie!

Stosowane w Centrum Medycznym MML w Warszawie, leczenie perforacji przegrody nosowej, to indywidualny dobór właściwej metody farmakologicznej bądź chirurgicznej dla każdego przypadku, w zależności od rodzaju, wielkości i umiejscowienia perforacji. 

Dlaczego warto leczyć perforacje przegrody nosa w MML w Warszawie?

Centrum Medyczne MML od wielu lat zajmuje się wszelkimi chorobami laryngologicznymi. Nasz zespół regularnie uczestniczy w szkoleniach, sympozjach i konferencjach. Mamy bardzo bogate doświadczenie w leczeniu schorzeń przegrody nosowej. Skontaktuj się z nami jak najszybciej i zgłoś się na konsultacje do naszych lekarzy. Nie pozwól, aby ubytek w Twojej przegrodzie nosowej doprowadził do jeszcze większych problemów natury zdrowotnej i estetycznej! Zapraszamy do odwiedzin naszej placówki w Warszawie.

Czym jest perforacja przegrody nosa?

Perforacja przegrody nosa, to jej defekt, który odpowiada za przepływ powietrza między dwiema częściami jamy nosowej, powodujący całkowite przerwanie tkanki błony śluzowej w obrębie części chrzęstnej, kostnej lub obu części przegrody nosowej. Perforacje pojawiające się w przegrodzie nosowej powodują jej rozpad oraz upośledzenie fizjologii nosa, co skutkuje m.in. występowaniem krwawień, świstów, bólów głowy, wysychaniem śluzówki, oraz wpływają na trudności w oddychaniu i zaburzenia oddychania przez nos. Bardzo duże perforacje mogą skończyć się nawet deformacją nosa – zmianą jego kształtu lub zapadnięciem nosa zewnętrznego. 

Jakie są przyczyny powstawania perforacji przegrody nosowej?

Perforacje, czyli otwory w przegrodzie, mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Do najczęstszych należą:

  • urazy nosa i twarzy,
  • stany zapalne,
  • inwazje grzybicze,
  • nowotwory,
  • choroby ogólnoustrojowe,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • schorzenia metaboliczne,
  • ekspozycja zawodowa na substancje chemiczne,
  • zażywanie kokainy,
  • nadużywanie kropli do nosa,
  • procedury medyczne w obrębie nosa.

Chociaż do perforacji przegrody nosa przyczynić się mogą różne powody, najczęściej prowadzi do niej przebyty uraz nosa, a także powikłanie po przebytej operacji czy prostowaniu skrzywionej przegrody. Do perforacji może prowadzić także nadużywanie kropli do nosa, wprowadzanie do niego innych szkodliwych substancji takich, jak tabaka czy kokainadługotrwałe miejscowe stosowanie leków (w tym etylofenidatu donosowego, metamfetaminy, rozgniecionych tabletek na receptę lub aerozoli obkurczających nosa), przewlekłe krwawienia z nosa, a także nadmierne dłubanie w nosie.

perforacja przegrody nosowej warszawa

Przyczyną „dziury” w przegrodzie nosowej mogą też stać się różne schorzenia metaboliczne, jak chociażby cukrzyca oraz choroby endokrynologiczne, do których należą np. tarczyca. Do znacznie rzadszych przyczyn perforacji zaliczamy też rzadkie ziarniniakowe stany zapalne, takie jak ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń. Istnieje również związek pomiędzy grzybiczym zapaleniem zatok a perforacją przegrody nosa. Takie zaburzenia najczęściej występują u pacjentów z obniżoną odpornością.

Jak dochodzi do perforacji?

Do wystąpienia perforacji dochodzi, gdy dopływ krwi do chrząstki nosowej jest zamknięty po obu jej stronach, w przybliżeniu w tej samej lokalizacji. Uszkodzenie śluzówki nosa przyczynia się wówczas w konsekwencji do powstawania stanu zapalnego oraz dalszego zanikania błony śluzowej, co powoduje pogłębienie się infekcji. Kiedy dojdzie do ostatecznego zniszczenia śluzówki, następuje utrata dopływu krwi do chrząstki, a ostatecznie pojawia się perforacja. Warto jest zdawać sobie sprawę, że kiedy już do niej dojdzie, nie zachodzi naturalny proces zmniejszania i zarastania tkanek. Zawsze obecna jest tendencja do rozszerzania wielkości perforacji.

