Skontaktuj się

Chrypka po rzuceniu palenia – jak sobie z nią radzić

  1. Możliwe przyczyny zachrypniętego głosu po rzuceniu palenia
  2. Domowe sposoby na chrypkę

Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarny papierosy pali codziennie co 4. dorosły Polak (24 proc.) Częściej od kobiet po papierosa sięgają mężczyźni. W nałóg wpada też młodzież. Do regularnego palenia przyznaje się prawie 9 proc. nastolatków w wieku 15-19 lat.

Konsekwencje palenia tytoniu to przede wszystkim choroby płuc, ale również szereg innych schorzeń i dolegliwości. Grupą najbardziej narażoną na patologiczne zmiany w obrębie krtani są właśnie palacze, ze szczególnym uwzględnieniem osób, które trwają w nałogu dłużej niż 10-15 lat oraz Ci pacjenci, u których w rodzinie występowały już tego typu schorzenia.

Mimo, że rzucenie palenia wcale nie oznacza braku problemów w przyszłości to eksperci są zgodni – nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia. Jedną z konsekwencji palenia , która może pozostać problemem także po odstawieniu papierosów jest tzw. chrypa palacza. Chrypka pojawia się u nałogowych palaczy. Przeważnie towarzyszy jej zmieniona barwa głosu, drapanie, pieczenie oraz suchość w gardle. Krtań nie lubi dymu nikotynowego, który drażni błonę śluzową strun głosowych. Z nagromadzonego w obronie przed dymem śluzu tworzy się „poduszka” pod nabłonkiem pokrywającym fałdy głosowe. Powstały obrzęk wywołuje chrypkę.

Możliwe przyczyny zachrypniętego głosu po rzuceniu palenia

Chrypka, która pozostaje z nami już po rzuceniu palenia zazwyczaj jest wynikiem oczyszczania się płuc ze szkodliwych substancji. Warto jednak odpowiednio wcześniej zbadać dokładnie dolegliwości, aby mieć pewność, że chrypka nie jest oznaką poważniejszej choroby. Może bowiem świadczyć ona o pojawieniu się guzów na krtani, należy więc wykluczyć te przyczynę. Przy wszelkich schorzeniach krtani bardzo ważna jest wczesna diagnostyka i regularna profilaktyka. Obecne metody diagnostyczne jak np. badanie NBI dostępne w Centrum Medycznym MML jest stanie wykryć nawet bardzo wczesne stadium nowotworu w obrębie krtani.

Diagnostyka pod kątem onkologicznym nie wyczerpuje tematu. Istnieje wiele innych schorzeń krtani, które wymagają dokładnego zbadania i leczenia. Wspomnieć należy o tzw. „obrzękach Reinkego”, czyli zmianach obrzękowych błony śluzowej strun głosowych, również zależnego od palenia papierosów. Obrzęk powoduje obniżenie się głosu i występuje najczęściej u kobiet. Niewłaściwa emisja i nadmierny wysiłek głosowy może doprowadzić do powstania guzków głosowych, która wymaga rehabilitacji foniatrycznej, czyli „ustawienia głosu i toru oddychania”, a czasem zabiegu mikrochirurgii krtani.

Domowe sposoby na chrypkę

Jeżeli uda nam się wykluczyć jednostki chorobowe, które mogłyby powodować chrypkę po rzuceniu palenia, to warto zastosować domowe sposoby na walkę z chrypką. Cierpiąc z powodu chrypy, powinniśmy szczególną wagę przyłożyć to higieny głosy na ,którą składają się:.

  • Nawadnianie – picie dużej ilości wody, najlepiej małymi łykami
  • unikanie krzyku
  • rezygnacja z ostrych potraw
  • unikanie mówienia na zimnym powietrzu
  • zadbanie o prawidłowy mikroklimat pomieszczenia – nawilżanie pomieszczeń za pomocą przeznaczonych do tego urządzeń

Zobacz także:

Zobacz wszystkie