Rejestracja on-line
Umów teleporadę
Menu
07.05.2021

Chore Zatoki Objawy

Zatoki są przestrzeniami w okolicach nosa i czoła wewnątrz kości czaszki. Co istotne? Każdy człowiek ma 4 pary zatok, które jeśli są zdrowe wypełniają się powietrzem. Powietrze to jest następnie ogrzewane, oczyszczane oraz nawilżane. Niestety każdego roku coraz więcej osób zmaga się z zapaleniem zatok. Pamiętaj, jeśli podczas przeziębienia odczuwasz bardzo silny ból głowy, który dodatkowo wywołuje ból, ucisk w twarzy, to prawdopodobnie masz do czynienia z ostrym zapaleniem zatok! Jeśli masz chore zatoki objawy, które utrzymują się zbyt długo powinny być sygnałem do rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. W poniższym artykule znajdziesz cenne informacje na temat typowych objawów zapalenia zatok, na które warto zwrócić uwagę. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Przyczyny problemów z zatokami

Czy wiesz, że chore zatoki mogą dawać szereg różnych dokuczliwych objawów? Na początku bardzo często zdarza się, że wielu Pacjentów myli je z oznakami infekcji związanych z górnymi drogami oddechowymi. Warto zaznaczyć, iż bez względu przyczynę, ból który dominuje zlokalizowany jest najczęściej w okolicy zatok! W niektórych przypadkach zdarza się również, że może on promieniować w inne okolice twarzy. Zastanawiasz się co jest cechą charakterystyczną chorych zatok? To przede wszystkim wyciek z nosa, jego niedrożność oraz zaburzenia związane z węchem.

Powinieneś wiedzieć, że przyczyn objawów chorych zatok może być naprawdę bardzo wiele. Wśród nich najczęściej występują:

 • Ostre lub przewlekłe zapalenie zatok
 • Polipy zatok
 • Grzybica zatok
 • Torbiele zatok
 • Nowotwory niezłośliwe i złośliwe

Jeśli masz chore zatoki objawy nigdy nie powinny być bagatelizowane! Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest profesjonalne i kompleksowe leczenie! Centrum Leczenia Zatok MML jest Twoim najlepszym wyborem- nasi lekarze specjaliści wykorzystują najnowocześniejsze metody leczenia, dzięki czemu jest ono niezwykle skuteczne!

Chore zatoki- jakie objawy?

Należy podkreślić, iż jedną z najczęstszych przyczyn problemów z zatokami jest przede wszystkim zapalenie zatok zarówno ostre jak i przewlekłe! Aczkolwiek w przypadku ostrych stanów zapalnych objawy są zdecydowanie bardziej nasilone i występują bardziej gwałtownie. Najbardziej dokuczliwy jest ból zatok. Zdarza się, że podczas przebiegu przewlekłego zapalenia zatok ból jest dużo mniejszy, a w niektórych przypadkach nie pojawia się w ogóle.

Ostre zapalenie zatok charakteryzują objawy, które utrzymują się przeważnie do 2-3 tygodni, natomiast o przewlekłym zapaleniu zatok mówimy, gdy objawy trwają dłużej niż 12 tygodni. Co warto pamiętać? To, iż ból zatok najczęściej opisuje się jako przeszywający, tętniący oraz świdrujący. Co więcej? To ból, któremu często towarzyszy uczucie rozpierania w czaszce! Dolegliwości mogą umiejscawiać się w różnych miejscach, zależy to bowiem od tego, które zatoki objęte są stanem zapalnym. Mimo, iż objawy przewlekłego zapalenia zatok są takie same jak w przypadku ostrego, to jednak należy pamiętać że ten rodzaj choroby nie jest łatwo wyleczyć! Zdarza się, że konieczny jest zabieg polegający na udrażnianiu zatok.

Chore zatoki szczękowe – jakie objawy?