Jakie są rodzaje perforacji przegrody nosowej?

Perforacje klasyfikuje się w zależności od ich wielkości, rodzaju ubytku chrząstki lub kości oraz lokalizację. Mogą one znajdować się w przedniej środkowej i tylnej części nosa. Najczęściej spotykane są perforacje w lokalizacji przedniej i występowanie ich ocenia się na 92 proc. Natomiast w tylnej części przegrody, pojawia się ich tylko ok 10 proc i te, które tam się znajdują mają najczęściej charakter bezobjawowy.

Perforacje mogą występować w różnych kształtach: mogą być zarówno liniowe, jak i okrągłe lub owalne. Pod względem wielkości, perforacje mogą być: małe poniżej 1 cm średnicy, średnie, mierzące od 1 do 2 cm oraz duże, większe niż 2 cm.

Perforacje możemy także podzielić na wczesne i późne. Przyczyną wczesnych jest przerwanie błony śluzowej po obydwu stronach przegrody. Dochodzi do niego najczęściej w trakcie urazu lub operacji. Z kolei, przyczyną późnych, jest zanikowy nieżyt nosa, w którym błona jest bardzo cienka i posiada łatwą zdolność do pękania. Ubytki, zwane inaczej „dziurami” przegrody nosa, mogą powstawać też w wyniku różnych urazów albo być spowodowane przez choroby autoimmunologiczne.

Jakie są objawy perforacji?

Przyczyniając się do zaburzenia i zmiany przepływu powietrza, perforacje powodują upośledzenie fizjologii nosa, co skutkuje występowaniem m.in.

  • krwawień,
  • świstów,
  • bólów głowy,
  • wysychania śluzówki,
  • generalnych problemów z oddychaniem,
  • upośledzenia węchu,
  • tkliwości,
  • bólu nosa,
  • kataru, często o ropnym charakterze,
  • ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

Zanim powstanie perforacja, w nosie pojawia się na ogół wcześniej krwawienie, świadczące o uszkodzeniu błony śluzowej. Z kolei, zaburzenie prawidłowego przepływu powietrza spowodowane przez perforację, może przyczyniać się do wysychania śluzówki w nosie. Niewielka perforacja w przedniej części nosa może powodować wydobywanie dźwięku podobnego do gwizdu, słyszalnego w czasie wdychania lub wydychania powietrza przez nos.

Nieleczone perforacje, mogą prowadzić nawet do ciężkich deformacji – zmiany kształtu lub zapadnięcia nosa zewnętrznego. Większe perforacje mają zwykle cięższe objawy. Należą do nich często: strupy, wydzieliny krwi, trudności w oddychaniu, ucisku w nosie i dyskomfortu. Im bliżej nozdrzy znajduje się perforacja, tym większe prawdopodobieństwo, że wywoła objawy. Po dłuższym czasie, schorzenie może spowodować przerost małżowin nosowych, ponieważ nos broni się przed zwiększonym przepływem powietrza i małżowiny, które wówczas powiększają się z boków, próbują tę perforację zamknąć, co w efekcie prowadzi do zaburzeń jego drożności. Niekiedy powiększająca się coraz bardziej perforacja prowadzi do zniszczenia przegrody lub zapadnięcia się pozbawionego podparcia grzbietu nosa.

Z kolei niewielkie perforacje, które znajdują się z tyłu, mogą być zupełnie bezobjawowe. Szacuje się, że aż do 39 proc. pacjentów z perforacją może zupełnie o niej nie wiedzieć. Natomiast te, położone z przodu, najczęściej prowadzą do występowania świstów. I są raczej małe.

Natomiast rany w nosie, krwawienie i strupienie są objawami występującymi przy większych defektach przegrody, a im bardziej ubytek zlokalizowany jest z przodu przegrody, tym większe daje objawy .

Jak często występują perforacje przegrody nosa?

Zapewne nie wszyscy zdają sobie sprawę, że perforacja przegrody nosa, to schorzenie, które występuje stosunkowo często. Dane ze Szwecji wskazują, iż perforacje mogą dotyczyć nawet na 0,9 proc. osób. Inne szacunki podają, że na perforacje cierpieć może ok. 1 proc. pacjentów. Częstość występowania tego schorzenia jest prawdopodobnie znacznie wyższa, ale pozostaje nieujęta w statystykach, gdyż blisko dwie trzecie pacjentów nie wykazuje objawów i nie szuka pomocy lekarskiej.

