Skontaktuj się

Plastyka twarzy (lifting twarzy) w Warszawie

Co to jest plastyka twarzy

Plastyka twarzy (rhytidektomia, ang. face-lift) jest zabiegiem chirurgicznym, który ma na celu nadanie twarzy młodszego wyglądu. Efekt uzyskuje się poprzez naciągnięcie skóry oraz uniesienie tkanek policzków i czoła. Zabieg poprawia ogólną prezencję i niweluje oznaki starzenia. Łacińska nazwa operacji to rhytidectomia, co oznacza wycięcie zmarszczek. Natomiast angielskie określenie face-lift można przetłumaczyć jako uniesienie twarzy. Dowiedz się więcej.

Plastyka twarzy – historia

Lifting twarzy to jedna z najstarszych operacji chirurgii plastycznej i estetycznej. Tego typu procedury wykonywano już w XIX wieku. Początkowo przeprowadzane były jako proste zabiegi wycięcia nadmiaru skóry. Obecnie lifting twarzy to symbol chirurgii plastycznej i operacja, która zamyka pierwszą dziesiątkę najczęściej wykonywanych interwencji z tej dziedziny.

Lifting twarzy – dlaczego się go robi

Z wiekiem wygląd i kształt twarzy ulega zmianie. Skóra i tkanki naturalnie tracą elastyczność, co prowadzi do zmarszczek. Lifting twarzy może zmniejszyć fałdy czy zwiotczenie skóry na policzkach i linii żuchwy oraz inne zmiany w owalu twarzy, które pojawiają się wraz z wiekiem. Nie jest natomiast rozwiązaniem na powierzchowne zmarszczki, uszkodzenia słoneczne, zmarszczki wokół nosa i górnej wargi czy nierówności w kolorze skóry.

Na czym polega plastyka twarzy

Podczas plastyki twarzy chirurg zmienia położenie tłuszczu i tkanki pod skórą, aby:

  • wygładzić zmarszczki czy fałdy,
  • unieść i napiąć skórę twarzy,
  • usunąć nadmiar skóry.

Plastyka twarzy – jak wygląda konsultacja przed zabiegiem

W trakcie konsultacji kwalifikującej do plastyki twarzy lekarz zbiera dokładny wywiad medyczny. Może pytać np. o przebyte i obecne choroby, poprzednie operacje (w tym plastyczne) czy stosowane leki.

Specjalista bada też strukturę kości, kształt twarzy, rozkład tkanki tłuszczowej i jakość skóry, aby określić najlepsze opcje zabiegowe. Chce również poznać oczekiwania pacjenta dotyczące operacji. Pomaga mu zrozumieć, w jaki sposób lifting zmieni wygląd twarzy. Podczas wizyty wykonywana jest też fotograficzna i komputerowa symulacja wyniku liftingu.

Ponadto lekarz ustala z pacjentem szczegóły dotyczące zabiegu i rodzaju znieczulenia. Określa również czas pobytu w klinice oraz powrotu do zdrowia. Specjalista przekazuje też wskazówki odnośnie przygotowania do zabiegu, których należy przestrzegać.

Częścią wizyty jest także konsultacja z anestezjologiem.

Jakie badania trzeba wykonać przed liftingiem twarzy

Przed plastyką twarzy niezbędne jest przeprowadzenie badań, takich jak:

  • określenie czasu krwawienia i krzepnięcia oraz grupy krwi,
  • morfologia krwi,
  • badanie EKG (u pacjentów po 45. roku życia).

Plastyka twarzy – przeciwwskazania

Nie istnieją jednoznaczne przeciwwskazania do przeprowadzenia liftingu twarzy. Za względne przeszkody uważane są:

  • cukrzyca,
  • nieleczone nadciśnienie,
  • niedokrwistość,
  • przebyta choroba Gravesa-Basedowa (związana z nadczynnością tarczycy),
  • zaburzenia krzepliwości,
  • stany zapalne operowanej okolicy.

Przebieg plastyki twarzy

Lifting twarzy może być wykonany w znieczuleniu miejscowym, sedacji lub narkozie (w zależności od potrzeb i preferencji pacjenta). Osoba poddana plastyce twarzy pozostaje w klinice na noc.

Podczas liftingu lekarz wykonuje cięcia na owłosionej skórze skroni, przed uchem i na owłosionej skórze potylicy. Robi je w taki sposób, by wtapiały się w linię włosów i strukturę twarzy. Następnie odciąga płat skóry z każdej strony. W dalszej kolejności zmienia chirurgicznie tkanki pod skórą. Celem jest nadanie konturowi twarzy bardziej młodzieńczego kształtu. Przed zamknięciem płata szwem specjalista usuwa nadmiar skóry.

Rekonwalescencja po plastyce twarzy

W trakcie rekonwalescencji po zabiegu należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Przyspieszy to proces gojenia i pozwoli uzyskać najlepszy możliwy efekt.

Opatrunki muszą być suche, a pacjent powinien przestrzegać instrukcji dotyczących kąpieli i mycia. Zazwyczaj szwy przed uszami są usuwane w 3.-4. dobie po operacji, a reszta – w 7.-10. dobie. Mycie włosów dozwolone jest na ogół po około 5 dniach od zabiegu.

Prowadzenie aktywności socjalnej można rozpocząć w około 7 dni po liftingu. Do zwyczajowej aktywności powraca się zazwyczaj po 2-3 tygodniach od zabiegu. Natomiast forsowne działania, takie jak np. ćwiczenia fizyczne, wolno wznowić po 4 tygodniach.

Po plastyce twarzy należy też unikać sauny, słońca i solarium przez 4 tygodnie.

Lifting twarzy – ryzyko

Plastyka twarzy jest bezpiecznym zabiegiem. Powikłania pooperacyjne występują rzadko. Najpoważniejszym z nich, jednak zdarzającym się tylko w wyjątkowych przypadkach, jest porażenie nerwu twarzowego oraz paraliż mięśni mimicznych twarzy. Mało kiedy pojawiają się też krwiaki czy infekcje. Ich przyczyną jest zazwyczaj nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich.

Jakie są rezultaty plastyki twarzy

Lifting to klasyczna operacja „odmładzająca”. Dzięki niej twarz zyskuje świeży wygląd. Skóra staje się gładsza, kąciki ust są bardziej uniesione, a zmarszczki między policzkami a ustami – zredukowane. Blizn po liftingu niemal nie widać. Część z nich jest ukryta we włosach. Natomiast blizny po nacięciach przed uchem są zlokalizowane w typowo biegnącej tam zmarszczce skórnej.

Planujesz lifting twarzy? Zgłoś się do nas i poczuj się młodziej!