Jeśli chodzi o zapalenie zatok szczękowych, najczęściej obejmuje ono okolice twarzy, poczynając od górnych zębów a kończąc na jamie nosowej. Największy ból jaki Pacjenci opisują, występuje w górnej części policzka oraz okolicach czoła. Jednak zdarza się również, że promieniuje do zębów i uszu. Co istotne? Jest to ból, który znacząco nasila się podczas kaszlu, pochylania głowy i wysiłku fizycznego. Wśród innych objawów zapalenia zatok szczękowych można wymienić między innymi: gorączka, obrzęk policzka, ból zębów i wydzielina z nosa. Najczęstsze przyczyny zapalenia zatok szczękowych to: niewyleczony stan zapalany zębów, infekcje związane z układem oddechowym, alergia, astma oskrzelowa a także polipy w zatokach. Warto także zaznaczyć, że tego rodzaju zapalenie zatok może zostać wywołane powikłaniami, które mogą wystąpić po leczeniu kanałowym.

Zapalenie zatok sitowych – objawy

Jeżeli masz chore zatoki objawy jakie mogą się pojawić w przypadku zapalenia sitowego to między innymi: ból między oczami, ból w okolicy nosa lub za okiem, katar, obrzęk twarzy, ból gardła, gęsta wydzielina z nosa, a także kaszel i nieprzyjemny oddech. U niektórych Pacjentów pojawia się także nadmierne zmęczenie oraz zaburzenia związane z węchem i smakiem. Czy wiesz, że zapalenie zatok sitowych bardzo często rozwija się jako główne powikłanie po wielu schorzeniach? Mowa tutaj o: przeziębieniu, infekcji górnych dróg oddechowych oraz alergiach.

Zapalenie zatok czołowych – najczęstsze objawy

O czym warto pamiętać? To, iż zapalenie zatok czołowych najczęściej rozwija się jako następstwo po rekcjach alergicznych! Co więcej? Tego typu zapalenie zatok może być również spowodowane infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi. Jest to choroba, na którą narażone są przede wszystkim osoby, które długi czas przebywają w wilgotnych i chłodnych pomieszczeniach. Zapalenie zatok czołowych może rozwinąć się także w przypadku osłabienia odporności lub zbyt silnego stresu. Najczęstszymi objawami zapalenia zatok czołowych są: ból w okolicy oczu i czoła, katar, ogólne osłabienie, ucisk w obrębie oczodołów, a także kaszel nasilający się w nocy oraz ból gardła, gorączka i wydzielina z nosa.

Infekcje zatok klinowych- jakie objawy?

Ze względu na fakt, iż zatoki klinowe znajdują się najgłębiej, trudno jest zdiagnozować daną chorobę, która występuje w tym miejscu. Natomiast jeśli chodzi o objawy zapalenia zatok klinowych, to najczęściej występują: długotrwały ból głowy promieniujący w kierunku potylicy, oczu, a także tyłu głowy oraz gęsta wydzielina spływająca do gardła. Co istotne? Wszelkie dolegliwości nasilają się podczas pochylania! W niektórych przypadkach bólowi towarzyszą dodatkowe symptomy takie jak: zaburzenia związane z widzeniem oraz mdłości. Przyczynami infekcji zatok klinowych są najczęściej: krzywa przegroda nosowa, polipy i alergie. Co więcej? Źródłem zapalenia zatok klinowych może być także mukowiscydoza, choroba genetyczna, która objawia się przede wszystkim nadmierną ilością wydzielanego śluzu w organizmie. Warto mieć na uwadze, iż jest to bardzo poważna choroba, która może doprowadzić do zaburzeń związanych z układem oddechowym i pokarmowym! Dlatego też jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy- nie czekaj, skontaktuj się z nami! Doświadczeni laryngolodzy Centrum Medycznego MML to najlepsi specjaliści, którzy zajmują się kompleksowym leczeniem zatok!

