Skontaktuj się

Usunięcie blizn

Cel zabiegu

Rany po zagojeniu pozostawiają po sobie blizny. Na ich wielkość wpływa wiele czynników mogących wystąpić podczas gojenia, tj. zakażenie, krwiaki, rozejścia się szwów, powstawanie bliznowców. W przypadku większych blizn wymagane jest leczenie zabiegiem plastycznym. Celem takiego zabiegu jest poprawienie wyglądu blizny, a nie jej całkowite usunięcie, które jest zwykle niemożliwe.

Przed zabiegiem

W czasie pierwszej konsultacji z lekarzem specjalistą ustala się szczegóły procedury, leczenia i rodzaju znieczulenia, wykonuje dokumentację fotograficzną, określa czas pobytu w klinice (najczęściej pacjent wychodzi tego samego dnia).

Przeciwwskazania

Brak jednoznacznych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu usunięcia blizn. Względne przeszkody to: cukrzyca, niedokrwistość, nieleczone nadciśnienie, przebyta choroba Gravesa-Basedowa (związana z nadczynnością tarczycy), zaburzenia krzepliwości, stany zapalne operowanej okolicy.

Zabieg i rekonwalescencja

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Rekonwalescencja może trwać nawet do kilku tygodni. O ostatecznych efektach korekcji blizn można powiedzieć po upływie roku.

Możliwe powikłania

Występują rzadko. Mogą wystąpić przejściowe krwiaki lub przerosty oraz miejscowe stany zapalne.