Skontaktuj się
Ból ucha a lot samolotem

Ból ucha a lot samolotem

Ból ucha lub uszu to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która pojawić się może u osób w każdym wieku. Czym spowodowany jest ból ucha i czy gdy boli można latać samolotem? Co zrobić, aby nie trzeba było przekładać lotu lub zmieniać środka lokomocji?

Spis treści

  1. Przyczyny bólu ucha
  2. Czy z bolącym uchem można lecieć samolotem?
  3. Dlaczego w samolocie mogą boleć uszy?
  4. Co zrobić, żeby lecieć samolotem z bólem ucha?
  5. Czy z bólem ucha trzeba rezygnować z lotu?

Przyczyny bólu ucha

Przyczyny bólu ucha mogą być bardzo zróżnicowane. Często dolegliwości towarzyszą procesom zapalnym, jakie rozwijają się w obrębie zewnętrznego, środkowego lub wewnętrznego. Otalgie wywołać mogą m.in. bakterie lub grzyby, które prowadzą do rozwoju choroby i intensywnego bólu. Zdarza się, że u pacjentów rozwija się również stan zapalny ochrzęstnej.


Ból uszu towarzyszyć może również chorobom, takim jak: róża małżowiny usznej, półpasiec uszny, wyprysk alergiczny lub kontaktowy, a nawet choroby nowotworowe. Zdarza się, że dolegliwości bólowe pojawiają się jako konsekwencja zatkanego ucha. Sytuacja ta może być spowodowana zalegającą woskowiną lub znajdującym się w uchu ciałem obcym. Ból pojawia się też jako konsekwencja urazu mechanicznego, np. odmrożenia czy oparzenia.


Wśród przyczyn bólu ucha wymienić można również:

  • zaburzenia czynności trąbki słuchowej,
  • zapalenie wyrostka sutkowatego,
  • choroby nowotworowe zlokalizowane w jamie bębenkowej, powodujące ucisk lub nacieki na trąbkę słuchową.


Zdarza się, że odczuwany przez pacjenta ból ucha jest konsekwencją innych problemów zdrowotnych. W takiej sytuacji mówi się o tzw. rzutowanym bólu ucha. Wśród przyczyn takiego stanu wymienić należy m.in. choroby zębów, problemy w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, zmiany i stan zapalny w obrębie kręgosłupa szyjnego. Ból uszu może też pojawić się w chorobach krtani, gardła, w kręczu szyjnym, w stanach zapalnych ślinianek, w chorobach tarczycy czy w związku z problemami z migdałkami.


Różnorodne powody dolegliwości bólowych uszu sprawiają, że konieczne jest ustalenie przyczyny, aby móc wprowadzić odpowiednie postępowanie terapeutyczne.

Czy z bolącym uchem można lecieć samolotem?

Wiele osób latając samolotem zwraca uwagę, że podczas wznoszenia lub opadania dochodzi u nich do zatykania uszu. Dzieje się tak dlatego, że w atmosferze, w zależności od wysokości ciśnienie przyjmuje różne wartości, natomiast w uchu środkowym jest ono mniej więcej stałe. Gdy samolot startuje, zanim osiągnie określony pułap, ciśnienie wewnątrz ucha jest wyższe niż w otoczeniu. Analogicznie – gdy samolot obniża pułap, w uchu ciśnienie jest niższe niż w otoczeniu. Zanim dojdzie do wyrównania, wewnątrz ucha wytwarza się podciśnienie, blokujące trąbkę słuchową.


Problem z wyrównaniem ciśnienia może nasilać się u osób z infekcjami, powodującymi zatkanie trąbki słuchowej. Zdarza się, że ból ucha może być na tyle dotkliwy, że potrafi pokrzyżować wiele planów, w tym sprawić, by wymarzone wakacje nie doszły do skutku. Czy z bólem ucha można zdecydować się na lot samolotem? Przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej skontaktować się z lekarzem, który oceni bezpieczeństwo. Szczególnie groźne jest zapalenie ucha u dziecka, które nie potrafi jeszcze samodzielnie udrożnić trąbki słuchowej.


Zmiany ciśnienia są największym problemem, ponieważ lot samolotem może doprowadzić do pęknięcia naczyń krwionośnych, czego konsekwencją będzie trwałe uszkodzenie słuchu. Wśród najczęstszych powikłań związanych ze wzrostem ciśnienia pojawia się silny ból, niedosłuch, szumy uszne, a także pęknięcie błony bębenkowej i krwawienie do jamy bębenkowej.

Dlaczego w samolocie mogą boleć uszy?

Ból ucha podczas lotu samolotem jest konsekwencją zmiany ciśnień. Jest ono na tyle intensywne, że prowadzi do obrzęku błony bębenkowej. Powstaje on, gdy powietrze między wnętrzem ucha, a środowiskiem nie przepływa swobodnie. Jeśli dodatkowo osoba zmaga się z zapaleniem ucha środkowego, wówczas drożność układu jest mniejsza, co utrudnia wyrównywanie ciśnień.

Co zrobić, żeby lecieć samolotem z bólem ucha?

Przed podjęciem finalnej decyzji o locie samolotem z infekcją lub bólem ucha najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnąć opinii lekarza. Po wykonanym badaniu określi on zagrożenia, jakie wiążą się z podróżą. Ważną kwestią jest to, żeby podczas lotu samolotem zadbać o maksymalną drożność trąbki słuchowej. Jeśli objawy choroby nie są mocno nasilone lub osoba znajduje się w końcowej fazie, najczęściej wystarczy często przełykać ślinę, żuć gumę lub ziewać, ponieważ czynności te wspomagają odblokowanie trąbki słuchowej i wyrównanie ciśnień. Ćwiczenia otwierające trąbkę słuchową nie będą skuteczne, jeśli trąbka słuchowa jest niedrożna mechanicznie, tj. na skutek infekcji dróg oddechowych czy przerostu migdałka gardłowego.


Sposób postępowania przed podróżą uzależniony jest od przyczyn problemu. W przypadku zapalenia ucha konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, a jeśli jest taka możliwość, warto rozważyć zmianę terminu podróży. Lekarz podczas badania może zalecić stosowanie specjalnych kropel udrażniających, które aplikowane są bezpośrednio przed startem maszyny oraz lądowaniem.

Czy z bólem ucha trzeba rezygnować z lotu?

Zdarzają się sytuacje, w których lekarz może zalecić zmianę terminu lub całkowitą rezygnację z lotu. Do sytuacji tej może dojść nie tylko, gdy choroba jest intensywna, bo już niewielki stan zapalny w chwili dużej zmiany ciśnienia może bardzo mocno nasilić dolegliwości bólowe. Może doprowadzić też do groźnych powikłań.


Wśród bezwzględnych przeciwwskazań do planowanej podróży samolotem wymienić należy wysiękowe zapalenie ucha środkowego lub niedrożność trąbki słuchowej spowodowana przerostem migdałka. Zdarza się, że w pierwszej kolejności konieczne może być jego usunięcie.

Zobacz także:

Zobacz wszystkie