Skontaktuj się

Ból podniebienia – przyczyny i leczenie

Podniebienie to górna ściana jamy ustnej, oddzielająca ją od jamy nosowej, wyścielona błoną śluzową. Dzieli się na podniebienie twarde oraz podniebienie miękkie. Przyczyny bólu podniebienia są zróżnicowane.

Spis treści

  1. Ból podniebienia a suchość w jamie ustanej
  2. Urazy podniebienia a jego ból
  3. Ból podniebienia a choroby
  4. Ból podniebienia a alergia
  5. Ból podniebienia a chrapanie
  6. Leczenie bólu podniebienia
  7. Domowe sposoby na ból podniebienia

Ból podniebienia a suchość w jamie ustanej

Ból podniebienia suchości w jamie ustnej inaczej nazywamy kserostomia.
Powoduje ona szereg dokuczliwych i nieprzyjemnych objawów, wśród których wymienia się właśnie ból podniebienia. Może stanowić samodzielną jednostkę chorobową lub być symptomem rozwijającym się w toku oddzielnego procesu chorobowego.

Urazy podniebienia a jego ból

Ból i pieczenie podniebienia może być związane z podrażnieniem w postaci poparzenia podniebienia gorącymi pokarmami lub substancjami chemicznymi. Poparzone podniebienie jest bardzo bolesne, żywoczerwone, czasami krwawi. Bolesne afty, które utrudniają spożywanie posiłków pojawić się mogą w wyniku nieodpowiedniego szczotkowania zębów czy niedopasowanej protezy.
Afty mogą wywoływać ból na podniebieniu twardym oraz ból na podniebieniu miękkim. Znikają zwykle po około tygodniu, jednak wywołują, w tym czasie spory dyskomfort. Powstawaniu aft sprzyja palenie papierosów. Do mechanicznego urazu podniebienia często dochodzi też podczas gryzienia twardej żywności.

Ból podniebienia a choroby


Ból podniebienia może być również spowodowany różnego typu chorobami. Wśród nich wymienić można choroby przewodu pokarmowego np. refluks ponieważ cofające się kwaśne soki żołądkowe powodują podrażnienie przełyku i krtani. W przebiegu choroby refleksowej ból podniebienia może pojawiać się przy przełykaniu. Ból podniebienia może mieć również ścisły związek z zapaleniem zatok, ze względu na bliskie ich sąsiedztwo z jamą ustną. Bolesność podniebienia może mieć też podłoże w infekcjach jamy ustnej z powodu inwazji wirusowej, bakteryjnej czy grzybicznej. Wiele rodzajów infekcji może wywoływać stan zapalny podniebienia, języka czy gardła.
Spuchnięte podniebienie miękkie często związane jest z zapaleniem dziąseł. Czynnikiem wywołującym stan zapalny dziąseł jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Może być spowodowane np. płytką nazębną, która powstaje na powierzchni zębów i dziąseł. Należy usuwać ją codziennie poprzez regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów, w przeciwnym razie, może ona podrażnić tkankę. Spuchnięte podniebienie może również świadczyć o poważnej chorobie nowotworowej, np. raku podniebienia. Ten rodzaj nowotworu występuje dosyć rzadko i stanowi 1% wszystkich chorób nowotworowych jamy ustnej i gardła.

Ból podniebienia a alergia

Kolejną przyczyną dolegliwości bólowych w jamie ustnej może być alergia.
Odczyny alergiczne w jamie ustnej pojawiają się niekiedy równocześnie ze zmianami skórnymi, podniebienie wrażliwe jest na czynniki drażniące, ponieważ te łatwo dostają przez tkankę.
W przypadku jamy ustnej są to niektóre pokarmy, a także pasta do zębów, kosmetyki, szminki.

Ból podniebienia a chrapanie

Jeśli zauważmy u siebie prawidłowość, że ból podniebienia pojawia się rano to winę za ból ponosi najpewniej chrapanie podczas snu.
Z powodu skrzywienia przegrody nosowej dochodzi do wysuszenia śluzówek jamy ustnej i gardła. Suchości często towarzyszy zalegająca, gęsta wydzielina i nieprzyjemne pieczenie.
Oprócz tego winę za podrażnienia delikatnych tkanek jamy ustnej mogą ponosić wibracje pojawiające się podczas chrapania.

Leczenie bólu podniebienia


Wybór skutecznej metody bolącego podniebienia ma związek z właściwym rozpoznaniem źródła tej nieprzyjemnej dolegliwości. Tylko postawienie diagnozy umożliwia efektywne podjęcie leczenia przyczynowego lub objawowego. Ból podniebienia wywołany aftami złagodzą leki w postaci żelu, zamrażanie miejscowo.
Dobry wpływ na oparzenia mają żele przyspieszjące gojenie oraz tabletki na ból gardła, zmniejszają one stan zapalny oraz uśmierzają ból.


Domowe sposoby na ból podniebienia


Szybką ulgę po oparzeniu podniebienia wrzątkiem poczujemy po włożeniu do ust kostek lodu, zimno zmniejsza obrzęk i ból podniebienia. Należy je przemieszczać w ustach, nie mogą być one w jednym miejscu przez dłuższy czas. Metody tej nie można stosować u małych dzieci ze względu na ryzyko zakrztuszenia.
W trakcie gojenia się ran po oparzeniu należy unikać bardzo gorących i ostrych potraw, gdyż będą one jeszcze bardziej podrażniać śluzówkę jamy ustnej i poparzone miejsce.
Popularna metoda, która może przynieść ukojenie to napój z nasion siemienia lnianego (ma działanie nawilżające), które można stosować również u dzieci. Wystarczy zalać 2 łyżki nasion szklanką gorącej wodą i po 10-15 minutach wypić napar.
Podsumowując, ból podniebienia może mieć bardzo zróżnicowaną etiologię. Na pewno nie można go lekceważyć lekceważyć i jeżeli trwa przez dłuższy czas lub występuje z innymi objawami niezbędna jest wizyta u lekarza.

Zobacz także:

Zobacz wszystkie