Skontaktuj się
Przyczyny spuchniętego gardła

Przyczyny spuchniętego gardła

Najczęstszą przyczyną spuchniętego gardła jest infekcja górnych dróg oddechowych. Opuchlizna może się również pojawiać w wyniku alergii czy zbyt suchego powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. W wielu przypadkach tę dolegliwość da się złagodzić domowymi metodami, jednak czasami niezbędna jest konsultacja z lekarzem laryngologiem. Dowiedz się więcej.

Spis treści

  1. Jakie choroby powodują opuchliznę gardła?
  2. Inne przyczyny obrzęku gardła
  3. Opuchnięte gardło – leczenie
  4. Domowe sposoby na spuchnięte gardło
  5. Niebezpieczny obrzęk gardła

Spuchnięte gardło, któremu towarzyszy zaczerwienienie i ból przy przełykaniu, jest zwykle efektem infekcji górnych dróg oddechowych. Może to być m.in. przeziębienie lub angina, powodowana najczęściej przez bakterie z grupy paciorkowców.

Jakie choroby powodują opuchliznę gardła?

Opuchlizna gardła występuje również przy zapaleniu krtani, migdałków lub tchawicy. Jest to także jeden z powszechnych objawów mononukleozy zakaźnej, jak również zakażenia wirusem wywołującym COVID-19.

Częstą przyczyną spuchniętego gardła są alergie. Reakcje uczuleniowe występują, gdy układ odpornościowy osoby chorej reaguje na tzw. alergeny (np. znajdujące się w pyłku roślin). Kiedy alergik wdycha te substancje, jego organizm uwalnia m.in. histaminę, co może powodować obrzęk i stan zapalny gardła. Ból gardła zwykle jest najbardziej odczuwalny rano u osób z zaburzeniami drożności nosa.

Alergia charakteryzuje się także objawami, takimi jak np.:

  • kichanie;
  • katar;
  • przekrwienie błony śluzowej nosa;
  • pieczenie i łzawienie oczu;
  • wysypka skórna.

Ciężkie reakcje alergiczne mogą wiązać się z trudnościami w oddychaniu, a nawet prowadzić do duszności i wstrząsu anafilaktycznego, który potencjalnie zagraża życiu.

Inne przyczyny obrzęku gardła

Nasze gardło może także być podrażnione i opuchnięte na skutek wdychania zbyt suchego powietrza
w domu czy biurze. Sytuacje takie występują zwykle w zimowym sezonie grzewczym lub gdy długo przebywamy w klimatyzowanym pomieszczeniu. Obrzęk gardła pojawia się też przy refluksie żołądkowo-przełykowym oraz u pacjentów, którzy przebyli operację w znieczuleniu ogólnym. Uczuciu spuchniętego gardła również palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu. Do dolegliwości mogą także prowadzić zaniedbania w higienie jamy ustnej.

Opuchnięte gardło – leczenie

Terapia spuchniętego gardła zależy od przyczyny, która ten stan wywołała. Jeśli powodem jest infekcja, domowe leczenie zwykle sprowadza się do przyjmowania dostępnych bez recepty tabletek do ssania, które zawierają środki przeciwzapalne, przeciwobrzękowe czy łagodzące ból. Są one również oferowane w wersji dla dzieci. W cięższych przypadkach obrzęku gardła lekarz może m.in. przepisać antybiotykoterapię.

Postępowanie przy alergii sprowadza się głównie do unikania kontaktu z alergenami, jak również do przyjmowania leków, np. przeciwhistaminowych.

Domowe sposoby na spuchnięte gardło

Domowe sposoby na spuchnięte i czerwone gardło mogą pomóc przy wczesnych objawach stanu zapalnego. Znaną od lat metodą nawilżania gardła są napary lub płukanki o działaniu przeciwzapalnym, które przy okazji niwelują obrzęk oraz ból. Do tego celu można wykorzystać zioła (np. tymianek, szałwię, korę dębu czy rumianek), a także roztwór sody oczyszczonej.

Jeśli opuchnięte gardło dokucza nam często, bez towarzyszących innych objawów, możemy rozważyć zaopatrzenie się w nawilżacz powietrza, do stosowania w domu lub pokoju biurowym. Warto zadać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu (40-60%) i często je wietrzyć. Powinniśmy także unikać wszelkich czynników drażniących gardło, jak np. dym papierosowy. 

Niebezpieczny obrzęk gardła

Niekiedy obrzęk gardła może stanowić zagrożenie dla życia. Dzieje się tak podczas poważnych zakażeń, np. bakteryjnych, wywołujących duszność. Sytuacja ta wymaga przyjęcia antybiotyków, a czasem nawet hospitalizacji.

Szczególnie niebezpieczne mogą być kłopoty z oddychaniem u dziecka, wywołane przez nagłe zapalenie krtani. Oprócz spuchniętego gardła i bólu, do jego charakterystycznych objawów zaliczamy duszność, „szczekający” kaszel oraz świszczący odgłos podczas wdechu. W razie zaobserwowania takich objawów, połączonych ze spuchniętym gardłem u dziecka, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pediatry.

Zobacz także:

Zobacz wszystkie