Objawy chorób zatok- polipów, grzybicy, torbieli, nowotworów

 • Obecność polipów w zatokach może dawać bardzo podobne objawy jak przy zapaleniu, jednak są one nieco mniej nasilone! Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest przewlekły katar i kichanie. W niektórych przypadkach dodatkowo może wystąpić ból głowy oraz zaburzenia związane z węchem. Zdarza się często, że polipy utrudniają chorym oddychanie, przez co oddychają oni przez usta.
 • W przypadku grzybicy zatok, najczęściej rozwija się ona poprzez przewlekłe zapalenie. Zastanawiasz się jak są objawy grzybicy zatok? Otóż są one bardzo podobne do objawów zapalenia zatok, bowiem są to między innymi: niedrożność nosa, wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła, a także nieprzyjemny zapach z ust.
 • Z kolei torbiele zatok powstają poprzez utrudniony odpływ z zatok. Występują w zatokach czołowych, a do ich głównych objawów należą: przemieszczanie gałki ocznej na zewnątrz, zaburzenia związane z ruchomością gałki ocznej oraz zaburzenia widzenia.

Zdarza się również, że przyczyną problemów z zatokami są nowotwory niezłośliwe i złośliwe. Wśród nowotworów niezłośliwych najczęściej diagnozuje się :

 • Kostniaka – występuje w zatoce sitowej i czołowej, Pacjenci skarżą się szczególnie na przewlekły ból głowy, który z czasem nasila się a także uczucie rozpierania w głowie
 • Brodawczaka – główne objawy to krwawienie z nosa i niedrożność, ten nowotwór występuje bardzo rzadko, jednak jeśli się pojawi może przybrać formę nowotworu złośliwego
 • Naczyniaka – w tym przypadku występują gwałtowne krwawienia nosa lub części nosowej gardła oraz problemy ze słuchem. Co istotne? Choroba może doprowadzić do zniekształceń nosa zewnętrznego.

Nowotwory złośliwe zatok występują niezwykle rzadko! Jeśli chodzi o ich objawy, to pojawiają się bardzo późno a ich rozpoznanie nie należy do łatwych! Ich głównymi objawami są: jednostronne upośledzenie drożności nosa, jednostronny wyciek z nosa, zaburzenia węchu, wydzielina ropno- krwista z nosa, ból i uczucie rozpierania w głowie.

Choroba zawodowa zatok

Warto zaznaczyć, iż uraz ciśnieniowy zatok przynosowych to choroba zawodowa, która dotyka najczęściej: lotników, nurków, a także skoczków spadochronowych. Jej głównym objawem jest nagły i silny ból w okolicy zatok przynosowych- szczególnie czołowych. Jest to choroba, która może pojawić się w przypadku znacznej różnicy ciśnienia. Jej dodatkowym objawem może być krwawienie z nosa oraz zapalenie zatok przynosowych.

Chore zatoki bez kataru- uważaj na objawy, które mogą być mylące!

Jeśli masz chore zatoki objawy jakie u siebie obserwujesz mogą czasem zmylić! Pamiętaj w sytuacji, gdy występują objawy chorych zatok bez kataru- najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z lekarzem specjalistą! Pojawiający się ból zatok tak naprawdę może być zlokalizowany w innym miejscu, tym samym stanowiąc objaw całkiem innej choroby. Mowa tutaj o:

 • Bólach migrenowych o nieustalonym podłożu- to silne, uciążliwe i napadowe bóle, które pojawiają się jednostronnie przede wszystkim w okolicach oczodołów
 • Bólach związanych z nadciśnieniem tętniczym- występują szczególnie u osób cierpiących na napadowe skoki ciśnienia
 • Bólach, które są efektem długotrwałej ekspozycji na czynniki powodujące stres- powodowane są przez reakcje biochemiczne, jakie zachodzą w mózgu

W początkowym okresie infekcji zatok można wypróbować sprawdzone domowe sposoby na zatoki oraz zioła i leki, które dostępne są bez recepty. Jednak, jeśli zastosowane leki okazują się być nieskuteczne a choroba trwa już ponad tydzień i towarzyszy jej gorączka, ropna wydzielina z nosa oraz ból- nie warto zwlekać! W tej sytuacji niezbędna jest wizyta u lekarza, laryngologa, który poprowadzi dalszą, precyzyjną diagnostykę choroby. Zapoznaj się z ofertą Centrum Medycznego MML i wybierz profesjonalne i skuteczne leczenie zatok!