Leczenie perforacji

Diagnoza pacjenta z perforacją przegrody obejmuje szczegółowy wywiad kliniczny, badanie fizykalne, testy diagnostyczne i badania laboratoryjne. Przede wszystkim, podstawą przeciwdziałania temu schorzeniu jest wyleczenie choroby podstawowej, która ją powoduje, np. choroby ogólnoustrojowej, zapalnej lub nowotworowej. Ponadto, należy skłonić pacjenta, aby zaprzestał wykonywania manipulacji w nosie i odstawił krople do nosa czy narkotyki, jeśli to one są powodem perforacji. Kolejnym etapem leczenia jest zamknięcie perforacji przegrody nosa.

Schorzenie to, można leczyć zarówno farmakologicznie jak i chirurgicznie. Wybór właściwego sposobu zależy od przyczyny, wielkości i umiejscowienia perforacji. Jeśli są one niewielkie, można je opanować za pomocą obserwacji. Natomiast w przypadku perforacji, które krwawią lub są bolesne, wstępne leczenie powinno rozpocząć się nawilżeniem i nałożeniem maści na ich brzegi, aby przyspieszyć proces gojenia i zapobiec bólom, i krwawieniom z nosa. Na całe szczęście, większość perforacji przegrody można leczyć bez operacji.

Jeśli natomiast schorzeniu towarzyszy utrata węchu oraz uporczywy gwizd, jednym ze sposobów jego leczenia jest użycie silikonowego przycisku stosowanego do przegrody. Zakłada się go gdy pacjent nie śpi, w warunkach klinicznych. Jednakże, obecność takiego przycisku może być dość uciążliwa dla większości pacjentów.

Natomiast dla tych, którzy pragną ostatecznego zamknięcia przegrody, jedynym wyjściem jest operacja. Jest ona niewątpliwie najbardziej skuteczną metodą leczenia tej choroby. Jednak chirurgiczne zamknięcie przegrody nosowej, to zabieg trudny i łączy się z wieloma możliwymi powikłaniami, a czasem wymaga przeprowadzania go w kilku etapach. Polega on na odświeżeniu brzegów perforacji i wytworzeniu płatów błony śluzowej. Rekonstrukcja ubytku „dziury” w przegrodzie nosa może być wykonana z błony śluzowej małżowiny nosowej dolnej, chrząstki małżowiny usznej, czasem z materiału obcego. Używa się do niego również wszczepionych, aktywnych biologicznie, usprawniających procesy gojenia biomateriałów.

Dane wskazują, że najwyższe wskaźniki sukcesu uzyskuje się po przeprowadzeniu zabiegów chirurgicznych z wykorzystaniem lokalnych płatów błony śluzowej oraz przeszczepów z zastosowaniem powięzi skroniowej i ludzkich bezkomórkowych.

Operację należy zawsze poprzedzić dokładną analizą wielkości perforacji. Pozwala to na dokładniejszy dobór wymaganego płata błony śluzowej lub przeszczepu. Zamknięcie perforacji nosa jest niezwykle trudnym zadaniem dla chirurga oraz dla pacjenta. Celem tego zabiegu jest zarówno dobry efekt estetyczny, jak i przywrócenie funkcjonalności w obrębie nosa . W wypadku tego schorzenia, o sukcesie zabiegu można mówić jeśli nastąpiło anatomiczne zamknięcie perforacji oraz zmniejszenie lub ustąpienie objawów.

Do przeprowadzenia operacji rekonstruującej ubytek w przegrodzie, można zastosować technikę otwartą zewnętrzną lub endoskopową zamkniętą. Powodzenie leczenia zależy od kondycji błony śluzowej, jej możliwości regeneracyjnej oraz wielkości samej perforacji. Operacja jest wykonywana w warunkach szpitalnych i w pełnej narkozie. Czas jej trwania wynosi od 1,5 do 2,5 godz. Pacjent musi pozostać w szpitalu ok 24 godziny, a okres rekonwalescencji wynosi 1 -3 tygodni.

Cena zamknięcia perforacji przegrody nosowej

Procedury rekonstrukcyjne wykonywane są tylko przez kilku najbardziej doświadczonych lekarzy w Polsce. Zawsze, każdorazowo, dobierana jest indywidualna procedura zabiegowa dopasowana tylko do danego pacjenta. Szczegółowa wycena zostanie podana podczas wizyty u specjalisty.