Skontaktuj się
kiedy do okulisty

Kiedy trzeba koniecznie zgłosić się do okulisty?

Do okulisty udajemy się, gdy z naszym wzrokiem lub oczami zaczyna dziać się coś nieprawidłowego. Okulista zajmuje się leczeniem wad wzroku oraz chorób narządów wzroku, takich jak zez, jaskra, zaćma, zapalenie spojówek, zwyrodnienie plamki żółtej AMD, różnego rodzaju zapalenia oczne czy też nowotwór i wiele innych. 

U okulisty, pojawiamy się jednak nie tylko wtedy, kiedy zauważamy u siebie problem ze wzrokiem, ale często także i po to, by wykonać różnego rodzaju badania. Niekiedy są nam one niezbędne aby uzyskać prawo jazdy lub zostać dopuszczonym do pracy.

Kiedy nie wolno nam zwlekać z wizytą u lekarza?

Z całą pewnością należy skontaktować się z okulistą zauważając u siebie:

    • pogorszenie ostrości wzroku,

    • przekrwienie oka,

    • podwójne widzenie,

    • pojawienie się tzw „mroczków” przed oczami,

    • światłowstręt,

    • zaburzenia pola widzenia,

    • swędzenie i pieczenia gałki ocznej,

    • mrużenie oczu podczas czytania, 

    • częste mruganie,

    • silny ból oczodołu,

    • silne i uporczywe bóle głowy.

Regularna kontrola swoich oczu jest również bardzo istotna w przypadku osób posiadających genetyczne obciążenie chorób i wad wzroku.

Dobrze jest też badać się u okulisty profilaktycznie – aby zapobiec rozwojowi chorób, wykrywając je już na początkowym etapie. U ludzi dorosłych, kontrolne badania okulistyczne powinny być wykonywane minimum co 2 lata. Ponieważ po 40. roku życia zaczynają rozwijać się takie choroby jak jaskra, czy zwyrodnienie szczególnie w tym okresie należy zadbać o swój wzrok. 

Warto jest wiedzieć, iż powodem wizyty u okulisty, powinny być również zmiany zapalne oczu i rozrostowe w obrębie gałki ocznej i powiek, gdyż mogą być one powodem trwałych zmian, wpływających na pogorszenia widzenia, a niekiedy prowadzących nawet do utraty wzroku.

Kiedy do okulisty częściej ? 

Istnieją też pacjenci należący do grup podwyższonego ryzyka, i u nich badania okulistyczne powinny być wykonywane częściej. Do takich osób, należą chociażby chorzy na cukrzycę, którzy są bardziej podatni na zapadanie na zaćmę czy jaskrę. Ta ostatnia jest podstępną i groźną chorobą, która nie dając długo żadnych objawów, powoduje ślepotę. Jednakże, wcześnie wykrytą jaskrę, można powstrzymać przez podawanie właściwych kropli.

Częściej do lekarza okulisty powinni zgłaszać się także chorzy na choroby zapalne tkanki łącznej, choroby reumatyczne, naczyń oraz choroby układu nerwowego, bo u nich pewne zmiany ujawniają się w oku wcześniej niż w innych narządach. 

Stan swojego wzroku powinny kontrolować co najmniej raz w roku, osoby starsze, nawet gdy nie zauważają u siebie żadnych niepokojących objawów. 

Kiedy jesteśmy bardziej narażeni na choroby oczu?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, iż regularnie badać swoje oczy powinna też każda osoba pracująca przy komputerze. Oprócz faktu, iż długie spoglądanie w monitor osłabia je, to, również wysusza ono śluzówkę.

Zagrożeniem dla oczu jest także przebywanie w środowisku, gdzie występują wzmożone fale energetyczne, promieniowanie, kontakt ze smołami pogazowymi. Wrażliwa powierzchnia oka negatywnie reaguje na zanieczyszczenie środowiska pyłem i chemikaliami. 

Na zwiększone ryzyko chorób oczu wpływa też nieodpowiednia dieta, zawierająca dużo kwasów nasyconych, które znajdują się w tłuszczach zwierzęcych. Mając tego świadomość powinniśmy badać się częściej.

Zobacz także:

Zobacz wszystkie