Umów teleporadę
Menu

Lifting twarzy (ang. face lift)

Cel zabiegu

Jest to klasyczna operacja „odmładzająca”. Efekt ten uzyskuje się poprzez naciągnięcie skóry i uniesienie tkanek policzków i czoła, które z wiekiem, pod wpływem grawitacji, opadają. Zabieg ten poprawia ogólny wygląd, a także niweluje oznaki starzenia.

Typowe cięcia skórne są wykonywane na owłosionej skórze skroni, przed uchem i na owłosionej skórze potylicy. Zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym, sedacji lub narkozie w zależności od potrzeb i preferencji pacjenta.

Przed zabiegiem

W czasie pierwszej konsultacji z lekarzem specjalistą ustala się szczegóły procedury, leczenia i rodzaju znieczulenia, wykonuje fotograficzną i komputerową symulację wyniku pooperacyjnego, określa czas pobytu w klinice. Przeprowadzana jest także konsultacja z lekarzem anestezjologiem. Niezbędne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych: morfologii krwi, określenie czasu krwawienia i krzepnięcia, grupy krwi oraz badania EKG.

Przeciwwskazania

Brak jednoznacznych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu liftingu twarzy. Względne przeszkody to: cukrzyca, niedokrwistość, nieleczone nadciśnienie, przebyta choroba Gravesa-Basedowa (związana z nadczynnością tarczycy), zaburzenia krzepliwości, stany zapalne operowanej okolicy.

Zabieg i rekonwalescencja

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym (w zależności od preferencji pacjenta). Pacjent pozostaje w klinice na noc. Dieta lekkostrawna wskazana jest na czas około 2 dni. Zdjęcie szwów przed uszami następuje w 3.-4. dobie po operacji. Głowę można myć 5 dni po operacji. Aktywność socjalna – po około 7 dniach od zabiegu. Zdjęcie reszty szwów następuje w 7.-10. dobie po operacji. Do pełnej, zwyczajnej aktywności powraca się po 2-3 tygodniach od operacji. Rekonwalescencja trwa około 3 tygodni. Blizny pooperacyjne są omal niewidoczne. Są one ukryte we włosach, a przed uchem są zlokalizowane w typowo biegnącej tam zmarszczce skórnej.

Możliwe powikłania

Najpoważniejszym powikłaniem, zdarzającym się w wyjątkowych wypadkach, jest porażenie nerwu twarzowego i paraliż mięśni mimicznych twarzy. Rzadko mogą wystąpić krwiaki czy infekcje – najczęściej na skutek nieprzestrzegania zaleceń lekarskich.