Czym jest otoplastyka
Otoplastyka to operacja plastyczna uszu, która ma na celu zmianę ich położenia, kształtu lub rozmiaru. Najczęściej przeprowadza się ją z powodu odstawania małżowin. Jest też wykonywana u osób z ich zniekształceniem czy asymetrią. Zabieg zazwyczaj dotyczy obu uszu. Operacja nie wpływa na zdolność słyszenia. Sprawdź szczegóły.
Jakie są wskazania do otoplastyki
Operacja plastyczna uszu jest zwykle przeprowadzana u osób, których problemem są odstające małżowiny. Ponadto wykonuje się ją, jeśli uszy są mniejsze lub większe niż normalnie. Zabieg jest też wskazany w przypadku nieprawidłowego kształtu uszu, który może wynikać z urazu czy wady wrodzonej. Otoplastyka przeprowadzana jest zarówno u dorosłych, jak i u dzieci czy nastolatków.
Kiedy korekcja odstających uszu u dziecka
W przypadku dzieci korektę odstających uszu można przeprowadzić jeszcze przed pójściem do szkoły, około 6., 7. roku życia. W tym wieku małżowiny są już w pełni wykształcone. Zabiegu nie wykonuje się u młodszych pacjentów, bo we wcześniejszym okresie uszy rosną i rozwijają się. Ponadto chrząstka ucha małych dzieci jest zbyt miękka, by utrzymać pooperacyjne szwy.
Korekta odstających uszu – przygotowanie do zabiegu
Operacja plastyczna uszu jest poprzedzona specjalistyczną konsultacją, która ma na celu poznanie potrzeb i oczekiwań pacjenta oraz zakwalifikowanie go do zabiegu. Najczęściej w trakcie tej wizyty:
- zbierany jest wywiad medyczny, dotyczący m.in. obecnych i przeszłych schorzeń, zażywanych leków i przebytych operacji,
- przeprowadza się badanie uszu – w tym ich umiejscowienia, rozmiaru, kształtu czy symetrii,
- ustalane są szczegóły korekcji i rodzaju znieczulenia, które będzie użyte podczas zabiegu,
- wykonuje się fotograficzną i komputerową symulację wyniku operacji plastycznej uszu,
- określany jest czas pobytu w klinice,
- ma miejsce konsultacja z lekarzem anestezjologiem,
- istnieje możliwość zadania pytań i rozwiania wszelkich wątpliwości przez pacjenta.
Przed zabiegiem korekcji odstających uszu konieczne jest również wykonanie testów laboratoryjnych – morfologii krwi, określenia czasu krwawienia i krzepnięcia oraz grupy krwi. Pacjentom po 45. roku życia zaleca się też wykonanie badania EKG.
Korekcja odstających uszu – czy istnieją przeciwwskazania
Nie ma jednoznacznych przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji plastycznej uszu. Za względne przeszkody uważa się zaburzenia krzepliwości krwi, stany zapalne operowanej okolicy, niedokrwistość (anemię), cukrzycę oraz nieleczone nadciśnienie.
Jak przebiega korekta odstających uszu
Korekcja odstających uszu u starszych dzieci i dorosłych jest zazwyczaj przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Na ogół pacjent przebywa w klinice przez kilka godzin. Operacja najczęściej obejmuje:
- wykonanie niewielkich nacięć za uszami w celu odsłonięcia chrząstki,
- usunięcie małych kawałków chrząstki w razie potrzeby,
- założenie szwów z tyłu ucha.
Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić bolesny obrzęk małżowin usznych. Należy wtedy przyjmować leki przeciwbólowe, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Powrót do zdrowia po korekcji odstających uszu
Rekonwalescencja po korekcie odstających uszu trwa zwykle około 2 tygodni.
Po zabiegu uszy są zabezpieczane opatrunkiem, by goiły się w nowej pozycji i były chronione przed infekcjami. Bandaż należy utrzymywać w czystości i suchości.
Lekarz zazwyczaj usuwa opatrunek i szwy pomiędzy 3. a 7. dobą po zabiegu. Informuje wtedy również, kiedy będzie można wznowić codzienne czynności, takie jak np. kąpiel czy aktywność fizyczna.
Przez około 3 tygodnie od momentu zdjęcia opatrunku należy w nocy nosić na uszach specjalną opaskę. Dzięki niej uszy są chronione podczas snu.
Ewentualną tkliwość uszu można łagodzić popularnymi lekami przeciwbólowymi.
Korekta odstających uszu – ryzyko
Otoplastyka jest bezpiecznym zabiegiem. Zdarza się jednak, że po operacji występują krwawienia lub miejscowe odczyny zapalne. Jednak takie sytuacje należą do rzadkości. Zazwyczaj ich przyczyną jest nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich.
Korekcja odstających uszu – rezultaty zabiegu
Korekta odstających uszu ma na celu wymodelowanie chrząstek ucha tak, by w sposób naturalny przylegały do głowy. Zmianę można zauważyć od razu po zdjęciu bandaży. Korekcja jest trwała – raz wykonana operacja plastyczna uszu do końca życia zapewnia ich prawidłowe przyleganie. Szwy po zabiegu pozostają niewidoczne.
Otoplastyka – cena
Cena otoplastyki może być różna. Ustala się ją indywidulanie dla każdego pacjenta. Ma to miejsce podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu. Koszt zależy m.in. od rodzaju operacji, użytych procedur i materiałów medycznych. Poglądowy cennik zabiegów dostępny jest w naszej recepcji.
Chcesz zmienić wygląd uszu u siebie lub dziecka? Zgłoś się do MML! Pomożemy ci rozwiązać problem na stałe.