Przerost małżowin nosowych to problem, który może powodować duży dyskomfort. Zaburzenia anatomiczne małżowin mogą być przyczyną zatkanego nosa, problemów z oddychaniem czy spływającej do gardła wydzieliny. Na szczęście w Centrum Medycznym MML oferujemy skuteczne i nowoczesne metody zwalczania tej dolegliwości.
Przerost małżowin – czym jest i jak się objawia
Małżowiny nosowe spełniają bardzo ważną funkcję w prawidłowym przepływie powietrza przez jamę nosa. Odgrywają dużą rolę w nawilżaniu, nagrzewaniu i oczyszczaniu przebiegającego przez nos powietrza. Zaburzenia w ich budowie anatomicznej stanowią jedną z najczęstszych przyczyn blokady nosa. Ze względu na swoje położenie w jamie nosa, patologie obejmujące małżowiny nosowe mogą powodować przykre dla pacjenta dolegliwości. Zaliczyć do nich można nieżyt nosa, nawracające katary, zapalenia zatok przynosowych, zmiany czynnościowe w obrębie kompleksów ujściowo-przewodowych, zapalenia trąbek słuchowych, chrapanie, zaburzenia powonienia, zapalenia gardła i krtani.
Przyczyny przerostu małżowin nosowych
Do zmian przerostowych w obrębie tkanek małżowin nosowych dochodzi z wielu przyczyn. Przerost małżowin może powodować częste stosowanie kropli i sprayów do nosa, czy krzywa przegroda nosowa. Małżowiny mogą się powiększyć również w odpowiedzi na czynniki środowiskowe i infekcje. Błona śluzowa małżowin jest złożona z wielu naczyń krwionośnych i łatwo się kurczy lub pęcznieje. Małżowiny puchną z powodu alergii, podrażnień chemicznych lub fizycznych, zmian temperatury czy ostrych infekcji. Jeżeli występuje uporczywy stan zapalny, reakcje alergiczne czy stałe narażenie na różne drażniące czynniki środowiskowe to w następstwie dojść może do przewlekłego przerostu małżowin nosowych.
Przerost małżowin nosowych – objawy
Objawy, które powinny nas zaniepokoić, to przede wszystkim trudności w swobodnym oddychaniu. Nos jest zatkany w charakterystyczny sposób: niedrożność dotyczy na zmianę jednej i drugiej dziurki. To powoduje duży dyskomfort a w momencie infekcji lub reakcji alergicznej dodatkowo dokucza ból głowy a wysiłek fizyczny powoduje, że trudno się oddycha. Mogą występować tez takie objawy jak chrapanie czy zmiany w tonie głosu.
Przerost małżowin nosowych – leczenie
Jeżeli podejrzewamy u siebie przerost małżowin nosowych należy zgłosić się do laryngologa,
w naszej placówce ponieważ każdy problem z górnymi drogami oddechowymi wymaga konsultacji ze specjalistą.
Zabieg
Korekta małżowin nosowych wykonywana jest najczęściej w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Trwa, w zależności od zastosowanej metody, od 20 do 40 minut. W znacznej większości przypadków pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu. Dawnej konchoplastyka była inwazyjną operacją ponieważ nadmiar błony śluzowej małżowiny wycinano nożyczkami, co nierzadko prowadziło do tzw. zespołu pustego nosa. Obecnie stosuje się techniki znacząco obniżające ryzyko powikłań. Należą do nich fale radiowe czy zabieg laserowy. Procedury te nie polegają na usuwaniu małżowin, a na ich obkurczeniu.
Efekty operacji
Zabieg leczenia małżowin nosowych w większości przypadków radykalnie ułatwia oddychanie i wpływa na znaczącą poprawę jakości życia pacjenta. Zabieg pozwala usprawnić drożność nosa, poprawić oddychanie i funkcje zmysłu powonienia, ograniczyć ilość wodnistej wydzieliny oraz znacząco zmniejszyć częstotliwość występujących infekcji górnych dróg oddechowych. U osób chrapiących konchoplastyka również pozwala pozbyć się tej dolegliwości.
U zdecydowanej większości pacjentów plastyka małżowin nosowych przynosi trwałe efekty. Wysoką skuteczność, potwierdzoną w najnowszych badaniach, ma zwłaszcza ma zwłaszcza konchoplastyka laserowa. Trwałe efekty zabiegu odczuwalne są już po zaledwie dwóch tygodniach, natomiast pacjent po zabiegu nie powinien się przemęczać, unikać gorących kąpieli czy sauny. Tkanki po zabiegu goją się szybko, nie zostają widoczne blizny.
Zobacz animację symulującą operację zmniejszenia małżowiny nosowej. https://www.youtube.com/watch?v=kLJz36G9AqA
Zaobserwowałeś u siebie objawy, które mogą świadczyć o przeroście małżowin nosowych?. Zapisz się do MML. Zaproponujemy Ci optymalne leczenie.