Skontaktuj się
Krzywa przegroda nosowa - leczenie

Krzywa przegroda nosowa – jak leczyć?

  1. Przegroda nosowa- czym jest?
  2. Jakie mogą być przyczyny skrzywienia przegrody nosowej?
  3. Diagnoza krzywej przegrody nosowej
  4. Jak wygląda leczenie przegrody nosowej?

Problemy z oddychaniem? Uczucie zatkanego nosa czy ciągle nawracające infekcje górnych dróg oddechowych? To objawy, które mogą przeszkodzić w codziennych czynnościach! Niestety dolegliwości te dość często są następstwem skrzywionej przegrody nosowej. Centrum Medyczne MML oferuje profesjonalne leczenie- septoplastykę, czyli operację przegrody nosowej. Zastanawiasz się jak wygląda operacja skrzywionej przegrody nosowej oraz jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u laryngologa? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy serdecznie.

Przegroda nosowa- czym jest?

Przegroda nosowa to główna część odcinka drogi oddechowej, czyli nosa, który bierze udział w oddychaniu. Co istotne? Powietrze dostające się tam z zewnątrz, jest oczyszczane z zanieczyszczeń oraz nawilżane (zanim znajdzie się w dalszych odcinkach dróg oddechowych). Przegroda nosowa pełni więc rolę ścianki, która dzieli jamę nosową na 2 części, gdyż rozciąga się na całej długości nosa aż po część nosową gardła! Należy zaznaczyć, iż przegroda nosowa składa się z 3 części: błoniastej, chrzęstnej i kostnej.

Jakie mogą być przyczyny skrzywienia przegrody nosowej?

Krzywa przegroda nosowa to niestety bardzo częsty problem, z którym Pacjenci zgłaszają się do nas. Wrodzone skrzywienie przegrody nosowej powstaje w skutek rozregulowanego wzrostu chrzęstnej i kostnej tkanki wewnątrz nosa. Jednak znacznie częściej mamy do czynienia z wadą nabytą w ciągu życia. Taki defekt może wystąpić zarówno od momentu narodzin (m. in. w wyniku złego ułożenia się płodu podczas porodu), jak i w późniejszym etapie życia np. w wyniku bójki czy upadku. O czym warto pamiętać? To, iż skrzywienie przegrody nosowej często nie jest widoczne gołym okiem! Część Pacjentów zgłasza się do MML z dolegliwościami już przy bardzo małym skrzywieniu, natomiast u niektórych nawet duża asymetria nie wywołuje żadnych objawów. Skrzywiona przegroda nosowa często objawia się mało charakterystycznie m. in. poprzez:

  • Uczucie stale zatkanego nosa- jedno lub obustronne
  • Częste bóle głowy
  • Występujące dosyć często krwawienia z nosa
  • Infekcje górnych dróg oddechowych np. zapalenie gardła czy infekcje zatok
  • Chrapanie
  • Zwiększona trudność w odczuwaniu zapachów

Diagnoza krzywej przegrody nosowej

Aby postawić prawidłową diagnozę, należy umówić się na wizytę do otolaryngologa. Doświadczeni lekarze MML przeprowadzą z Państwem szczegółowy wywiad dotyczący nie tylko objawów, ale także ewentualnych urazów, do których mogło dojść w ostatnim czasie (mowa tutaj o urazach w okolicy nosa lub twarzy). Po zakończonym wywiadzie lekarz specjalista wykona dokładne badanie przy pomocy rynoskopu, który pozwoli stwierdzić możliwe nieprawidłowości w obrębie przegrody nosowej. Co więcej? W niektórych przypadkach specjalista może zlecić przeprowadzenie innych badań, aby potwierdzić podejrzewaną diagnozę np. tomografię komputerową twarzoczaszki.

Jak wygląda leczenie przegrody nosowej?

Pamiętaj, skrzywienie przegrody nosowej to schorzenie, którego nie da się wyleczyć za pomocą leków! Jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacja, którą po rozpoznaniu diagnozy zleca laryngolog. Operacja ma na celu przede wszystkim przywrócenie odpowiedniej drożności nosa oraz poprawę wentylacji zatokowej. Dzięki tej metodzie leczenia znacznie zwiększa się efektywność farmakoterapii, szczególnie podczas powracających infekcji zatok.
Septoplastyka to zabieg, który w naszym Centrum Medycznym trwa od 30 do 60 minut, a Pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu! Oferujemy leczenie, które jest zabiegiem bezpiecznym i skutecznym. Operacja przeprowadzana jest pod znieczuleniem ogólnym (rzadko stosuje się znieczulenia miejscowe). A wiec jak wygląda sam zabieg? Operację wykonuje się przez jamę nosową- po pierwsze następuje nacięcie błony śluzowej przegrody nosa, a następnie usuwa się lub koryguje część chrzęstną lub kostną przegrody, która jest głównym powodem asymetrii. Ostatnim elementem zabiegu jest ustawienie wszystkich elementów w poprzednim ułożeniu oraz założenie szwów w miejscu nacięcia.
Endoskopowa operacja przegrody nosa kończy się założenej przegrody nosowej. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu- chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

Zobacz także:

Zobacz wszystkie