Skontaktuj się
Ginekomastia - jak się objawia?

Ginekomastia – czym jest i jak się objawia?

Ginekomastia, czyli powiększenie gruczołu piersiowego u mężczyzn. Objawia się jedno lub obustronnym rozrostem tkanki gruczołowej i często staje się powodem kompleksów i dyskomfortu mężczyzn, których dotyka. W Centrum MML prof. Agnieszka Kołacińska -Wow wykonuje operacje usunięcia ginekomastii.

Spis treści

  1. Ginekomastia – czym jest i jak się objawia
  2. Jakie są przyczyny ginekomastii?
  3. Coraz większa skala problemu
  4. Diagnostyka
  5. Leczenie ginekomastii
  6. Efekty operacji usunięcia ginekomastii

Lipomastia to przerost tkanki tłuszczowej w gruczole piersiowym męskim, często u mężczyzn ze zbyt wysoką masą ciała.

Jakie są przyczyny ginekomastii?

Przyczyny ginekomastii są różne , ale jedną z częściej diagnozowanych przyczyn są zaburzenia hormonalne. Nieprawidłowe stężenie hormonów: testosteronu oraz estrogenów może skutkować przerostem tkanki gruczołowej piersi. Przyczyny ginekomastii: choroby gruczołu krokowego, jąder, tarczycy, nadnerczy, wątroby, nerek, zespoły genetyczne (np. zespół Klinefeltera), stosowanie niektórych leków (np. kardiologicznych), stosowanie steroidów anabolicznych, otyłość. Zdarza się również, że nie można ustalić przyczyny dolegliwości – taki rodzaj ginekomastii nazwany jest ginekomastią idiopatyczną. Czasami występuje również ginekomastia przejściowa, związana z okresem dojrzewania.

Coraz większa skala problemu

Do gabinetów lekarskich trafia coraz więcej mężczyzn , którzy przyznają, że latami ukrywali ginekomastię, poświęcając dużo czasu i energii na dobieranie odpowiednich ubrań, unikanie publicznych przebieralni, czy pozowanie do zdjęć w określony sposób. Zdarza się, że ginekomastia tak bardzo wpływa na samoocenę mężczyzn, że w obawie przed krytyką lub wyśmianiem nie decydują się na nawiązywanie intymnych relacji. Część mężczyzn, szukając rozwiązania problemu podejmuje się intensywnych treningów na siłowniach oraz chwyta się różnych diet z nadzieją, że dzięki temu pozbędą się ginekomastii.

Diagnostyka

Przerost męskich gruczołów piersiowych wymaga konsultacji lekarskiej. Tylko lekarz, na podstawie szczegółowego wywiadu i badania fizykalnego, badań obrazowych, ewentualnie biopsji, może prawidłowo rozpoznać ginekomastię. Ustala też przyczynę problemu. W procesie diagnozowania ginekomastii uwzględnia się aspekt onkologiczny, ponieważ ginekomastia jednostronna, wymaga wykluczenia raka gruczołu piersiowego (rak piersi występuje u mężczyzn, natomiast 100-130 razy rzadziej w porównaniu z kobietami).

W ginekomastii obustronnej także niezbędna jest diagnostyka, która pomoże określić podłoże problemu. Do badań dodatkowych, które zleci lekarz należą oznaczenia podstawowych stężeń androgenów (testosteronu całkowitego) i estrogenów (estradiolu). Bada się stężenia hormonów gonadotropowych (FSH, LH), które regulują czynności gruczołów płciowych i wydzielanie hormonów płciowych oraz prolaktyny. Oznaczenie stężenia prolaktyny pozwala wykluczyć (lub potwierdzić) hiperprolaktynemię, uznawaną za odrębne schorzenie, w której również dochodzi do powiększenia gruczołów piersiowych.

Diagnostykę można poszerzyć o badania obrazowe; przydatna bywa ultrasonografia (np. USG gruczołów piersiowych, jąder, nadnerczy). Czasem istnieją wskazania do wykonania biopsji zmiany w piersi do oceny histopatologicznej (mikroskopowej).

Leczenie ginekomastii

Operacja jest najczęściej wybieraną metodą w przypadku leczenia ginekomastii. Zabiegi w obrębie gruczołu piersiowego można przeprowadzać, stosując różne metody znieczuleń: znieczulenie ogólne lub znieczulenie miejscowe. Wybór metody leczenia operacyjnego oraz rodzaju znieczulenia zależy m.in. od rozległości planowanego zabiegu.

Efekty operacji usunięcia ginekomastii

Operacja polega na wycięciu gruczołu piersiowego. Przekłada się to na lepszy wygląd klatki piersiowej. Oprócz aspektu wizualnego, niewątpliwą korzyścią jest poprawienie komfortu psychicznego pacjenta, który dzięki operacji może pozbyć się kompleksu i odzyskać pewność siebie.

Zaobserwowałeś u siebie przerost gruczołu piersiowego. Zapisz się do MML. Zaproponujemy Ci optymalne leczenie ginekomastii!

Zobacz także:

Zobacz wszystkie